Menu
Lwów

Lwów – miasto pachnące przeszłością

Lwów był i pozostał miastem z uśmiechem. Polakom jest szczególnie bliski i przez wielu wspominany z sentymentem. Śródmieście dzisiejszego Lwowa jest jak muzeum na wolnym powietrzu. To ponad 1000 zabytków budownictwa, z których wiele to perły architektury na skalę światową. Dają świadectwo wielokulturowości dawnej Rzeczypospolitej, którą kształtowali Polacy, a także Ukraińcy, Żydzi, Ormianie. Najważniejsze miejsca są ładnie odnowione, a spacer uliczkami starówki dostarcza wielu wrażeń. Czuje się tutaj urok starych galicyjskich miast, trochę z Krakowa, trochę z Wiednia, ale ze wschodnią duszą.

Lwów to nie tylko dawna, miniona Polska. Obecnie to prężny i nowoczesny ośrodek, latem pulsujący całą dobę. W jego klimat po prostu się wsiąka. Restauracje, puby, kawiarnie działają pełną parą, ludzie się bawią, zwiedzają lub włóczą przyjemnie bez celu. Największe atrakcje to m.in. rynek i otaczające go XVIII i XIX-wieczne kamienice, wzdłuż których przy południowej ścianie placu jeżdżą stare tramwaje. Prawdziwą perłą jest gmach opery – piękny z zewnątrz i nie mniej ciekawy w środku. Jego bogato zdobiona fasada widnieje na wielu zdjęciach, pocztówkach i pamiątkach ze Lwowa. Jest też wiele świątyń, które uświadamiają nam, jak wiele religii żyło zgodnie obok siebie.

Katedra Łacińska i Cmentarz Orląt Lwowskich

Najważniejszą budowlą sakralną jest Katedra Łacińska, zbudowana jeszcze za czasów Kazimierza Wielkiego. Dzisiaj to główny ośrodek religijny mieszkających tu Polaków. Jedną z polskich pamiątek kultury jest Plac Mickiewicza – najsłynniejszy plac Lwowa, na którym stoi na kolumnie pomnik naszego wieszcza. Wyznacza on początek dawnych Wałów Hetmańskich – obecnie Prospekt Swobody, który zamyka budynek opery. Obowiązkowo trzeba też odwiedzić słynny Cmentarz Orląt Lwowskich, który jest częścią Cmentarza Łyczakowskiego. Na pierwszym są pochowani obrońcy Lwowa z 1918 r. i 1920 r., a na drugim Polacy zasłużeni dla kultury i nauki. Wiele nagrobków to prawdziwe dzieła sztuki. Tego miasta nie da się łatwo i dobrze opisać, ale na pewno można poczuć jego atmosferę.

Lwów leży 70 km od polskiej granicy. Wystarczy tylko tam pojechać.

 

____________________

Tekst i zdjęcia: Zenon Żyburtowicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2022