Łojotokowe zapalenie skóry

Łojotokowe zapalenie skóry – co warto wiedzieć o tym problemie?

Opublikowano: 13 grudnia 2022

Bywa tak, iż gruczoły łojowe wytwarzają nazbyt dużą ilość sebum na skórze głowy. W takim przypadku może dojść do powstania łojotokowego zapalenia skóry, inaczej ŁZS, problemu, który dotyka dużą część populacji. To, co jest charakterystyczne dla ŁZS to tworzenie się tłustych łusek na powierzchni skóry głowy oraz wyraźnie mocno przetłuszczające się włosy. Problem jest wstydliwy, obniża samoocenę, dlatego warto już z pierwszymi objawami udać się do trychologa i poszukać odpowiedniego rozwiązania, by znów cieszyć się zdrową skórą na głowie i czuć się atrakcyjnie.

Jakie są przyczyny łojotokowego zapalenia skóry?

Seborrheic dermatitis, czyli łojotokowe zapalenie skóry głowy to schorzenie, którego przyczyny są całkiem podobne jak w przypadku łupieżu. Mowa tutaj o nadmiernym namnażaniu się drożdżaków z grupy Malassezia. Ich metabolity, jak np. kwasy tłuszczowe, powodują stany zapalne na skórze głowy, choć może to dotknąć także okolic karku, skroni czy twarzy. Na wystąpienie łojotokowego zapalenia skóry jesteśmy narażeni jeszcze bardziej, gdy poza aktywnością drożdżaków mamy także problemy z przewlekłym, silnym stresem, źle się odżywiamy, występują u nas zaburzenia hormonalne, zbyt mało śpimy, niedbale pielęgnujemy skórę głowy, zbyt często przebywamy w klimatyzowanych pomieszczeniach, przyjmujemy niektóre leki, etc.

Szacuje się, iż ŁZS dotyka nawet 3% naszej populacji, w większości jednak są to osoby młode. Niestety, ŁZS to choroba o charakterze typowo przewlekłym i nawrotowym, co sprawia, iż trzeba podjąć odpowiednio szybko jej leczenie, by wyraźnie załagodzić problem.

Objawy ŁZS

Objawy łojotokowego zapalenia skóry głowy są dosyć charakterystyczne. Schorzenie to wiąże się z wystąpieniem złuszczających się, rumieniowatych wykwitów, które przyjmują kolisty kształt i mogą być pokryte strupkami. Zdrowy naskórek złuszcza się co 28 dni, zaś w przypadku ŁZS dzieje się to co ok. 10 dni i stąd ten widoczny gołym okiem problem. Skóra objęta ŁZS mocno się przetłuszcza, a pod wpływem potu może dodatkowo dość mocno swędzieć. Niestety, problem może nasilić także nadmierne wypadanie włosów, ponieważ łojotokowe zapalenie skóry wyraźnie osłabia mieszki włosowe. Rozległa postać ŁZS obejmuje nie tylko owłosioną skórę głowy, ale i skórę za uszami, na skroniach, w okolicach nosa, brody.

Leczenie łojotokowego zapalenia skóry

Niestety ŁZS to przypadłość, której nie da się całkowicie wyleczyć. Wciąż trzeba się liczyć z remisjami choroby. Ważna jest więc profilaktyka i łagodzenie objawów tego schorzenia. Warto wybrać się do dobrego trychologa, który zaproponuje odpowiednie zabiegi oraz dermokosmetyki redukujące świąd, kojące skórę głowy, a także ograniczające wydzielanie się sebum. ŁZS można łagodzić poprzez stosowanie odpowiednio dobranych szamponów, żeli i płynów. Kosmetyki te oparte są na działaniu przeciwgrzybiczym, przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym oraz łagodzącym.

Składnikiem, który często występuje w preparatach łagodzących ŁZS jest cyklopiroksolamina, która wykazuje wymienione wyżej działanie. Trycholog w profesjonalny sposób pomoże Ci dobrać odpowiedni rodzaj kuracji, a także nauczy Cię, jak dobrze dbać o higienę i pielęgnację skóry głowy. Wbrew pozorom nie jest to proste, a niewłaściwa higiena może zaostrzać problem.

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
krem BB
Kremy BB to fantastyczne kosmetyki do wykonania lekkiego let...
Zmarszczki
Zmarszczka to zagłębienie w skórze, powstające pod w...
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
radiofrekwencja mikroigłowa
Nazywana nieoperacyjnym liftingiem, polecana jako zabieg, kt...
Agata Farfan-Trojanowska
Na czym polega dobowy cykl regeneracji skóry twarzy:...