Łupież pstry jest jedną z najczęstszych dermatoz (chorób skóry), u której podłoża leży nadmierna kolonizacja grzybów drożdżopodobnych Malassezia furfur. Ten patogen bardzo często kolonizuje skórę, a objawy choroby wynikają z nadmiernego jego rozrostu. Zmiany typowo lokalizują się na karku, plecach, ramionach i górnych partiach klatki piersiowej (czyli w miejscach o dużym zagęszczeniu gruczołów łojowych) i pojawiają się po okresie dojrzewania płciowego. Choroba częściej występuje u osób z cukrzycą, przebywających w krajach tropikalnych oraz regularnie trenujących na siłowni lub korzystających z solarium [1].
Przede wszystkim występują liczne różowe lub żółtobrunatne zmiany o średnicy 3 mm, o nieregularnym kształcie, które mają tendencję do szerzenia się i zlewania ze sobą. Zmiany mogą się złuszczać oraz wywoływać świąd. Objawy bywają nawrotowe (u 60% osób po roku i u 80% po dwóch latach) i pod wpływem promieni słonecznych nie opalają się, dając obraz „pstrych” plam na opalonej skórze [1].
Jeżeli zauważymy niepokojące objawy o charakterze brunatnych plam, które złuszczają się, należy umówić się na wizytę do dermatologa. Lekarz będzie mógł wykonać badanie mikologiczne, które polega na pobraniu materiału biologicznego ze zmian skórnych. Następnie preparat wysyłany jest do laboratorium, gdzie zostaje zidentyfikowany patogen wywołujący chorobę. Kolejną opcję stanowi obejrzenie zmian pod lampą Wooda. Sprzęt ten umożliwia natychmiastową diagnozę, ponieważ zmiany grzybicze w warunkach zacienienia silnie fluoryzują [2].
Terapia zmian grzybiczych oparta jest na stosowaniu leków przeciwgrzybiczych miejscowo lub ogólnie. W leczeniu miejscowym można zastosować szampon (jeśli zmiany obejmują owłosioną skórę głowy) zawierający ketokonazol, siarczek selenu czy ekonazol. Skuteczne są również miejscowo nakładane maści oraz kremy z pochodnymi imidazolu, jak np. krem Canespor zawierający w swoim składzie bifonazol – lek przeciwgrzybiczy. Jest skuteczny, nawet gdy łupież pstry na twarzy się pojawi. Terapia zazwyczaj trwa minimum dwa tygodnie. Leczenie należy rozpocząć jak najszybciej, ponieważ jeśli zareagujemy w momencie pojawienia się odbarwień, to po eradykcji grzyba nadal mogą utrzymywać się odbarwione ogniska na skórze [1,2].
Warto zgłosić się do dermatologa, ponieważ należy wykluczyć takie choroby jak:
Należy profilaktycznie, zgodnie z zaleceniami dermatologa, stosować kremy i szampony. Dodatkowo pamiętajmy, że nawrotom sprzyjają wysokie temperatury oraz wilgoć. Łupież pstry częściej występuje u osób z niedoborem odporności, stosujących glikokortykosteroidy, u kobiet ciężarnych i u osób z tłustą skórą, ze względu na wzmożoną potliwość [1,2].
Bibliografia:
[1] – Stefania Jabłońska, Sławomir Majewski, Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową PZWL 2005
[2] – https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/170532,lupiez-pstry
[3] – Rassner G., Dermatologia. Podręcznik i atlas, W.Wrocław: Urban & Partner, 1994
Dodaj komentarz