Liceum Ogólnokształcące w Puszczy Mariańskiej

Liceum Ogólnokształcące w Puszczy Mariańskiej oddaje hołd patronowi

Opublikowano: 18 czerwca 2019

Liceum Ogólnokształcące w Puszczy Mariańskiej organizuje szereg wydarzeń edukacyjnych, aktywujących młodzież, a przy tym upamiętniających patrona Czesława Tańskiego, którego biografię warto przybliżać

Kadra i uczniowie liceum są dumni z patrona – Czesława Tańskiego, zwanego polskim Ikarem i Leonardem da Vinci XXI wieku, artysty-malarza i konstruktora amatora statków powietrznych. Był on pierwszym Polakiem, który latał na maszynie cięższej od powietrza i pierwszym szybownikiem, który wzbił się w powietrze na konstrukcji własnego autorstwa.

Jedną z inicjatyw upamiętniających tę postać był Tydzień z Czesławem Tańskim w L.O. w Puszczy Mariańskiej, który zachwycił nauczycieli, uczniów, rodziców oraz gości. Szkoła przygotowała program pełen sesji naukowych, warsztatów, konkursów, pokazów filmowych i gier terenowych. Tydzień Patrona w tym roku jest obchodzony szczególnie. W całej Polsce odbywają się imprezy z okazji 100-lecia Niepodległości. Liceum im. Czesława Tańskiego – prekursora polskiej awiacji – dodatkowo celebruje 100-lecie lotnictwa polskiego.

Liceum Ogólnokształcące w Puszczy Mariańskiej

W szkole każdego dnia miały miejsce nietuzinkowe, ambitne wydarzenia . Licealiści zorganizowali przedszkolakom warsztaty, a nieco starszym grę terenową „W ślad za Wybitnymi Puszczy Mariańskiej i Olszanki”. Wyświetlony został film wykonany techniką poklatkową „Kto mu dał skrzydła?”, będący dziełem pierwszoklasistów. Ponadto budowano „żywą lotnię”, szukano sobowtóra Czesława Tańskiego oraz odkrywano pasję filmową z Markiem Pawłowskim, reżyserem filmu o Tańskich, oraz Małgorzatą Walczak, producentem filmowym pracującymi dla TVP.

Biuro Rozwoju Wojewody Mazowieckiego zrealizowało pomysł dyrektor Urszuli Matusiak – wydrukowało w technologii 3D repliki lotni projektu Czesława Tańskiego. Lotnia znalazła się w elitarnej kolekcji 100 obiektów 3D na 100-lecie Niepodległej. Goście, m.in. wicestarosta Krzysztof Dziwisz, byli zachwyceni konstrukcją. Tego dnia wręczono także nagrody w konkursach plastycznym oraz wiedzy o patronie szkoły. Nagrody ufundowali kpt. Wojciech Tomaszewski i starosta Beata Sznajder. Z uczniami spotkał się Adam Sikorski – twórca programu TVP Historia „Było… nie minęło”.

Postacią patrona puszczańskiego liceum w sposób szczególny zainteresowali się marszałek Sejmu Marek Kuchciński i przewodniczący Sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa Maciej Małecki. Efektem podjętej współpracy jest organizacja w Sejmie RP wystawy „Wizjonerzy i Geniusze” poświęconej Czesławowi i jego synowi Tadeuszowi Tańskim, której wernisaż odbył się 16 maja br.

Z kolei 20 maja, w Noc Muzeów, uczniowie L.O. im. Czesława Tańskiego witali gości na wernisażu wystawy „88 Lat Dookoła Świata. Historia Polskich Linii Lotniczych LOT” w Muzeum Mazowsza Zachodniego. Tego wieczoru byli oni gwiazdami, bowiem od 2017 r. w szkole funkcjonuje klasa stewardess, stewardów i obsługi naziemnej pod patronatem PLL LOT.

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
RGA Warszawa
W niedzielę 16.06.2024 r, odbyła się wyjątkowa Gala...
W piątek, 12 lipca 2024 roku, w sercu Warszawy, odbyła się u...
festiwal biegowy
Rośnie liczba zawodników zarejestrowanych na Festiwal Biegow...
Już 7 lipca Tor Służewiec stanie się areną wyjątkowego wydar...
Fundacja Ukochani
„ Myślę o wszystki...