Instytut Metali Nieżelaznych

Łukasiewicz – IMN od lat dla przemysłu zbrojeniowego

Opublikowano: 30 sierpnia 2022

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych (Łukasiewicz – IMN) jest jednostką badawczo-naukową przemysłu metali nieżelaznych działającą w Polsce od 70 lat. Kompleksowa działalność Łukasiewicz – IMN obejmuje wszystkie fazy procesu wytwarzania i przetwarzania metali nieżelaznych

Łukasiewicz – IMN prowadzi działalność w ramach czterech kierunków: zrównoważona gospodarka i energia, zdrowie, inteligentna i czysta mobilność, obronność i bezpieczeństwo. Od kwietnia 2019 roku Instytut Metali Nieżelaznych działa w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz, która jest trzecią pod względem wielkości siecią badawczą w Europie.

Instytut od lat współpracuje z Polską Grupą Zbrojeniową, Wojskową Akademią Techniczną, Wojskowym Instytutem Technicznym Uzbrojenia, Wojskowym Instytutem Techniki Inżynieryjnej, MESKO SA, Zakładami Mechanicznymi Tarnów SA czy Zakładami Chemicznymi „NITRO-CHEM” SA. Posiada doświadczoną kadrę badawczą, nowoczesną aparaturę, instalacje pilotowe, laboratoria akredytowane, linie do produkcji małotonażowej. Zespół prowadzi badania aplikacyjne i prace rozwojowe i sporządza ekspertyzy. Przedmiotem działalności naukowo-badawczej IMN są technologie zasilania oraz materiały dla obronności.

Flagowymi produktami Łukasiewicz – IMN są baterie termiczne z serii BTR, akumulatory lotnicze z serii KSX oraz bateria pierwotna „ZEW”. Baterie termiczne z serii BTR powstały w odpowiedzi na zapotrzebowanie przemysłu zbrojeniowego. Służą jako źródła zasilania układów sterowania rakietowej amunicji inteligentnej (GROM, PIORUN, BŁYSKAWICA, NAREW, PIRAT, APR-120, APR-155 i inne), robotów, automatów specjalizowanych, celów powietrznych oraz systemów i modułów kosmicznych. Akumulatory lotnicze z serii KSX dostarczają energii potrzebnej do rozruchu silników statków powietrznych oraz do zasilania pokładowej instalacji elektrycznej samolotów i śmigłowców. Natomiast bateria pierwotna „ZEW” przeznaczona jest do zasilania ratunkowej radiostacji pilota.

W ramach badań nad materiałami dla obronności zaprojektowano i wykonano dodatkowy system modularnego opancerzenia kołowych transporterów opancerzonych i platform gąsienicowych o odporności balistycznej na poziomie 2, 3 lub nawet 4 według normy STANAG 4569. W projekcie zastosowano lekkie wielowarstwowe osłony balistyczne na zewnętrzny modułowy system osłon przeciwpancernych wraz z elementami mocowania, służące do ochrony pojazdów i obiektów przed pociskami przeciwpancernymi kalibru 7,62−14,5 mm.

Instytut Metali Nieżelaznych

Drukarka 3D firmy Gefertec

W przemyśle obronnym coraz częściej wykorzystuje się nowe technologie, w tym Additive Manufacturing (AM) i Wire Arc Additive Manufacturing (WAAM). W druku 3D materiał wsadowy w postaci drutu umożliwia wytwarzanie obiektów warstwa po warstwie. Zalety tej technologii to: możliwość wytwarzania dużych elementów, jak i elementów o skomplikowanym kształcie bez porowatości, duża szybkość depozycji materiału, ograniczenie obróbki wykańczającej, mobilność stanowiska, a przede wszystkim niskie koszty materiału wsadowego. Technologia WAAM ma zastosowanie w przemyśle kolejowym, lotniczym, morskim oraz obronnym.

W Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych trwają szeroko zakrojone badania nad projektowaniem materiałów wsadowych w postaci drutu na bazie stopów miedzi przeznaczonych do wytwarzania przyrostowego oraz opracowaniem technologii druku takich elementów, jak: śmigła, turbiny wodne, śruby okrętowe, elementy wyposażenia okrętowego.

Do technologii Additive Manufacturing (AM) należy także posiadany przez instytut system do druku 3D – Selective Laser Melting (SLM) umożliwiający wytwarzanie elementów metalowych o zdefiniowanym kształcie, których wykonanie metodami konwencjonalnymi jest utrudnione, ekonomicznie nieuzasadnione lub niemożliwe. Technologia ta pozwala również na precyzyjne drukowanie elementów trójwymiarowych o strukturze porowatej. Zmiana parametrów druku, takich jak moc lasera, odległość między liniami skanowania oraz prędkość skanowania pozwala uzyskiwać materiały o odmiennej strukturze, w tym nanometrycznej lub amorficznej. Technologia ta umożliwi wytwarzanie wyrobów także z metali wysokowytrzymałych, których przetwarzanie za pomocą technik tradycyjnych jest utrudnione.

