Mercedes EQS SUV

Mercedes EQS SUV w wersji Maybach

Opublikowano: 25 kwietnia 2022

Elektryfikacja Mercedesa nabiera coraz większego tempa. Oprócz nowych modeli z serii EQ producent ze Stuttgartu pokazał również interesujące prototypy, które z pewnością za jakiś czas wyjadą na drogi. Jednym z nich jest model EQS SUV w niezwykle luksusowym wydaniu Maybach. Czym charakteryzuje się ta nad wyraz ekskluzywna wizja przyszłości?

Mercedes-Maybach EQS SUV – elektryczny luksus

Mercedes-Maybach EQS SUV to samochód, który nie ma swojego odpowiednika wśród standardowych modeli marki ze Stuttgartu. To bardziej terenowe wydanie znanego już EQS, aczkolwiek w przypadku SUV-a trudno mówić o samochodzie terenowym. Pojazd charakteryzuje się przede wszystkim wąskimi przednimi światłami oraz typowym dla modeli z serii Maybach przodem. W wersjach spalinowych jest to osłona chłodnicy wykończona pionowymi słupkami. Tutaj ma ona charakter symboliczny, ponieważ napęd elektryczny nie wymaga takiego wlotu powietrza. Na uwagę zasługują również ogromne, aż 24-calowe felgi.

Wnętrze prototypu jest utrzymane w niezwykle luksusowym stylu. Pierwszym elementem, który od razu rzuca się w oczy, jest niewielka kierownica, która raczej nie znajdzie się w modelu produkcyjnym. Oczywiście nie brakuje ekranów, tak charakterystycznych dla obecnie produkowanych samochodów Mercedesa. Wnętrze zostało wykończone szlachetnymi materiałami, takimi jak skóra, a nawet różowe złoto. Co ciekawe, z tyłu nie zamontowano klasycznej kanapy, lecz zdecydowano się na dwa oddzielne fotele. Rozwiązanie to ma zapewnić większy komfort pasażerom. Pomiędzy tylnymi fotelami wygospodarowano miejsce na wazon na kwiaty. Ponadto podróżujący mogą skorzystać z takich udogodnień jak stoliki, lodówka czy też kieliszki do szampana.

Mercedes EQS SUV

Luksus z napędem elektrycznym

Mercedes nie przedstawił żadnych danych dotyczących napędu swojego imponującego konceptu. Ze względu na fakt, iż jest to wersja SUV znanego już modelu EQS, można spodziewać się, że zastosowane zostaną te same układy napędowe.

Obecnie EQS dostępny jest w dwóch wariantach standardowych oraz w sportowym wydaniu AMG. Bazowa oferuje kierowcy 333 KM i 568 Nm, mocniejsza zaś trafiające na obie osie 524 KM i 855 Nm. Sportowa wersja AMG oddaje do dyspozycji jeszcze więcej – nawet 761 KM i 1020 Nm z pakietem Dynamic Plus. Z całą pewnością w przypadku elektrycznego Maybacha nabywcy będą mogli liczyć na najmocniejsze warianty napędowe, aby jeszcze bardziej podkreślić wyjątkowość tej wersji.

Mercedes EQS SUV

Czy napęd elektryczny nadaje się do aut luksusowych?

Samochody luksusowe zawsze kojarzyły się z wielkimi silnikami spalinowymi, co najmniej o sześciu cylindrach, a najbardziej ekskluzywne wersje miały jednostki dwunastocylindrowe. Niestety coraz bardziej rygorystyczne normy emisji spalin doprowadziły do tego, że producenci z nich rezygnują. Alternatywą staje się więc napęd elektryczny.

Silniki elektryczne dobrze pasują do charakteru pojazdów luksusowych. Zapewniają one bowiem wysoką moc i moment obrotowy, które przekładają się na ponadprzeciętne osiągi. To jednak nie wszystko, nie generują one wibracji, co zwiększa komfort podróżowania. Zapewniają one także ciszę, której oczekują najzamożniejsi nabywcy. Problemem, przynajmniej w Polsce, wciąż jest ich stosunkowo niewielki zasięg oraz długi czas ładowania. Niemniej jednak można mieć pewność, że kwestie te zostaną rozwiązane w przyszłości wraz z rozwojem technologii oraz sieci szybkiego ładowania. Nie można również wykluczyć, że część pojazdów będzie napędzana za pomocą ogniw wodorowych.

Maybach zawsze był synonimem luksusu z najwyższej półki. Zmiany zachodzące w motoryzacji powodują jednak, że nawet tak ekskluzywna marka musi się do nich dostosować. Nic zatem dziwnego, że Mercedes przygotował imponujący prototyp z napędem elektrycznym. Zgodnie z zapowiedziami jego przedstawicieli produkcyjna wersja ma wyjechać na drogi już w 2023 roku.

AutoVIPek

zdjęcia: group-media.mercedes-benz.com

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Azimut Magellano 66
Magellano 66 to jacht niezwykle funkcjonalny, dostarczający...
olejki zapachowe
Witajcie! Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak...
Inwestycje lubią szybkość
Jako partnerzy medialni mieliśmy okazje obserwować z...
Mercedes-AMG GT
Mercedes-AMG GT 63 S E Performance 4-door Coupe to najmocnie...
rynek dóbr luksusowych
Po raz kolejny powiększyło się grono polskich konsum...