Menu
Leczenie ortodontyczne

Leczenie ortodontyczne u dzieci

Aparat na zęby pozwala odpowiednio ustawić uzębienie, korygując wadę zgryzu. Podczas leczenia ortodontycznego lekarz co jakiś czas modyfikuje aparat ortodontyczny, by stopniowo przywrócić piękny uśmiech u dziecka.

Aparat na zęby zakłada się w celu leczenia i korekcji wszelkich nieprawidłowości w ustawieniu uzębienia. Wyróżnia się aparat na zęby ruchomy i stały. Wybór aparatu zależy od wad pacjenta, a także od jego wieku.

Kiedy pierwszy raz do ortodonty?

Pediatra po raz pierwszy powinien ocenić prawidłowość zgryzu wtedy, gdy dziecko skończy dwa lata. Gdy malec ma już pełne uzębienie, wtedy może się zdarzyć, że stomatolog dostrzeże jakieś wady zgryzu. W takiej sytuacji kieruje on młodego człowieka do ortodonty.

A jeżeli u dziecka nie wystąpiły wcześniej żadne nieprawidłowości w układzie uzębienia? W takiej sytuacji warto umówić się na wizytę do ortodonty wtedy, gdy malec jest w wieku sześciu, siedmiu lat. W czasie wizyty ortodonta ogląda jamę ustną i ocenia, czy są jakieś wady, które trzeba poddać leczeniu.

Sześć-siedem lat to wiek, w którym u dziecka zaczynają się wyżynać stałe zęby. Z tego też powodu bardzo rzadko w tym momencie ortodonta decyduje się na to, by leczyć małego pacjenta aparatem na zęby. Podczas tej wizyty ortodonta upewnia się jednak, czy u dziecka zęby rosną prawidłowo. Jest to często działanie profilaktyczne, które zmniejsza ryzyko wystąpienia wad w późniejszych latach. A jeśli są jakieś wady, zazwyczaj bardzo łatwo i szybko można je wyleczyć.

Kiedy koryguje się zęby u dziecka?

Jeżeli w czasie poprzednich wizyt lekarz nie zauważył nieprawidłowości, warto umówić się na wizytę, gdy u dziecka wyrosną stałe zęby. Dziecko ma wówczas jedenaście, dwanaście lub trzynaście lat. Gdyby okazało się, że uzębienie malca jest krzywe, jest to najlepszy czas na to, by je dobrze ustawić.

W wieku między ósmym a dwunastym rokiem życia mogą pojawiać się różne wady uzębienia. Dlatego też jest to czas, kiedy warto wybrać się z pociechą do ortodonty. Tym bardziej, że w tym wieku znacznie szybciej przebiega leczenie ortodontyczne niż u dorosłych. Daje również o wiele bardziej satysfakcjonujące rezultaty.

Aparat na zęby ruchomy

Ortodonta poleca aparat ruchomy dziecku do trzynastego roku życia. Jest to czas, kiedy pociecha ma zęby mieszane, część mlecznych i część stałych. Aparaty te nosi się w nocy i w ciągu dnia.

Aparat na zęby stały

Ortodonta zakłada aparat stały wtedy, gdy dziecko ma już stałe uzębienie. Aparaty te są wyposażone w zameczki i pierścienie, które zakłada się na zęby trzonowe. Natomiast między zameczkami i pierścieniami przebiega drut. Pręcik wywiera nacisk na uzębienie o konkretnej sile.

Leczenie w ramach NFZ czy prywatnie?

Warto zastanowić się nad wyborem sposobu leczenia. Można leczyć dziecko:

– w ramach ubezpieczenia z NFZ,

– prywatnie.

Wybierając darmową opiekę, trzeba liczyć się z tym, że rejestrację należy dokonać z kilkuletnim wyprzedzeniem.

Z kolei wybierając prywatny gabinet, można założyć aparat ortodontyczny  w dość krótkim terminie, nawet do kilku dni. Jeśli nie chcemy czekać, warto zdecydować się na prywatne leczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2021