Menu
Młodzi kierowcy

Młodzi kierowcy w ruchu drogowym. Na co powinni uważać, aby uniknąć kolizji?

Młodzi kierowcy są sprawcami wielu kolizji na polskich drogach. Wynika to przede wszystkim z braku doświadczenia, braku pewności siebie lub jej nadmiaru, a także brawury. Nie bez znaczenia jest również system szkolenia kierowców, który – zdaniem specjalistów – nie jest właściwy. Na co więc powinni uważać młodzi kierowcy, aby uniknąć kolizji?

Młodzi kierowcy

Wielu młodych ludzi zdobywa uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych w wieku 18-24 lat. Nic dziwnego, albowiem wielu z nich marzy o tym, aby jak najszybciej zasiąść za kierownicą. Dla części młodych ludzi prawo jazdy jest koniecznością, ponieważ w miejscowościach, w których mieszkają, bardzo trudno poradzić jest sobie bez samochodu.

Część młodych kierowców nierzadko lekceważy ograniczenia prędkości, które zostały ustawione w celu zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa i ochrony słabszych uczestników ruchu. Szybka jazda jest szczególnie niebezpieczna w złych warunkach atmosferycznych. Śliska jezdnia zwiększa bowiem ryzyko wpadnięcia w poślizg. W tym kontekście należy zwrócić uwagę, że młodzi kierowcy mają zwykle dopiero podstawowe umiejętności. Doświadczenia przychodzi bowiem wraz z pokonanymi kilometrami.

Nie tylko nadmierna prędkość

Młodzi kierowcy powinni pamiętać nie tylko o ograniczeniach prędkości oraz dostosowywaniu jej do warunków na drodze. Są bowiem inne kwestie, które mają istotny wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

Dla większości młodych ludzi technologia jest nieodłącznym towarzyszem życia codziennego. Wsiadając za kierownicę samochodu, należy jednak pamiętać o tym, aby nie rozmawiać przez telefon komórkowy. Rozmowy, prowadzone nawet przez zestaw głośnomówiący, mocno bowiem rozpraszają uwagę, co może być przyczyną niebezpiecznej sytuacji na drodze. Z kolei korzystanie z telefonu w innym celu, na przykład, aby odczytać wiadomość SMS, wiąże się z koniecznością oderwania wzroku od jezdni. Podczas jazdy samochód pokonuje w ciągu jednej sekundy zwykle kilkanaście lub kilkadziesiąt metrów. W tym kontekście należy zaznaczyć, że oderwanie wzroku od drogi może być tragiczne w skutkach.

Czym skorupka za młodu nasiąknie…

Zarówno podczas szkolenia, jak i pierwszych samodzielnych jazd, młodzi kierowcy nabywają pewnych zwyczajów, które później na dobre wchodzą w krew. Z tego też względu niezwykle istotne jest kształtowanie prawidłowych nawyków już na etapie jazd pod okiem instruktora.

Wielu specjalistów z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego postuluje wprowadzenie różnego rodzaju ograniczeń dla młodych kierowców. Tego typu rozwiązania mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników, aczkolwiek trudno odmówić rekomendującym je dobrych intencji, wszak bezpieczeństwo na drodze jest najważniejsze.

Niemniej jednak trudno jest uznać wszystkich młodych kierowców za zagrożenie na drodze. Każdemu zdarzają się błędy i zachowania, które mogą irytować innych kierujących. Najważniejsze jest jednak zachowywanie zasad bezpieczeństwa oraz wzajemny szacunek wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Paweł Stasiuk

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2022