masaż leczniczy

Masaż leczniczy – dla kogo jest przeznaczony?

Opublikowano: 15 listopada 2022

Masaż jest jedną z podstawowych usług znajdujących się w ofercie gabinetów fizjoterapeutycznych. Niemal każdy może z niego skorzystać – przeciwwskazań jest mało, zaś korzyści wiele. Masaż to dobre rozwiązanie zarówno dla osób chorych, jak i zdrowych. Jeśli nie odczuwamy jeszcze poważnych dolegliwości bólowych, warto skorzystać z masażu w ramach profilaktyki. Jeśli cierpimy już na ból kręgosłupa i napięcie mięśniowe, masaż pomoże nam pozbyć się tych nieprzyjemnych objawów.

Masaż leczniczy – kiedy jest szczególnie zalecany?

Masaż jest szczególnie zalecany w przypadku schorzeń takich jak choroby reumatyczne, stany pourazowe kości i tkanek miękkich, stany zapalne stawów, mięśni i więzadeł czy też zaburzenia krążenia układu obwodowego.

Jakie są techniki masażu?

Jest wiele technik, które stosowane są podczas wykonywania masażu. Doświadczony masażysta będzie wiedział, które wybrać, aby rozwiązać nasz problem. Stopień napięcia mięśni i inne czynniki powodujące ból będą miały wpływ na rodzaj wskazanego dotyku. Wśród stosowanych technik masażu wyróżniamy ugniatanie, rozcieranie, głaskanie, oklepywanie czy wstrząsanie.

W Centrum Kompleksowej Rehabilitacji masaż leczniczy wykonywany jest ze skierowaniem/zleceniem lekarskim/fizjoterapeutycznym. W CKR istnieje również możliwość skorzystania z masażu relaksacyjnego, masażu pneumatycznego czy masażu suchego na łóżku wodnym. Placówka specjalizuje się w leczeniu schorzeń oraz rehabilitacji narządu ruchu, neurologicznej, ale również operacjach ortopedycznych i chirurgii kręgosłupa. Tu pacjenci mogą także  skorzystać z wielu usług zarówno komercyjnych, jak i realizowanych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Masaż całościowy, a może częściowy?

Masaż całościowy obejmuje kończyny górne i dolne, plecy i kark, brzuch i klatkę piersiową, podczas gdy masaż częściowy skupia się tylko na jednej części ciała. Wiele osób zastanawia się, który z nich wybrać. Za masażem częściowym może przemawiać niższy koszt, krótszy czas trwania oraz fakt, że technik masażysta koncentruje się jedynie na tej części ciała, która faktycznie nas boli. Nie jest to jednak do końca słuszne przeświadczenie. Ból jednej części ciała może bowiem być konsekwencją napięcia mięśni w innym miejscu. Jak zatem podjąć dobrą decyzję? Najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja z lekarzem, który doradzi nam, który wariant będzie optymalny w naszym przypadku.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
depresja
Nawet 30% młodych ludzi myślało poważnie o próbie sa...
test oddechowy
SIBO (Small Intestinal Bacterial Overgrowth), czyli zespół r...
Psycholog Online
W dzisiejszym zglobalizowany...
Żaneta Ściwiarska
Wszystko zaczęło się od moich prób naprawy samej sie...
Krzysztof Jarząbek
Priorytetem jest dla mnie przede wszystkim rozbudowa...