Leczenie kanałowe

Opublikowano: 9 czerwca 2016

Leczenie kanałowe zębów przez wiele osób jest postrzegane jako bolesne, długotrwałe i zwykle nie przynoszące wymiernych efektów. Tymczasem dzięki leczeniu kanałowemu nieraz możemy uratować nasz ząb, który w innym wypadku zostanie usunięty.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe, zwane również leczeniem endodontycznym, mówiąc w skrócie polega na otworzeniu zęba, wyczyszczeniu zmienionej chorobowo miazgi zęba, a następnie wypełnieniu kanałów specjalnym tworzywem i zamknięciu zęba. Endodonta, specjalizujący się w leczeniu kanałowym na podstawie zdjęcia rentgenowskiego określa, czy leczenie kanałowe będzie niezbędne.

Jeżeli tak, wówczas przygotowuje pacjenta do zabiegu, podaje znieczulenie i zabezpiecza ząb koferdamem, czyli specjalną gumą, która nie pozwala na przedostanie się bakterii wewnątrz leczonego zęba. Następnie otwiera ząb i dokładnie go oczyszcza. Ten etap zwykle jest najdłuższy, jednak nie bez powodu. Dokładne oczyszczenie zęba z zainfekowanej miazgi gwarantuje, że ząb zostanie prawidłowo wyleczony i że będzie nam jeszcze mógł służyć przez wiele lat. Po dokładnym oczyszczeniu wszystkich kanałów wypełniane są one gutaperką, czyli specjalną masą. Następnie ząb zostaje zamknięty.

Mikroskop w leczeniu endonotycznym

Dzięki rozwojowi endodoncji wielu stomatologów w czasie leczenia kanałowego korzysta z mikroskopu. Narzędzie to pozwala na skrócenie procesu leczenia w wielu wypadkach, ponieważ dzięki mikroskopowi endodonta może w większym powiększeniu zobaczyć wnętrze leczonego zęba i sprawdzić, czy wszystkie kanały zostały oczyszczone. Dentysta korzysta w tym celu także z endometrów, które mierzą głębokość kanałów. Dzięki zastosowaniu tych specjalistycznych narzędzi stomatolog w większości wypadków może przeprowadzić leczenie kanałowe już na jednej wizycie. Skraca to cały proces leczenia i oszczędza czas pacjenta.

Zastosowanie leczenia kanałowego jest możliwe niemalże u każdego. Jeżeli ząb był wcześniej leczony kanałowo, a znów sprawia nam problemy, wówczas możliwe jest ponowne jego wyleczenie metodą endodontyczną.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
batonik białkowy
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...
kuchna zero waste
W obecnych czasach, gdy półki sklepowe uginają się pod cięża...