Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Turznie

Opublikowano: 4 marca 2019

Od 8 do 11 marca 2019 r. będzie odbywać się V Ogólnopolski, I Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Turznie. W tym roku po raz pierwszy Pałac Romantyczny w Turznie będzie gościć 106 pianistów nie tylko z Polski, ale także ze świata.

Zainteresowanie konkursem przerosło nasze oczekiwania. Liczba uczestników okazała się imponująca i przekroczyła naszą wyobraźnię. Zgłosiło się 106 pianistów – mówi prof. Roman Grucza, pomysłodawca, współorganizator, dyrektor i jeden z jurorów V Ogólnopolskiego, I Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Turznie.

Zgłoszenia konkursowe napłynęły m. in. z: USA, Chin, Włoch, Grecji i Białorusi. W związku z tak dużym zainteresowaniem, czas trwania konkursu musiał zostać rozszerzony z dwóch do czterech dni.

Koncert Jeffreya Swanna w Toruniu

Tegoroczny V Ogólnopolski, I Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Turznie uświetni recital wybitnego amerykańskiego pianisty prof. Jeffreya Swanna. Koncert odbędzie się 9 marca br. o godz. 18.00 (w sobotę) w Dworze Artusa w Toruniu. Pianista wykona utwory: Ludwiga van Beethovena, Fryderyka Chopina i Franciszka Liszta.

Prof. Jeffrey Swann urodził się w Arizonie. Jest laureatem wielu prestiżowych konkursów pianistycznych, m. in. zdobył I nagrodę w konkursie Dino Ciani sponsorowanym przez La Scalę w Mediolanie i Złoty Medal na Konkursie Muzycznym Królowej Elżbiety w Brukseli. Pianista otrzymał także wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopinowskim w Warszawie. Koncertuje na całym świecie. W Ameryce Północnej m. in. w Nowym Jorku, San Francisco i Waszyngtonie. Jest również ceniony na europejskim rynku muzycznym. Daje koncerty w: Amsterdamie, Bazylei, Genewie, Paryżu, Kolonii, Rotterdamie, Brukseli, Mediolanie, Florencji, Wenecji, Rzymie, Zurychu, Monachium i w Oslo. Występował również w Ameryce Łacińskiej i Azji. Artysta posiada w swoim dorobku wiele nagrań. Jest dyrektorem artystycznym koncertów, prowadzi również kursy mistrzowskie i zajmuje ważne stanowiska jako pedagog. Jest również kompozytorem. Obecnie wystąpi w Toruniu, ale także zasiądzie w jury konkursu w Turznie.

Jak doszło do powstania Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Turznie?

Pomysł zorganizowania Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Turznie został zgłoszony w 2014 r. przez prof. Romana Gruczę, w obecności Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego i właściciela Pałacu Romantycznego w Turznie Rafała Predenkiewicza, podczas obrad Rady Prezydenckiej w Turznie. Inicjatywa stworzenia konkursu została pozytywnie przyjęta. Pierwsza edycja Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Turznie Uczniów Szkół Muzycznych odbyła się w 21-22 lutego 2015 r. Od tego czasu konkurs odbywa się co roku w zbliżonym kalendarzowo terminie.

Proponowany termin konkursu wybrałem nieprzypadkowo. Główną moją intencją było uczczenie dnia urodzin Fryderyka Chopina, który przypada 22 lutego lub 1 marca, jak podają inne źródła – mówi prof. R. Grucza. Podkreśla, że miejsce konkursu było także nieprzypadkowe, ale także historyczne. W 1825 r. i 1827 r. Fryderyk Chopin był gościem w pałacu, którego ówczesnymi właścicielami byli Augustyn Działowski, wraz z żoną Katarzyną i córkami. Fakt ten został upamiętniony na tablicy, która mieści się przy głównym wejściu do pałacu.

– Wykorzystaliśmy potencjał tego miejsca. Gdy otworzyłem hotel, moje drogi skrzyżowały się z prof. Romanem Gruczą. Padła propozycja, żeby zorganizować konkurs pianistyczny. To był świetny pomysł. My służymy młodzieży poprzez coroczne organizowanie konkursu pianistycznego, ale to przedsięwzięcie także służy rozpropagowaniu naszego Pałacu Romantycznego. Nie ma nic lepszego jak taka współpraca mówi Rafał Predenkiewicz, właściciel Pałacu Romantycznego w Turznie.

Profesor Grucza dodaje, że w celu pozyskiwania środków finansowych na realizację konkursu zostało założone Stowarzyszenie Przyjaciół Pałacu Romantycznego w Turznie.

?

Dwie nowe konkursowe kategorie

W br. w I Międzynarodowym i V Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Turznie pojawiły się dwie nowe kategorie: IV – studenci Akademii Muzycznych i V – pianiści bez ograniczenia wieku. Dodanie dwóch nowych kategorii okazało się dobrym pomysłem – zauważa profesor Grucza.

Pianiści biorący udział w konkursie w kategorii IV to studenci wywodzący się z: Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, Akademii Muzycznych: z Gdańska, Bydgoszczy, Łodzi, Katowic, Poznania i Wrocławia. Uczestnicy konkursu w kategorii V pochodzą m in. z : Polski, Białorusi, Ukrainy, Grecji, Chin, Francji, USA. Są to doktoranci, którzy na polskich i zagranicznych uczelniach muzycznych przygotowują dysertację doktorską i pracują na uczelniach muzycznych jako asystenci lub adiunkci.

Międzynarodowy zasięg

Ze względu na coraz większe zainteresowanie konkursem, organizatorzy postanowili w br. rozszerzyć zasięg konkursu na międzynarodowy.

Faktycznie zasięg konkursu przekroczył granice Polski i dotarł nawet na amerykański kontynent. Wielką radością i satysfakcją dla organizatorów jest udział w jury wybitnych pianistów oraz pedagogów, w tym również z USA – mówi prof. R. Grucza.

Wielcy pianiści i międzynarodowe jury w Pałacu Romantycznym  w Turznie

O rosnącej randze Konkursu Pianistycznego w Pałacu Romantycznym Turznie świadczy fakt, że w skład jury wchodzą wielcy polscy, a także zagraniczni pianiści.

W 2019 r. w konkursowym jury zasiądą: prof. Janusz Olejniczak (z Warszawy), który jest przewodniczącym komisji podczas przesłuchań pianistów kategorii III, IV i V odbywających się w niedzielę i poniedziałek, prof. Andrzej Jasiński (z Katowic), który jest  przewodniczącym przesłuchań uczestników konkursu w kategorii I i II, prof. dr hab. Wiesława Skrzypek-Ronowska (z Bydgoszczy), prof. Jeffrey Swann (z USA), prof. Nina Drath (z USA), dr Konrad Binienda (z USA), prof. dr hab. Roman Grucza dyrektor Konkursu i Justyna Galant-Wojciechowska (z Warszawy).

Ewa Ploplis

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Sonos
Dzięki zaawansowanym technologiom, takim jak wzmacniacze kla...
Stanisław Lem
Wielcy tego świata muszą rozwiązać problem katastrof...
czerwone maki
W czwartkowy wieczór w warszawskim Multikinie Złote...
Jan Sabiniarz
16 marca 2024 r. w hotelu Aubrecht w Koprzywnicy mia...
Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena
17 marca  br. rozpoczął się 28. Wie...