Menu
Montreal

Montreal – królewskie wzgórze Kanady

Montreal – drugie co do wielkości miasto Kanady, położone w prowincji Quebec, we wschodniej części kraju. Usytuowane na dwóch wyspach nad rzeką Św. Wawrzyńca. Mówi się, że to najbardziej europejskie miasto o widocznych wpływach francuskich. Gdy cofniemy się do przeszłości, to właśnie Francuz Jacques Cartier w 1535 r. dopłynął do wzgórza nieopodal Montrealu i odkrył wzgórze królewskie Kanady.

Kanadyjczycy szczycą się Montrealem jako miejscem, w którym nie ustaje życie, które jest pełne inspiracji i artyzmu. W tym zróżnicowanym i ekscytującym mieście jest wiele atrakcji turystycznych do obejrzenia.

  1. Montreal i Podziemne Miasto (La Ville Sourterraine). Pod ulicami Montrealu ciągnie się gigantyczny labirynt, który mieści 200 restauracji, 1600 sklepów, liczne hotele, galerie, siedem przystanków metra, kina, bibliotekę, a nawet kilka budynków mieszkalnych.
  2. Wizytówką Montrealu jest Vieux-Montreal. To położne niedaleko nadbrzeża stare miasto. Centralnym punktem tego miejsca jest Place Jacques-Cartier. Krążąc po placu, trzeba zwiedzić bazylikę Notre-Dame de Montreal, czyli najstarszy kościół w Montrealu. Bazylika Notre-Dame to architektoniczne arcydzieło zaprojektowane przez Jamesa O`Donnella.
  3. Francja i Montreal  co mają wspólnego? Język francuski jest językiem ojczystym dla 52,4%, angielski dla zaledwie 13,2% mieszkańców. W 1642 roku Francuzi założyli fort Ville-Marie, który z czasem stał się znaczącym ośrodkiem handlu i przyjął nazwę Montreal. Do dziś jest to największy port morski i główny ośrodek gospodarczy i kulturowy francuskojęzycznej części kraju.
  4. Ogród Botaniczny Montrealu (Jardin Botanique de Montreal) jest jednym z największych na świecie. Znajduje się tutaj 30 ogrodów i 10 oranżerii! Jedną z atrakcji jest insektarium z żywymi pająkami, skorupiakami, żukami i innymi owadami. Co więcej, znajduje się również motylarnia i wystawa z 3000 spreparowanymi i opisanymi owadami.
  5. Olbrzymie Casino de Montreal mieści się na sztucznej wyspie Montrealu zwanej Ile Notre-Dame. To nie koniec atrakcji. Jest tutaj również tor wyścigowy Circiut Giles Villeneuve, na którym odbywają się wyścigi Grand Prix Kanady w Formule 1.
  6. Montreal to rodzinne miasto Leonarda Coehna. Wśród jego ostatnich życzeń tuż przed śmiercią był koncert w jego mieście. Zwrócił się z się z nią do syna, mówiąc: „Jeśli chcesz przygotować wydarzenie publiczne, zrób to w Montrealu”.
  7. Jedzenie w Montrealu. Będąc w tym miejscu, koniecznie trzeba spróbować miejscowych potraw. Nazwy i połączenie niektórych dań jest przedziwne. Do najpopularniejszych należą frytki w sosie mięsnym z twarogiem oraz ogon bobra (w dosłownym tłumaczeniu), czyli ciasto francuskie usmażone w oleju, oblane czekoladą i posypane cynamonem.
  8. Pogoda w Montrealu: zima trwa długo, jest mroźna i przeważnie bardzo śnieżna.

POLECAMY:  Jezioro Niedźwiedzie – Twoje wymarzone wakacje

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2021