Leszek Walczak

Leszek Walczak – razem dla rozwoju regionu

Opublikowano: 15 marca 2016

Rozmowa z Leszkiem Walczakiem, prezesem zarządu Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 2 SA w Bydgoszczy

Jak wygląda państwa współpraca z firmami, które funkcjonują w ramach Polskiej Grupy Zbrojeniowej? Czy w sposób szczególny jest ona widoczna w zakresie podmiotów z rynku bydgoskiego?

– Zasadą konsolidacji wokół Polskiej Grupy Zbrojeniowej było to, żeby skupione w jej strukturach firmy „widziały się”, umiały ze sobą współpracować i kompetencyjnie bardziej kierowały swoje produkty do firm z koncernu niż do podmiotów zewnętrznych. Między WZL a firmami z grupy, które funkcjonują w naszym regionie, nie ma co prawda bezpośredniej współpracy, ale na pewno się szanujemy i chcemy, żeby polska zbrojeniówka była dobrze postrzegana.

Razem współpracujemy na rzecz lokalnego rynku, dajemy ludziom miejsca pracy, dbamy o to, aby region był kojarzony z lotnictwem i najwyższą jakością usług. Być może nasza współpraca niebawem się zacieśni, jesteśmy bowiem w przededniu ogłoszenia przez władze PGZ S.A. strategii rozwoju i dopiero po tym będziemy mogli mówić o dalszej konsolidacji.

Co w takim razie z kooperacją WZL z lokalnymi firmami spoza grupy, która jednak w przyszłości przełoży się na jej działalność?

– Przykładem takich działań jest realizowany przez nas od kilku miesięcy projekt dotyczący bezpiolotowców. Na badania i rozwój w tym kierunku przeznaczyliśmy do tej pory kilkanaście milionów złotych. Nawiązaliśmy współpracę z bydgoską firmą Soft Blue jako beneficjent Inolotu. W jej ramach chcemy spojrzeć na całościowe spectrum zastosowania bezpilotowców, co umożliwi nam konkurencję ze światowymi liderami tego segmentu i wpłynie na inne podmioty, działające pod szyldem Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Rozmawiał Igor Korczyński

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Marcin Bruske
Chociaż może się wydawać, że czasami trudno połączyć...
Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego
Przygotowania do Międzynarodowego Salonu Przemysłu O...
Dla mojego pokolenia zakup F-16 był wyznacznikiem ogromnego...
Powstanie CPSS to przede wszystkim szansa na dokonanie skoku...
Wojciech Kaczkowski
Odlewnia Staliwa Łabędy jest gotowa na podjęcie...