lutowanie selektywne

Montaż THT – zalety lutowania selektywnego

Opublikowano: 7 kwietnia 2022

Lutowanie selektywne stale zyskuje na popularności – tę technologię wykorzystuje coraz więcej firm zajmujących się produkcją elektroniki. Dlaczego się tak dzieje? Przede wszystkim dlatego, że lutowanie selektywne pozwala uzyskiwać precyzyjne połączenia, zapewnia dłuższą żywotność łączonych elementów oraz umożliwia automatyzację całego procesu.

Lutowanie selektywne na fali wykorzystuje się w produkcji elektroniki od początku lat 90. Proces ten jest stale udoskonalany w związku z koniecznością spełniania coraz większych wymagań firm zajmujących się wytwarzaniem płytek PCB. Obecnie to alternatywa dla lutowania ręcznego oraz lutowania na fali w agregacie lutowniczym. Co istotne z punku widzenia klienta, ta technologia może być stosowana przy montażu przewlekanym THT. Dlaczego? Jakie są zalety lutowania selektywnego?

Wysoka jakość wytwarzanych połączeń

Podstawową zaletą tej technologii jest bardzo wysoka jakość wytwarzanych połączeń. Praktycznie zupełnie eliminuje się potencjalne defekty, ponieważ wszystkie parametry programuje się indywidualnie dla wszystkich komponentów – każdy kondensator, opornik, rezystor podobnie jak każda cewka czy dioda lutowana będzie krócej lub dłużej w zależności od wymagań. Dzięki temu unika się powstawania tak zwanych zimnych lutów, czyli wadliwych złącz. Zmniejsza się również ryzyko defektów wynikających z naprężeń mechanicznych.

Długa żywotność montowanych elementów

Jednocześnie dostosowanie długości czasu lutowania do konkretnego elementu powoduje, że te, które wymagają stosunkowo krótkiego lutowania nie są przegrzewane. Co za tym idzie, ich żywotność się nie skraca, a wręcz przeciwnie – jest wydłużona w stosunku do tradycyjnego lutowania na fali.

Szukasz firmy oferującej montaż przewlekany THT i wykorzystującej selektywne lutowanie na fali? Sprawdź doświadczonego producenta elektroniki: https://printor.pl/oferta/montaz-tht/

Automatyzacja procesu lutowania

Montaż THT do tej pory kojarzony był wyłącznie z ręcznym przeplataniem, a następnie lutowaniem komponentów na płytkach PCB. Tymczasem lutowanie selektywne na fali powoduje, że staje się on sposobem półautomatycznym. Zastosowanie maszyn przeznaczonych do lutowania selektywnego w produkcji elektroniki pozwala nie tylko na uzyskanie najwyższej jakości połączeń, lecz także na powtarzalność procesu.

Niższe koszty produkcji

Warto również dodać, że lutowanie selektywne wpływa na zmniejszenie kosztów produkcji płytek PCB. Z jednej strony wynika to z możliwości wykorzystania maszyn, co skraca czas wytwarzania elektroniki. Z drugiej maszyny ograniczają zużycie topnika, stopu lutowniczego, azotu, a także nie wymagają maskowania w przeciwieństwie do tradycyjnego lutowania na fali. Niższe koszty operacyjne to niższe koszty dla klienta.

Najwyższa czystość płytki PCB

Lutowanie selektywne na fali jest także gwarancją najwyższego stopnia czystości płytki PCB. Stało się to możliwe dzięki zastosowaniu minimalnych ilości topnika wyłącznie w obszarach tworzonych połączeń – głowice są w stanie nałożyć pojedyncze krople w konkretnych obszarach. W efekcie po przeprowadzeniu montażu nie ma konieczności zmywania resztek topnika z modułów.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
technologia LED
Zastosowanie energooszczędnej technologii oświetlenia w ozna...
Integracja telefonii z CRM
Rozmowa telefoniczna to wciąż podstawowy środek komu...
Ewa Kraińska
AI już kieruje naszymi zakupami. To jest aktualna rz...
Pompa ciepła
Pompy ciepła stanowią innowacyjne rozwiązanie w dzie...
Terminal płatniczy
Terminale płatnicze stanowią kluczowy element dla rozwoju ma...