smog

Maska antysmogowa – jaką wybrać

Opublikowano: 30 kwietnia 2021

Już od ponad roku zmagamy się z koniecznością ochrony przed zakażeniem koronawirusem, tak więc maski ochronne na twarz na stałe weszły już w naszą codzienność i kojarzą się głównie z tym ogólnoświatowym pandemicznym problemem. Ochrona przed wirusami to jedno z zadań, które w obecnych czasach stało się priorytetem, niemniej jednak w ofercie producentów masek możemy znaleźć również takie, które oprócz ochrony przed wirusami chronią drogi oddechowe przed smogiem, zanieczyszczeniami powietrza, pyłami czy spalinami. Czym się należy kierować wybierając maskę antysmogową – dziś przybliżymy właśnie taki rodzaj maski do twarzy – poznacie rodzaje masek antysmogowych, różnice między nimi, stosowane filtry, wskażemy, dla jakich osób przeznaczone są tego typu maski na twarz oraz zwrócimy uwagę na zachowanie bezpieczeństwa przy użytkowaniu maski antysmogowej.

Jak dobrze wybrać maskę antysmogową

maska antysmogowa

Do czego tak naprawdę służy maska antysmogowa?

Maski antysmogowe pojawiły się w celu zabezpieczenia górnych dróg oddechowych przed zanieczyszczeniami powietrza i smogiem, który w większych miastach stał się poważnym utrapieniem i zagrożeniem dla zdrowia.

W smogu znajdziemy sporo niebezpiecznych tlenków węgla, azotu, siarki oraz najbardziej szkodliwych tzw. pyłów zawieszonych:

  • PM2,5 – to najgroźniejsze dla zdrowia człowieka aerozole, których średnica nie przekracza 2,5 mikrometra. To właśnie ze względu na to, iż jest tak mały, potrafi wnikać bezpośrednio do krwiobiegu powodując m.in. astmę, osłabienie czynności oddechowych, choroby płuc czy zaburzenia rytmu serca;
  • PM10 – ten lotny aerozol jest nieco większy od poprzedniego, gdyż jego średnica dochodzi do 10 mikrometrów i zawiera w sobie groźne dla człowieka metale ciężkie jak dioksyny, benzopireny czy furany, które są rakotwórcze. Powodują one ostre napady kaszlu, zapalenie oskrzeli czy pogorszenie stanów astmatycznych oraz choroby układu nerwowego, oraz układu krążenia.

? Wybierając więc maski antysmogowe powinniśmy wziąć pod uwagę odpowiednią ochronę przed niebezpiecznymi pyłami, typu PM10 i PM2,5.

?Kupując maskę zwróćmy też uwagę na jej żywotność, czyli na to, czy jest to maska jednorazowa, czy wielokrotnego użytku. Jest to ważne, gdyż będąc w posiadaniu maski wielorazowej musimy liczyć się z dbałością o jej czystość, sterylność, o stan filtra, w który jest wyposażona (o filtrach przeczytasz poniżej).

?W ofercie producentów możemy znaleźć maski antysmogowe przeznaczone dla osób uprawiających sport wyczynowy, dla osób o zwiększonej aktywności fizycznej oraz dla osób przemieszczających się w przestrzeni publicznej w celach codziennej egzystencji, jak również dla dzieci. Szczególne przeznaczenie mają maski antysmogowe, stosowane są bowiem w zakładach o zwiększonej emisji niebezpiecznych pyłów i aerozoli.

?Noszenie maski stało się codziennością ze względu na ryzyko zakażenia koronawirusem, więc wśród masek antysmogowych szukajmy też takich, które możemy dopasować do naszej codziennej garderoby, nastroju – czy ktoś powiedział, że maska nie może być modna i elegancka? Możemy czuć się w niej zarówno bezpiecznie, jak i elegancko. W ofercie masek antysmogowych znajdą się maski stonowane, wielobarwne, kolorowe, z nadrukiem, humorystyczne – wybierzemy więc odpowiedni model!

?Maska antysmogowa ma być wygodna i komfortowa w noszeniu. Oznacza to, że powinna być wykonana z gęstego materiału, który łatwo jest wyprać, jeśli to jest maska wielorazowa, powinna też szczelnie dolegać do twarzy, szczególnie nosa. Niektóre maski posiadają specjalny klips, który możemy tak modelować, by szczelnie dociskał maskę do nosa. Zapobiega to parowaniu okularów, a także niekontrolowanemu przepływowi powietrza poza maseczkę.

Zwróćmy też uwagę na zapięcie czy sposób mocowania jej na twarzy – najczęściej maski przeciwpyłowe posiadają elastyczne troczki lub gumki, dzięki którym maska zaczepiona najczęściej na uszach nie zsuwa się z twarzy podczas ruchu. Materiał, z jakiego wykonane są wszystkie elementy maski powinny być lekko elastyczne, gęste, miękkie, by nie podrażniać skóry twarzy.

