Pałac Radziejowice

Letni Spacer po Radziejowicach

Opublikowano: 25 czerwca 2018

Współcześnie Radziejowice są znanym miejscem kojarzonym z kulturą. Przez 30 lat stałym rezydentem był tu Jerzy Waldorff, stąd od wielu lat odbywa się tu coroczny Festiwal jego imienia. W pałacu mieści się także największa w Polsce wystawa dzieł Józefa Chełmońskiego. Organizowane są liczne spektakle teatralne, warsztaty, plenery, koncerty, a także nagrywany był tu program „Projekt Lady”. Majątek ma jednak burzliwą historię.

Historia Radziejowic

Radziejowice to miejscowość w południowo-zachodniej części Mazowsza, otoczona malowniczymi terenami dawnej Puszczy Jaktorowskiej. Walory obronne sprawiły, że w XV wieku zbudowano tu reprezentacyjną siedzibę rodu Radziejowskich. Najsławniejszym z rodu był bardzo zamożny Stanisław Radziejowski, senator i zaufany króla. Oprócz Radziejowic posiadał on wiele innych majątków, m.in. Kampinos, Wilkowo i Mszczonów. Jego pierwsza żona była blisko spokrewniona z Janem III Sobieskim, a dzięki drugiemu małżeństwu wszedł on do magnaterii litewsko-ruskiej. Za jego panowania Radziejowice zyskały na znaczeniu. To on rozbudował wieżę, postawił dużo większy pałac niż obecny i zadbał o krajobraz wokół rezydencji.

W pałacu często odbywały się huczne uroczystości, na których bywali znakomici goście, m.in. Zygmunt III Waza, Jan III Sobieski czy nuncjusz papieski Mario Filonardi. Następnym właścicielem, który rozbudował majątek, był prymas Michał Radziejowski. Po jego śmierci obiekt odziedziczyli jego siostrzeńcy, Prażmowscy herbu Belina, którzy sprzedali go w połowie XVIII wieku marszałkowi Francji Lwendellowi. Córka marszałka, Anna, wyszła za mąż za Aleksandra Ossolińskiego i dostała Radziejowice w posagu. Jej mężem został Kazimierz Krasiński. Przez 130 lat majątek należał do rodziny Krasińskich, która znacznie przyczyniła się do jego rozkwitu. Zatrudniono wówczas Jakuba Kubickiego – architekta Stanisława Augusta – który nadał pałacowi obecny, klasycystyczny wygląd.

Fasada pałacu jest prawie identyczna jak ta z XIX wieku. Powstał też park w stylu angielskim i wybudowano Domek Modrzewiowy jako pomieszczenie dla administratora majątku. Ambicją Krasińskich było stworzenie w Radziejowicach intelektualnego i kulturalnego salonu Warszawy. Tak też się stało. Stałymi gośćmi byli tu m.in.: Wiktor Gomulicki, Wojciech i Juliusz Kossakowie, Lucjan Rydel, Narcyza Żmichowska, Jarosław Iwaszkiewicz, Henryk Sienkiewicz, Józef Chełmoński. Już w tamtych czasach rezydencja była bardzo popularna wśród artystów. W 1928 roku w majątku kręcono pierwszą filmową adaptację „Pana Tadeusza”.

W czasie II wojny światowej w pałacu mieścił się szpital dla żołnierzy niemieckich. W 1945 roku Radziejowice zostały przekazane Gminnej Radzie Narodowej, a potem przejęło je Ministerstwo Kultury. Od 1965 roku pałac w Radziejowicach funkcjonuje jako Dom Pracy Twórczej. Od lat pieczę nad majątkiem sprawuje jego dyrektor Bogusław Mrówczyński, który odrestaurował m.in. czworaki stanowiące element dawnej zabudowy folwarcznej, i kuźnię, która powstała na początku XIX wieku, podczas rozbudowy majątku przez rodzinę Krasińskich.

Pałac obecnie

Obecnie pałac służy jako miejsce warsztatów artystycznych i konferencji. Nowy Dom Sztuki o nowoczesnej, przeszklonej bryle to poprzemysłowy budynek zlokalizowany na tyłach Dworu Modrzewiowego, który został zrewitalizowany w 2007 roku i mieści dwie duże sale wystawowo-koncertowe. Dyrektor dba też o kontynuację roli Radziejowic jako Salonu Sztuki i Kultury.

Na spacer można udać się do Parku Krajobrazowego, który został założony w 1817 roku przez Emilię i Józefa Krasińskich, do których należał wtedy majątek. Przeprowadzili oni gruntowną przebudowę budynków oraz terenu wokół nich. Park stał się dziełem przyjaciela rodziny, Aleksandra d’Alphonce’a de Saint Omer – znanego kartografa, rysownika i budowniczego, a także miłośnika ogrodnictwa. Stałą atrakcją dla odwiedzających park w Radziejowicach jest galeria rzeźby. Józef Wilkoń zainstalował tu swoją Arkę, a parkowe aleje zdobią portrety rzeźbiarskie dłuta Maksymiliana Biskupskiego. Obejrzeć tu można dzieła wybitnych artystów polskich i europejskich.

Od 30 czerwca do 7 lipca Radziejowice będą rozbrzmiewać muzyką za sprawą jubileuszowego X Letniego Festiwalu Jerzego Waldorffa, który uświetnią polscy i zagraniczni wykonawcy.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Rafał Wiśniewski
Rejsy biznesowe stały się jednym z najbardziej innowacyjnych...
Pokoje w Bukowinie Tatrzańskiej
Bukowina Tatrzańska to bardzo popularna miejscowość turystyc...
Kronplatz
Włochy to jeden z najpopularniejszych kierunków narciarskich...
Maroko
Maroko to miejsce, które jest nieco tajemnicze, ale...
Oia, Santorini, Grecja
Planujesz rodzinną podróż, szukasz najwspanialszego miejsca...