Menu
listwy przypodłogowe

Listwy przypodłogowe drewniane – o czym pamiętać przy zakupie

Listwy przypodłogowe stanowią eleganckie wykończenie dla naszych wymarzonych czterech kątów i nadają podłogom prawdziwej wyjątkowości. Ich dopasowanie oraz trwałość znacząco wpływają na charakter wnętrza, a one same zostaną z nami na bardzo długie lata. Dokonując zakupu tego rodzaju, trzeba wziąć pod uwagę kilka naprawdę istotnych czynników. O czym więc warto pomyśleć w takiej sytuacji? Podpowiadamy!

Pomiary, materiał i ciekawostki

Kwestia dokonania pomiarów potrafi wbrew pozorom sprawić nieco kłopotów. W pierwszej kolejności należy zmierzyć długość ścian za pomocą miarki, a następnie w ramach tzw. zapasu dodać do wyniku 5-10% ich długości. W trakcie montażu, najprawdopodobniej pojawi się konieczność wielu przycięć listew a nie ma nic gorszego niż przerwanie pracy tuż przed końcem z powodu braku materiału. Posiadając już pomiary pomieszczeń, możemy wybrać najlepszy materiał. Listwy drewniane najlepiej sprawdzą się we wnętrzu rustykalnym, nowoczesnym lub klasycznym, ale wspaniale dopełniają wygląd większości pomieszczeń. Drewniane tworzywo w tym przypadku odznacza się wysoką estetyką, a przy konieczności gruntowniejszej odnowy, możemy je wyszlifować. Ponadto, jeżeli interesują nas eleganckie ozdobniki, znajdziemy na rynku mnóstwo pozycji z frezowanym wykończeniem. Listwy drewniane są jednocześnie bardzo trwałe i przy odpowiedniej ochronie, wystarczą nam na wiele lat.

Pielęgnacja listew drewnianych

Drewniane listwy podłogowe wymagają konserwacji. Bez drobnych zabiegów poddają się pękaniu, pleśnieniu i innym uszkodzeniom. Okresowe czyszczenie możemy zlecić firmie sprzątającej lub w prosty sposób przeprowadzić je samodzielnie. Jak dokładnie to zrobić?

  1. Łagodnie, z użyciem suchej tkaniny, usuwamy z listew kurz oraz wszystkie inne niepożądane powłoki (zwracamy przy tym szczególną uwagę, aby ich nie uszkodzić).
  2. Pokrywamy drewno ochronną warstwą lakieru.
  3. Jeżeli listwy zawierają ubytki spowodowane użytkowaniem, przed lakierowaniem uzupełniamy je specjalnymi środkami.

Montaż

Istnieją dwie popularne metody montażu listew podłogowych: przykręcanie oraz przyklejanie. W przypadku przykręcania, nawiercamy w ścianach otwory w odstępach co 0,5m i przykręcamy dopasowane klipsy montażowe. W kolejnym kroku, nakładamy listwę na zaczep od góry i łączymy ją z sąsiednią. Decydując się na przyklejenie listwy, możemy wykorzystać kleje montażowe (zwracając szczególną uwagę na rodzaj i opisane przeznaczenie) lub pianki poliuretanowe. Ważne, aby listwa odpowiednio połączyła się z tynkiem ściany.

Podpowiadamy, że należy zwrócić przy tym uwagę na sposób łączenia ich długości. Bierzemy przy tym pod uwagę właściwości drewna: podatność na rozciąganie i kurczenie w zależności od temperatury, a także wilgotności pomieszczeń. W celu uniknięcia powstania szczelin w miejscach łączeń listew, wyodrębnione odcinki przycinamy zawsze pod kątem 45 stopni.

Listwy podłogowe stanowią niezbędny element pomieszczenia, bez którego wnętrze wydaje się nieskończone. Aby cieszyć się ich doskonałym wyglądem i żywotnością, należy nie tylko dbać o ich zabezpieczenie, ale także wybrać sprawdzonego producenta, oferującego wysokiej jakości materiały. Zwracając uwagę na ten fakt, warto zapoznać się z listwy przypodłogowe drewniane na Parkiet.pl.

Jakie listwy przypodłogowe do paneli wybrać? Znając już podstawowe czynniki definiujące jakość listew, warto zastanowić się głębiej nad dopasowaniem ich do naszych podłóg.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2023