miód manuka

Miody Manuka – zdrowie z Nowej Zelandii

Opublikowano: 12 grudnia 2020

Miód od zawsze był ceniony za swoje właściwości. Jednak produkt z drzewa herbacianego to prawdziwy hit wśród żywności, która wykazują prozdrowotne właściwości. Produkt doceniany jest na całym świecie, stąd powinien znaleźć się w każdej domowej apteczce.

Czym jest Miód Manuka?

To jeden z rodzajów miodu, który wytwarzany jest z krzewu rosnącego w Nowej Zelandii oraz Australii. Nazwa wywodzi się z języka Maorysów i w wolnym tłumaczeniu oznacza miód z drzewa herbacianego. To właśnie Maorysi jako pierwsi zastosowali produkt jako środek pomocny w leczeniu i odkryli, iż pomaga na wiele dolegliwości.

Miód Manuka – właściwości

W odróżnieniu do popularnego miodu stosowanego na co dzień, miód pochodzący z Nowej Zelandii ma unikalne właściwości, głównie ze względu na wysoką zawartość MGO. Methylglyoxoal wskazuje bowiem, jak bardzo dany produkt pomaga na wszelkie dolegliwości. Tradycyjny miód posiada wskaźnik na poziomie 10 mg na 1 kg, z kolei Miód Manuka posiada stężenie od 10 do 50 razy większe.

W związku z tak silnym stężeniem dobroczynnych właściwości, produkt działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Wspiera ludzki organizm i wpływa korzystnie na jego funkcjonowanie. Co więcej właściwości te poparte są licznymi badaniami i publikacjami, które stanowią istotny dowód na unikalne działanie miodu. Można go stosować nie tylko od wewnątrz, spożywając na różne sposoby, ale również zewnętrznie, smarując chorobowo zmienione miejsca. Jak wskazują znawcy miód ma również istotne znaczenie w zapobieganiu gromadzenia się płytki nazębnej. Dodatkowo to doskonała profilaktyka stanów zapalnych dziąseł i ozębnej. Badania również wykazują dobroczynne działanie lecznicze w walce z mukowiscydozą. Jako wsparcie antybiotykoterapii można go podawać w formie inhalacji.  Jak zatem produkt wspiera ludzki organizm? Oto jakie działanie zostało do tej pory dowiedzione:

  • przeciwzapalne,
  • antyoksydacyjne,
  • wspierające układ odpornościowy,
  • obniża ciśnienie krwi,
  • działa przeciwmiażdżycowo,
  • zwiększa wydzielanie żółci.
miód manuka

Pszczoła zbierająca pyłek z kwiatów manuka

Dlaczego Miód Manuka jest taki zdrowy?

Za unikalne działanie odpowiedzialne jest niskie pH. Również obecność nadtlenku wodoru oraz wysoka zawartość węglowodanów. MGO w połączeniu z innymi związkami, jak flawonoidy, fenolokwasy i leptozyna wpływa korzystnie na organizm niszcząc bakterie. Dlatego doskonale pomaga zwalczać wirusy grypy, ospy wietrznej hamując namnażanie się chorobowych jednostek.

Miód Manuka – zastosowanie

Miód Manuka powinien być stosowany jako wsparcie terapii farmakologicznej oraz forma profilaktyki. Zazwyczaj stosuje się miód podobnie jak zwykły popularny produkt dostępny na rynku. Można rozpuścić go w wodzie letniej i przegotowanej. Należy mieć jednak na uwadze, że konieczna jest jego właściwa porcja. 2-3 łyżeczki dziennie na czczo rano lub wieczorem to maksymalna dawka. Miód Manuka można również włączyć do codziennych pokarmów, mając przy tym na uwadze, iż nie można go poddawać działaniu zbyt wysokich temperatur. W przypadku stosowania produktu na skórę można posmarować chorobowo zmienione miejsce przykrywając opatrunkiem. Taki zabieg można powtarzać 2-3 razy dziennie.

Uwaga na cukier

Miód Manuka podobnie jak inne tego typu produkty charakteryzuje się wysoką zawartością cukru. Dlatego należy kontrolować ilość spożywanych porcji. Należy również mieć na uwadze alergię na produkty pszczele, a osoby chorujące na cukrzycę nie powinny spożywać miodu. Podobnie małe dzieci poniżej roku. Nie zaleca się stosowania produktu u niemowlaków.

Miód Manuka – kulinarne inspiracje

Chleb posmarowany miodem to najprostsza forma spożywania leczniczego produktu. Dzięki temu czuć wyrazisty smak. Jeśli zbyt intensywny aromat stanowi problem, można dodać go do herbaty, lemoniady, koktajlu i wcisnąć odrobinę cytryny lub startego imbiru. To również doskonały dodatek do jogurtu, owsianki i płatków. Miodem Manuka można również polewać pieczone jabłka, banany, brzoskwinie, ananasy czy soczyste gruszki. Jednak miodowo-korzenne ciasteczka biją na głowę wszelkie słodkości. Doskonałym uzupełnieniem posiłków w ciągu dnia jest również domowy syrop. Wystarczy wycisnąć sok z cytryn, zmieszać z miodem, dodać odrobinę imbiru i przelać do czystego słoika lub butelki. Tak przygotowany syrop należy przechowywać w lodówce. To doskonałe wsparcie podczas przeziębienia oraz rozgrzewający napój w zimowe dni.

Oprócz czystej formy miodu manuka dostępnego w słoiczkach, produkt dostępny jest również w formie pastylek do ssania lub cukierków. Pełna oferta i bogactwo produktów na miodymanuka.pl.

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
batonik białkowy
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...
kuchna zero waste
W obecnych czasach, gdy półki sklepowe uginają się pod cięża...