film Mistrz

Mistrz – trafi do kin już 16 października

Opublikowano: 25 stycznia 2020
Zakończyły się zdjęcia do filmu „Mistrz” przedstawiającego losy legendarnego pięściarza Tadeusza „Teddy’ego” Pietrzykowskiego, który zdobył tytuł mistrza wszechwag niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Produkcja z Piotrem Głowackim w roli głównej trafi do kin już 16 października.

W ostatnich latach powstały ważne polskie filmy o powstaniu warszawskim czy o rzezi wołyńskiej, nadszedł więc czas opowiedzieć niezwykłą historię Polaka, który w miejscu zagłady stał się symbolem nadziei na zwycięstwo nad nazistowskim terrorem – mówi Maciej Barczewski, reżyser i scenarzysta „Mistrza”.

Akcja filmu rozgrywa się w realiach początków funkcjonowania niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Ich wiarygodne przedstawienie wymagało między innymi zbudowania repliki znacznej części dawnego obozu, której zabudowania wzniesiono nieopodal Piaseczna pod Warszawą.

film Mistrz

Dbałość o prawdziwą fakturę historyczną filmu dotyczyła nie tylko prac scenograficznych i kostiumowych, ale nałożyła niezwyczajne wymogi na obsadę aktorską, przede wszystkim na odtwórcę roli tytułowej, którym jest Piotr Głowacki. Podjął się on niezwykłego, jak na polską kinematografię, niemal dwuletniego wysiłku przygotowania fizycznego do roli. W efekcie diety i forsownych treningów stracił niemal jedną trzecią masy ciała i mógł w nadzwyczaj wiarygodny sposób przedstawić postać pięściarza w obozie zagłady – mówi reżyser.

Boks stał się dla Tadeusza +Teddy’ego+ Pietrzykowskiego narzędziem do przetrwania. Nasza opowieść jest o tym, jak pasja i podążanie za nią może ratować życie – dodaje Piotr Głowacki.

Autorem zdjęć do „Mistrza” jest Witold Płóciennik („Ikar. Legenda Mietka Kosza”) nagrodzony na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Scenografię przygotowała laureatka nagrody Emmy® – Ewa Skoczkowska („Kamienie na szaniec”). Za muzykę odpowiada Bartosz Chajdecki („Bogowie”).

Obok Piotra Głowackiego („Bogowie”) na ekranie wystąpią m.in. nagrodzony w 2017 roku statuetką VIP Marian Dziędziel („Dom zły”), Piotr Witkowski („Proceder”), Rafał Zawierucha („Pewnego razu… w Hollywood”), Grzegorz Małecki („Kurier”), Marcin Bosak („W ciemności”), Marcin Czarnik („Syn Szawła”) i Jan Szydłowski („Planeta Singli”).

film Mistrz

Film powstaje przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Producentami obrazu są współtwórcy sukcesu biograficznego hitu „Najlepszy” – Krzysztof Szpetmański i Leszek Starzyński (Iron Films sp. z o.o.). Koproducentami są: TVP S.A., Cavatina GW sp. z o.o., Hardkop sp. z o.o., Aeroplan Studios sp. z o.o. Na ekrany polskich kin „Mistrz” trafi 16 października 2020 roku. Za dystrybucję odpowiada Galapagos Films.

Źródło: PAP / Galapagos Films    FOTO: Galapagos Films/fot. R. Pałka 

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Anna Dymna
Anna Dymna to totalny majstersztyk polskiego kina i...
Malta
Dziewiątego czerwca 2022 w Vallettcie na Malcie zade...
Netflix
Poszukiwania odpowiedniego serialu nie zawsze należą do najp...
Anna Walentynowicz
9 listopada 2021 roku odbyła się premiera filmu doku...
Jak pobrać film z YouTube
Pobieranie filmów z portalu YouTube pozwala nam na zapisanie...