?W przypadku masek antysmogowych ważną cechą jest jej szczelność, czyli dokładne przyleganie do twarzy. Każdy, nawet najmniejszy prześwit czy odchylenie maski od twarzy zwiększa w dużym stopniu ryzyko przedostania się pyłów, spalin czy wirusa – zbyt ciasno założona maska na dłuższą metę jednak bardzo utrudnia oddychanie.

maska antysmogowa

Maseczka antysmogowa dostępna jest na stronie https://ozonemask.pl/.

Maska antysmogowa – rodzaje filtrów

maska antysmogowa

Maski z filtrami typu N95, N99, N100

Maska antysmogowa wielorazowego użytku zazwyczaj posiada wymienny filtr węglowy typu N95 co oznacza, że filtr ten zatrzymuje ok. 95% lotnych cząstek zanieczyszczeń powietrza. Możemy również zaopatrzyć się w filtr typu N99 czy N100, co oznacza ochronę prawie w 100%, a dokładniej w tym przypadku 99% oraz 99,97 % lotnych cząstek zanieczyszczeń.

Filtry takie składają się z kilku warstw gęstej włókniny nasączonej węglem aktywnym, który posiada właściwości absorpcyjne, czyli przyciąga szkodliwe pyły i nie dopuszcza do ich przenikania w głąb maski – zostają one zatrzymane na wierzchniej powierzchni filtra.

W maskach antysmogowych spotkać możemy też zaworki, które mają ułatwiać wdychanie, jak i wydychanie powietrza.

Po 20-25 godzinach użytkowania, aby maska antysmogowa była skuteczna i zapewniała dostateczną ochronę układu oddechowego, wymienia się filtr i zaworki na nowe – zaworki możemy też przemyć i założyć z powrotem.

Maski z filtrem HEPA

Fiiltry HEPA ( ang. high efficiency particulate air filter) to mówiąc w skrócie oczyszczacze powietrza – wykonane są ze spiekanego szkła, a ich pory mają wielkość 0,3 mikrometra i zatrzymują 99,9% pyłów, drobne zanieczyszczenia, wirusy, bakterie czy grzyby.

Dzięki tej technologii wdychane powietrze stawia bardzo niewielki opór i oddychanie staje się łatwiejsze – ma to szczególnie znaczenie przy używaniu masek przeciwsmogowych przy intensywnym wysiłku czy sporcie wyczynowym. Jest to też ważny parametr dla osób
z trudnościami w oddychaniu czy chorych na astmę – dla takich osób odpowiedni przepływ powietrza jest niezmiernie ważny.

Maski klasy FFP1, FFP2, FFP3

Poszczególne klasy takich masek różnią się efektywnością filtracji oraz tzw. całkowitym przeciekiem wewnętrznym.

  • FFP1 – zatrzymuje minimum 80% lotnych cząstek;
  • FFP2 – zatrzymuje ok. 94% lotnych cząstek i jest nazywana maską antysmogową
    i przeciwpyłową;
  • FFP3 – zatrzymuje minimum 99% lotnych cząstek i przeznaczona jest dla służb medycznych i personelu medycznego narażonego na kontakty z chorymi, zakażonymi.

W tej kategorii masek można wyróżnić maski jednorazowe oraz wielokrotnego użytku – te pierwsze nosimy do 8 godzin i wymieniamy na nowe, a te drugie nosimy przez ok. 48 godzin, odkładamy na ok. 72 godziny i po dezynfekcji możemy użyć ponownie.

Podsumowanie

aktywność fizyczna, maska antysmogowa

Jakość powietrza, którą mamy w wielu miastach stanowi zagrożenie dla zdrowia, szczególnie jeśli prócz codziennych czynności chcemy uprawiać sport na świeżym powietrzu.

Zakup maski, która posiada odpowiedni filtr daje dostateczną ochronę przed spalinami, pyłami, smogiem, ale również w obecnych czasach stanowi ochronę przed zakażeniem koronawirusem.

Prócz zakupu odpowiedniej maski pamiętajmy o jej dezynfekcji, utrzymaniu w czystości i częstej wymianie filtrów na nowe, gdyż tylko w ten sposób będzie ona spełniała należycie swoje zadanie.

By zachować zdrowie, dobrą kondycję i witalność, warto jak najwięcej przebywać na świeżym powietrzu – możemy w zależności od naszej kondycji spacerować, uprawiać spokojny nordic walking, lub wybrać inny, nieco bardziej dynamiczny sport typu rolki, bieganie, rower – każda aktywność podnosi naszą odporność, wydolność organizmu i sprawia, że czujemy się szczęśliwsi, radośniejsi, nie wspominając o zgrabnej, wysportowanej sylwetce.

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Foteliki samochodowe dla dzieci to niezbędny element wyposaż...
Social Media
Pokaż mi swoje social media, a powiem Ci kim jesteś?...
Bitcoin
Każdy, kto miał kiedyś styczność z Bitcoinem ma zapewne świa...
Piotr Krasnodębski
Wiem, że argumenty podawane w teorii wzbudzają wątpl...
Sławomir Jaworski
Podkreślę, że choć sztuczna inteligencja wchodzi w c...