W procesie SLM jako materiał wsadowy stasowane są proszki sferyczne, które mogą być wytwarzane w instytucie w oparciu o posiadane instalacje do atomizacji gazowej i sferoidyzacji plazmowej.

W ramach prac prowadzonych nad technologiami wytwarzania innowacyjnych materiałów nowej generacji, w Łukasiewicz – IMN opracowano technologie wytwarzania hybrydowych rdzeni magnetycznie miękkich charakteryzujących się dużym oporem elektrycznym, wytrzymałością na rozciąganie oraz niskimi stratami mocy, które wykorzystywane są  do budowy podzespołów maszyn elektrycznych oraz dławików filtrów pracujących w generatorach średnich i dużych mocy. Znaczne ograniczenie strat w dławikach jest możliwe dzięki stosowaniu nowoczesnych nanokrystalicznych materiałów, które charakteryzują się wysoką wartością indukcji magnetycznej ≥1,5T w stosunku do stopu typu FINEMET (1,2T). Materiały te stanowią rdzeń nowoczesnej i innowacyjnej grupy dla zastosowań do najbardziej wymagających urządzeń stosowanych w energetyce, elektromobilności, narzędziach przemysłowych, elektrotechnice, medycynie, materiałach specjalnego przeznaczenia, w tym militarnych.

Sieć Łukasiewicz oferuje biznesowi unikalny system „rzucania wyzwań”, dzięki któremu grupa 4 500 naukowców w nie więcej niż 15 dni roboczych przyjmuje wyzwanie biznesowe i proponuje przedsiębiorcy opracowanie skutecznego rozwiązania wdrożeniowego. Angażuje przy tym najwyższe w Polsce kompetencje naukowców i unikalną w skali kraju aparaturę naukową. Co najważniejsze – przedsiębiorca nie ponosi żadnych kosztów związanych z opracowaniem pomysłu na prace badawcze. Łukasiewicz w dogodny sposób wychodzi naprzeciw oczekiwaniom biznesu. Przedsiębiorca może zdecydować się na kontakt nie tylko przez formularz na stronie https://lukasiewicz.gov.pl/biznes/, ale także w ponad 50 lokalizacjach: Instytutach Łukasiewicza i ich oddziałach w całej Polsce. Wszędzie otrzyma ten sam – wysokiej jakości – produkt lub usługę.

Badania prowadzone w Łukasiewicz – IMN mają charakter kompleksowy i realizowane są w pełnej skali: od badań podstawowych, poprzez przemysłowe do badań rozwojowych, w ścisłej współpracy z zespołami i inżynierami z przedsiębiorstw. Dużą część oferty Łukasiewicz – IMN zajmują projekty z zakresu obronności i bezpieczeństwa państwa, a katalog oferowanych usług i produktów jest nieustannie poszerzany. Zespół kreatywnych ludzi zatrudnionych w IMN – Łukasiewicz z pasją i wielkim zaangażowaniem realizuje prace badawczo-rozwojowe.

Technologie zasilania

  • technologie termicznych baterii rezerwowych i baterii specjalnego przeznaczenia,
  • źródła zasilania załogowych i bezzałogowych statków powietrznych,
  • zasilanie autonomicznych platform bezzałogowych,
  • zasilanie systemów bezpieczeństwa,
  • zasilanie układów sterowania obiektów rakietowych i amunicji precyzyjnego rażenia.

Materiały dla obronności

  • nowe technologie lekkiego opancerzenia modularnego,
  • modyfikowane stopy ciężkie do amunicji przeciwpancernej,
  • technologie wykorzystania druku 3D do produkcji uzbrojenia,
  • stopy wstępne w postaci zapraw proszkowych do modyfikacji stopów ciężkich,
  • materiały kompozytowe na absorbery promieniowania elektromagnetycznego.

zdjęcia: Instytut Metali Nieżelaznych

Instytut Metali Nieżelaznych

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
książki biznesowe
W dzisiejszym dynamicznym świecie, w którym zmiany zachodzą...
Domowa szkoła
Dzieci kształcone w domu osiągają dobre wyniki w nau...
nauka języka włoskiego z fiszek
Umiejętność posługiwania się więcej niż jednym język...
Akademik
W dobie rosnących cen najmu mieszkań wielu studentów...
korepetycje online z chemii
Chemia, choć należy do przed...