listwy oświetleniowe

Listwy oświetleniowe – klucz do udanej aranżacji wnętrz

Opublikowano: 23 lutego 2021

Chcesz stworzyć wyjątkowe wnętrze o niepowtarzalnym designie i nastroju? Pomyśl o niestandardowym oświetleniu, które doskonale wkomponuje się w styl pomieszczenia i jego wystrój. Listwy oświetleniowe to akcent, który stworzy atrakcyjną aranżację przestrzeni domowej lub biurowej, nie sprawiając najmniejszych trudności w montażu.

Listwy oświetleniowe to zdecydowanie więcej niż źródło światła. Stanowią idealny wybór dla tych, którzy chcą stworzyć nietypową przestrzeń, nie wydając jednocześnie majątku i nie poświęcając dużo czasu na instalację oświetlenia.

Kusząca alternatywa dla klasyki

Gzymsy i listwy oświetleniowe stanowią atrakcyjną alternatywę dla klasycznych lamp sufitowych i podłogowych oraz kinkietów. Tu światło jest bardziej rozproszone, a więc nie tak dominujące i męczące. Dzięki temu listwy nie tylko doświetlają pomieszczenie, lecz także pozwalają stworzyć bardziej kameralną atmosferę, a zarazem optymalne warunki do rozmów oraz odpoczynku. Sufit podwieszany sprawdzi się zarówno w salonie, jak i w korytarzu, a nawet bardziej neutralnej przestrzeni biurowej.

Różnorodność form i rozmiarów, dostępnych choćby na: https://manufakturarzeczy.pl/gzymsy, umożliwia dostosowanie gzymsów i listew do charakteru pomieszczenia. Można więc postawić na prostotę i minimalizm lub wybrać bardziej ozdobne modele dostosowane do innych wyszukanych elementów wyposażenia.

Estetycznie i praktycznie

Dodatkowym argumentem przemawiającym za wyborem listew oświetleniowych jest aspekt praktyczny. Zarówno gzymsy, jak i sufity podwieszane wykonane ze styroduru XPS są lekkie i łatwe w montażu. Przytwierdza się je do podłoża za pomocą kleju do sztukaterii, co nie sprawia najmniejszych trudności. Proces ten przebiega wygodnie, a jednocześnie dużo szybciej niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych sufitów podwieszanych. Dodatkowo jednolita struktura w kolorze białym to wymarzony punkt wyjścia do malowania i dostosowania sufitów, gzymsów i listew oświetleniowych do kolorystyki pomieszczeń.

Co ważne, wybrane gzymsy pozwalają na montaż oświetlenia LED. Niektóre sufity podwieszane przystosowane do światła halogenowego, a więc energooszczędne, umożliwiają zastosowanie taśmy LED. Jak wiadomo, jest to duży plus dla wielu osób, które inwestują w zakup domu, remontują mieszkanie lub przygotowują aranżację biura, planując estetyczną, a zarazem funkcjonalną przestrzeń. Zastosowanie taśmy lub profilu aluminiowego da niezwykły efekt rozproszenia światła, a przy tym odprowadzi ciepło z oświetlenia LED. Warto zawczasu przemyśleć, jak ma wyglądać nasze wymarzone wnętrze, aby zaplanować miejsce na zasilacz i sterownik, które nie powinny obciążać listwy.

listwy oświetleniowe

www.manufakturarzeczy.pl

Różne rozwiązania, różne efekty

To właściwie jedyna rzecz, o której warto pamiętać. Reszta to czysta przyjemność aranżacji. A pamiętajmy, że listwy oświetleniowe i gzymsy dają w tym zakresie duże pole do popisu: od wyboru rozwiązania (np. gzyms halogenowy, listwa oświetleniowa punktowa, listwa ścienna dekoracyjna, nowoczesny sufit podwieszany LED, gzyms pod zabudowę karnisza) i designu po barwę światła i jego natężenie oraz pożądany efekt (światło punktowe lub rozproszone). Ciekawym rozwiązaniem, które warto rozważyć, jest gzyms ścienny, który w zależności od umiejscowienia doświetli krawędź sufitu, dając nastrojowe oświetlenie we wnętrzu, lub większą część ściany, eksponując dekoracje, na których nam zależy.

Decydując się na gzyms sufitowy, pamiętajmy o złotej zasadzie: im wyższy sufit w pomieszczeniu, tym większy gzyms. Pozwoli ona uniknąć wrażenia dysproporcji. Nie znaczy to jednak, że nie ma wyjątków od reguły. W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać, w niektórych przypadkach nawet w niższych wnętrzach, których wysokość standardowo nie przekracza 2,7 m, dobrze będą się prezentować szersze listwy, a w wysokich, 4-metrowych pomieszczeniach sprawdzą się delikatne, węższe gzymsy − maksymalnie 8-centymetrowe.

Jeśli marzy nam się sufit podwieszany z halogenami, pomyślmy, jaki efekt chcemy uzyskać. Rozmieszczenie punktowych halogenów to doskonały sposób na aranżację przestrzeni za pomocą gry światła. Dzięki poszczególnym rozwiązaniom można rozproszyć światło, wyeksponować określone elementy wyposażenia lub oddzielić strefy danej przestrzeni, np. strefę roboczą i wypoczynkową lub kuchnię i jadalnię.


Lampki nocne – jak wybrać oświetlenie do sypialni?

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
technologia LED
Zastosowanie energooszczędnej technologii oświetlenia w ozna...
Pompa ciepła
Pompy ciepła stanowią innowacyjne rozwiązanie w dzie...
Jak wybrać piekarnik
Wybór odpowiedniego piekarnika do...
rolety do kuchni
Jeśli szukasz informacji o tym, jaką przesłonę okienną warto...
pellet
Dobrej jakości pellet to opał przyjazny i bezpieczny...