Menu
geometria we wnętrzach

Modna geometria w pięknych wnętrzach

Trendy w aranżacji wnętrz bywają mocno urozmaicone, dzięki czemu zwolennicy różnych tendencji zawsze są w stanie znaleźć coś dla siebie i urządzić piękny, funkcjonalny dom.

Istnieją też rozwiązania, które kochają prawie wszyscy – sprawdzające się w zasadzie w większości modnych przestrzeni. Mowa choćby o wyposażeniu nawiązującym do geometrii lat 70. ubiegłego wieku, cieszącym się obecnie olbrzymią sympatią osób prywatnych i dekoratorów wnętrz.

Dlaczego tak kochamy geometrię i w jakich pomieszczeniach sprawdza się ona najlepiej? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu.

Początki geometrii w nowoczesnym designie

Geometryzacja formy w nowoczesnym designie nie jest zjawiskiem nowym. Można było ją zaobserwować już choćby w stylu art déco, odchodzącym od secesyjnego blichtru i dekoracyjności panujących przed Wielką Wojną.

Rozkwit minimalistycznego designu to jednak dopiero modernizm i międzywojenny Bauhaus, czyli weimarska uczelnia artystyczna, której założycielem był Walter Gropius. Za podstawową wartość wyznawano tam ergonomię, a projektowanie było rozumiane jako połączenie nauki i sztuki. Taki sposób podejścia do tworzenia form użytkowych przetrwał w dużej mierze do dziś.

Geometria lat 60. i 70. – wzornictwo skandynawskie

Modernizm dał silne podstawy dla rozwoju stylu, który następnie utrwalił się we wzornictwie skandynawskich, a zwłaszcza w designie duńskim i szwedzkim, zyskującym wielką popularność w Europie i Ameryce po II Wojnie Światowej.

Wielu projektantów skandynawskich przeniosło się wręcz do Stanów Zjednoczonych, gdzie ich dzieła odniosły znaczący sukces. Świetnym tego przykładem jest Greta Grossman, wybitna projektantka wnętrz i przedmiotów użytkowych, która słynęła z tworzenia praktycznych i pięknych mebli oraz budowania kompleksowej aranżacji wnętrz mieszkalnych.

Co wyróżniało styl geometryczny, który tak pokochali użytkownicy? Przede wszystkim wyposażenie wnętrz w tym przypadku odznaczało się olbrzymią funkcjonalnością. To ona była bazą dla projektu. Estetyka była kwestią drugorzędną, wynikającą w głównej mierze z czystości i prostoty formy oraz wysokiej jakości zastosowanych materiałów.

Taki design idealnie wpisywał się w nowoczesne i wygodne wnętrza drugiej połowy XX wieku. Co ciekawe wiele projektów przeszło do klasyki designu. Z powodzeniem wykorzystuje się je do dziś, zwłaszcza w modnym wyposażeniu w stylu geometrycznym, jak choćby to, które oferuje internetowy sklep meblowy iHome24.pl.

Nowoczesne meble geometryczne – do jakich wnętrz się nadają?

Minimalistyczna forma o dużej funkcjonalności, wysokiej jakości materiały i żywe kolory – to podstawowe cechy wyróżniające design z lat 70. Obecnie z dużym powodzeniem wykorzystuje się takie rozwiązania w modnych wnętrzach, chętnie sięgając po ponadczasowe produkty sprzed lat.

Geometryczne, maksymalnie uproszczone w wyglądzie meble idealnie sprawdzają się w większości modnych współcześnie aranżacji. Stanowią oczywiście podstawę dla stylu skandynawskiego, z którego się wywodzą, a który wciąż cieszy się nieustanną sympatią użytkowników.

Ich praktyczność docenili również miłośnicy nurtu industrialnego oraz nowoczesnego, gdyż pozwalają na wprowadzenie odrobiny przyjemnego komfortu, zwłaszcza gdy postawi się na zgeometryzowane sofy i fotele.

Co ciekawe, produkty tego typu świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach klasycznych lub retro, dodając im nieco ponadczasowej elegancji.

Okazuje się zatem, że meble geometryczne to rozwiązania uniwersalne i ponadczasowe. Dzięki nim można ciekawie i stylowo zaaranżować wnętrze oraz zadbać o wszelkie potrzeby użytkowników danej przestrzeni. Trudno się zatem dziwić, że po tylu latach wciąż zachwycają. I najpewniej zostaną z nami jeszcze na wiele sezonów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2022