Legia Warszawa

Legia Warszawa – klub zrodzony na wojnie

Opublikowano: 20 marca 2020

Legia Warszawa powstała w 1916 i przez ponad 100 lat swojej historii zawsze wzbudzała wielkie emocje. Stała się jednym z najbardziej utytułowanych klubów piłkarskich w Polsce. Osiągała sukcesy w kraju i w europejskich pucharach. Ale jednocześnie zyskała duże grono ludzi, którzy za nią nie przepadają. Po tych wszystkich latach można powiedzieć, że jest jednocześnie najbardziej lubianym i najbardziej nielubianym polskim klubem piłkarskim. Legię albo się kocha, albo nienawidzi.

Klub zrodzony na wojnie

Historia Legii sięga frontu wschodniego I wojny światowej. Grupa “Legionistów” Piłsudskiego na Wołyniu w przerwach w działaniach wojennych uprawiała sport, a pewnego razu ktoś wpadł na pomysł stworzenia klubu. Początkowo piłkarzy nazywano “drużyna Legjonowa”. Nazwa “Legia” pojawiła się później, ale była naturalną konsekwencją wojskowych korzeni klubu. Wymyślił ją Stanisław Feliks Mielech – niezwykle ważna postać w dziejach Legii. Nie tylko ją współzałożył, nie tylko nadał jej “imię”, ale także strzelił pierwszego gola w historii klubu w meczu z Polonią Warszawa rozegranym 29 października 1917 roku w Agrykoli.

W czasie wojny drużyna składała się z zawodników z całej Polski zgrupowanych w Legionach. Warszawiaków prawie w niej nie było, a co gorsza, sami zawodnicy szybko rozjechali się w swoje strony. Po latach, już w innych okolicznościach, Legii wielokrotnie zarzucano sprowadzanie zawodników pod przykrywką wcielenia do wojska. Wtedy jednak, w początkach istnienia, sytuacja była nieco inna. Ale na prawdziwy start historii Legii trzeba było poczekać do zakończenia wojny.

Nowe narodziny i szybka “śmierć”

W 1927 roku Legia wzięła udział w pierwszych w historii rozgrywkach ligowych o mistrzostwo Polski i zajęła w nich 5. miejsce. W 1930 zyskała nowe boisko, które później nazwano “Stadion Wojska Polskiego imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego”. W okresie międzywojennym klub najwyżej był w lidze na 3. miejscu, a w 1938 roku oficjalnie rozwiązano sekcję piłkarską.

Pierwsze mistrzostwo i inne sukcesy

Ale Legia wróciła już po wojnie, w której jej członkowie z oczywistych względów brali udział w komplecie. Na pierwsze mistrzostwo Polski czekała do 1955 roku. Właśnie wtedy zespół prowadzony przez węgierskiego trenera Jánosa Steinera sięgnął po podwójną koronę – tytuł mistrzowski oraz puchar kraju. W ataku brylowali wówczas: Ernest Pol (Pohl) i Lucjan Brychczy. Pol był klasycznym przykładem sposobu budowania drużyny Legii w czasach PRL – Ślązak służbowo przeniesiony do Warszawy, by odbyć służbę wojskową spędził w niej 4 lata, a później wrócił w rodzinne strony i został legendą Górnika Zabrze. Na zawodnikach ściąganych z całej Polski do wojska Legia zbudowała swoją siłę w latach 50. i 60., ale i tak nie było jej łatwo rywalizować z drużynami zwłaszcza z Górnego Śląska. Do 1970 roku sięgnęła po 4 tytuły mistrzowskie.

Tytuł zabrany po sezonie

Na kolejny przyszło jej czekać prawie ćwierć wieku. Czekanie potrwało o jeden rok dłużej niż mogło, bo w 1993 roku tytuł mistrzowski jej odebrano. Zdecydowały o tym wydarzenia z ostatniej kolejki, gdy “legioniści” rozgromili Wisłę Kraków 6:0, a w tym samym czasie rywalizujący z nimi o mistrzostwo ŁKS Łódź rozbił Olimpię Poznań 7:1. Mecze wzbudziły podejrzenia Polskiego Związku Piłki Nożnej i oba unieważniono, a tytuł mistrzowski otrzymał 3. na mecie sezonu Lech Poznań.

Liga Mistrzów i osiągnięcia w Europie

Rok i dwa lata później to już Legia triumfowała. W 1995 roku jako pierwszy polski klub zagrała w stworzonej niedawno elitarnej Lidze Mistrzów. Niespodziewanie wyszła z grupy, a odpadła dopiero w ćwierćfinale z mistrzem Grecji Panathinaikosem Ateny. To jeden z jej największych sukcesów na arenie międzynarodowej. Ten największy odniosła w 1970 roku, docierając do półfinału poprzednika Ligi Mistrzów, Pucharu Europy Mistrzów Krajowych. Przegrała wówczas z późniejszym triumfatorem rozgrywek, Feyenoordem Rotterdam. W 1991 roku zagrała zaś w półfinale Pucharu Zdobywców Pucharów, ulegając Manchesterowi United. Do dziś w europejskich pucharach rozegrała 254 mecze, z których wygrała 110, 67 zremisowała, a 77 przegrała.

Finansowa potęga

Tytuł mistrzowski z 1995 roku, który dał drużynie historyczny awans do LM, był ostatnim na 7 lat. Kolejny “wojskowi” zdobyli w 2002 roku, a następny 4 lata później. Współcześnie po wojskowych tradycjach Legii została właściwie tylko nazwa. Klub ma nawet kompletnie przebudowany stadion, którego nazwa nie oddaje już hołdu Wojsku Polskiemu. Legia jest aktualnie zdecydowanie najbogatszym polskim klubem z przychodami za 2018 rok na poziomie 100 milionów złotych. Patrząc po samych wynikach ligowych to także złota era w jej historii W latach 2013-18 zdobyła 5 z 6 tytułów mistrza Polski. Łącznie do tej pory wywalczyła 13 tytułów mistrza kraju i w klasyfikacji wszech czasów zajmuje 3. miejsce razem z Wisłą Kraków. Już tylko jedno mistrzostwo dzieli ją od prowadzących Górnika Zabrze i Ruchu Chorzów.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Gimnastyka artystyczna
Gimnastyka artystyczna to dyscyplina sportu, budując...
Mazovia Cup
Wdniach 2-3 grudnia hala sportowa Gminnego Ośrodka Sportu i...
Michał Boym
Niemal wszyscy na świecie słyszeli o wielkich podróż...
AWAKE
Awake, szwedzki producent desek z napędem elektrycznym oraz...
Ferrari 458
Wielu miłośników motoryzacji chciałoby przynajmniej raz prze...