MESKO

MESKO -tradycja i nowoczesność

Opublikowano: 5 czerwca 2017

MESKO SA to jedno z czołowych przedsiębiorstw polskiego przemysłu obronnego. Firma zawdzięcza swoją pozycję ponad 90-letniej tradycji produkcyjnej, którą łączy z nowoczesnymi technologiami.

Historia spółki MESKO sięga 1924 r., kiedy to działalność rozpoczęła Państwowa Fabryka Amunicji. Przez kolejne lata rozbudowywano zaplecze techniczne firmy i tworzono jej strukturę. Pierwsze wyroby wyprodukowano i sprzedano w 1926 r. – były to zapalniki artyleryjskie. Rok później firmę przejęła Państwowa Wytwórnia Uzbrojenia, a jej moce produkcyjne wzrosły w znacznym stopniu. Doinwestowanie fabryki pociągnęło za sobą jej rozbudowę.

Dynamiczny rozkwit trwał do wybuchu II wojny światowej – do tego czasu MESKO było jednym z najlepszych podmiotów branży metalurgicznej w kraju, zagraniczni przemysłowcy uznawali je zaś w tamtym czasie za polski cud gospodarczy, który dawał zatrudnienie tysiącom osób.

Początek wojny to przejęcie fabryki przez niemiecki koncern HASAG. Nową kartę w historii zakładów rozpoczął rok 1945 – na miejscu starej siedziby powstały wtedy Zakłady Metalowe, działające już pod nowym kierownictwem. Niebawem ich nazwę zmieniono na Zjednoczone Zakłady Wyrobów Metalowych Zakład nr 2 w Skarżysku. W kolejnych latach firma rozwijała się powoli acz systematycznie – jej portfolio poszerzano o kolejne wyroby, zwiększano ich eksport, zatrudniano coraz więcej pracowników, otwierano nowe zakłady.

50-lecie firmy uczczono wprowadzeniem do użytku nowej technologii odlewniczej. W 1975 r. zakłady przystąpiły do Zrzeszenia Wytwórców Sprzętu Precyzyjnego, co pociągnęło za sobą zmianę ich nazwy na Zakłady Metalowe PREDOM-MESKO. Trzy lata później Naczelna Organizacja Techniczna przyznała firmie nagrodę za wybitne osiągnięcia w rozwoju techniki.

MESKO

MESKO związało się z wojskowością w 1982 r., kiedy to nadano mu status przedsiębiorstwa przemysłu obronnego. Trzy lata później nastąpiła kolejna zmiana nazwy firmy, tym razem na Zakłady Metalowe MESKO. Już pod nowym szyldem uruchomiono produkcję pocisku rakietowego GAD, opracowanego w całości w skarżyskim przedsiębiorstwie. W 1988 r. przemianowano firmę na Zakłady Metalowe im. Gen. Władysława Sikorskiego. W 1991 r. podjęto decyzję o ich restrukturyzacji – w konsekwencji zmieniono nie tylko strukturę, lecz także poszerzono asortyment m.in. o 24 wyroby na potrzeby wojska. Był wśród nich przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy GROM, za który zakłady otrzymały nagrodę DEFENDER.

Najnowsza historia firmy to sukcesy we współpracy z podmiotami przemysłu obronnego: umowa na produkcję przeciwpancernego pocisku SPIKE, umowa offsetowa, dotycząca produkcji amunicji i utylizacji zbędnych środków bojowych, umowa dotycząca systemu rakietowego klasy woda-woda.

To także nagrody, m.in.: Budowa Roku 2007 (linia utylizacji zbędnych środków bojowych) i DEFENDER (za amunicję o ograniczonym zasięgu), Nagroda Ministra Gospodarki dla znaczącego beneficjenta offsetu w Polsce, Nagroda Prezydenta RP dla produktu najlepiej służącego wojsku i bezpieczeństwu żołnierzy za przeciwlotniczy zestaw rakietowy Piorun.

Pod obecnym szyldem firma działa od 2011 r. Zmiany jej nazwy, przekształcenia, jakim ulegała, czy zawirowania społeczne i historyczne nie przeszkodziły zakładom w rozwoju. Dziś to potentat w dostarczaniu Siłom Zbrojnym RP i innym podmiotom, które dbają o bezpieczeństwo państwa, nowoczesnych amunicji i rakiet, odpowiedzialny partner w biznesie i przyjazny pracodawca, który ma jeszcze wiele do zrobienia.

Fot. MESKO

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
MSPO
Pojawienie się azjatyckiego partnera w roli Kraju Wi...
Akademia Wojsk Lądowych
Dynamicznie zmieniające się warunki prowadzenia dzia...
Polska armia
2 miliony osób zmuszonych do ucieczki i głód w wielu częścia...
Polski przemysł zbrojeniowy
Od lat mówi się o coraz gorszej kondycji polskiej zbrojeniów...
DEFENDER
Jednym z elementów tegorocznej 30. edycji Międzynaro...