materace na odleżyny

Zasady działania materacy rehabilitacyjnych i na odleżyny

Opublikowano: 16 lutego 2020

Materace na odleżyny lub ortopedyczne, zapobiegają dolegliwościom kręgosłupa w czasie snu lub je łagodzą. Pozwalają one ułożyć ciało w anatomicznej pozycji przy zachowaniu naturalnych krzywizn ciała. Materace zmiennociśnieniowe wyposażone w pompkę powietrza, zapobiegają powstawaniu odleżyn. Zmiany skórne pojawiają się najczęściej na skutek długotrwałego leżenia w jednej pozycji, np. u osób przewlekle chorych lub w śpiączce.

Dla kogo przeznaczone są materace na odleżyny?

Lecznicze materace przeciwodleżynowe przeznaczone są dla osób, które na skutek wypadku lub choroby poruszają się w sposób ograniczony, np. na wózku inwalidzkim lub są całkowicie unieruchomione i leżą w łóżku. Nie mogą one zmieniać pozycji w czasie leżenia, dlatego też ich ciało narażone jest na długotrwały ucisk tkanek miękkich i zahamowanie prawidłowego przebiegu krwi, co w efekcie prowadzi do martwicy oraz wystąpienia odleżyn. Zmiany skórne wywołane martwicą występują najczęściej w miejscach na ciele, które stykają się z podłożem, np. plecy, pośladki, biodra oraz pięty.

Osoba chora, unieruchomiona w łóżku, bez odpowiedniego materaca skazana jest na odleżyny. Zdrowy człowiek podczas snu kilkakrotnie zmienia pozycję ułożenia ciała. Aby osobie stale leżącej zapewnić podobne warunki, stworzono specjalne materace rehabilitacyjne z systemem ciśnieniowym. Najczęściej spotykane modele materaców z pompą to bąbelkowe i rurkowe. Obu modeli używa się w zależności od zaawansowania zmian skórnych na ciele. Materace bąbelkowe stosuje się, gdy odleżyny jeszcze nie występują bądź dopiero od niedawna się pojawiły. Na zaawansowane stadium odleżyn przeznaczone są modele o konstrukcji rurkowej.

Jak działa materac na odleżyny

Lecznicze materace wykonane są z elastycznego i miękkiego tworzywa termoplastycznego, np. PCV oraz komór do których wtłaczane jest powietrze za pomocą specjalnej pompy. Jej praca powoduje regularne zmiany ciśnienia w środku materaca. Poprzez wentylację, zmienia się siła ucisku na skórę i poszczególne obszary ciała nie stykają się z podłożem, przez co nie są uciskane.

Materace rehabilitacyjne na kręgosłup

Materace ortopedyczne przeznaczone są dla osób z wadami kręgosłupa, np. skoliozą, lub jego uszkodzeniami, np. dyskopatią oraz skarżących się na ból pleców. Odciążają one kręgosłup, poprawiają ukrwienie, a przez to regenerację organizmu. Rehabilitacyjne materace różnią się od siebie elastycznością i sferami twardości (im jest ich więcej, tym zapewnia się lepsze wsparcie dla kręgosłupa).

Najczęściej wybierane modele na problemy z kręgosłupem to: materace z pianki termoelastycznej, kieszonkowe i lateksowe. Pianka termoelatyczna łatwo dopasowuje się do kształtu ciała i rozluźnia mięśnie, dlatego polecana jest osobom z bólami, które szczególnie nasilają się w czasie chodzenia. Na problemy z wypadającym dyskiem lepiej sprawdzają się materace lateksowe i kieszonkowe, które są sztywniejsze i dają solidne podparcie kręgosłupowi, jednocześnie delikatnie dopasowują się do naturalnej krzywizny ciała.

Tagi: ,

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
radiofrekwencja mikroigłowa
Nazywana nieoperacyjnym liftingiem, polecana jako zabieg, kt...
batonik białkowy
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...