Mozaika gresowa

Mozaika gresowa – poznaj jej specyfikę i najmodniejsze modele

Opublikowano: 18 listopada 2021

Planując remont w domu, szybko zauważymy, że materiałów wykończeniowych jest tak dużo, że będziemy mieli problem z tym, które z nich wybrać. Podczas przeglądania płytek możemy natknąć się na przykład na mozaikę gresową. Czym się wyróżnia na tle innych propozycji?

Mozaikę stosowano już w starożytności i chociaż znamy ją doskonale, to w dalszym ciągu uwielbiamy. Jest uniwersalna i ponadczasowa. Jednak w zależności od tego, gdzie chcemy ułożyć mozaikę, powinniśmy sięgnąć po inny materiał. Kiedy poleca się mozaikę gresową?

Czym charakteryzuje się mozaika gresowa?

Mozaika gresowa powstaje z masy gresowej, w skład której wchodzą skalenie, kaoliny i kwarc. Inaczej wygląda też sama produkcja takich płytek. Masę najpierw prasuje się przy wysokim ciśnieniu, a następnie wypala się w temperaturze powyżej 1000 stopni Celsjusza. Taka obróbka ma duże znaczenie dla parametrów wytrzymałościowych.

Na pierwszy rzut oka mozaika gresowa wygląda podobnie do ceramicznej. Ma jednak inne właściwości. Przede wszystkim cechuje ją mniejsza nasiąkliwość, dzięki czemu sprawdzi się nie tylko w pomieszczeniach, ale i na zewnątrz budynku na przykład na tarasie. Jest też idealną propozycją do wnętrz o dużym natężeniu ruchu, czyli tam, gdzie powierzchnia podłogi jest bardziej narażona na ścieranie. Niska nasiąkliwość oznacza, że płytka będzie odporniejsza na zabrudzenia. Przy mozaice gresowej mamy do czynienia z nasiąkliwością nieprzekraczającą 0,5%. Dla porównania przy ceramicznych płytkach podłogowych parametr ten może wynosić 3%, a przy ściennych 10%.  Decydując się na płytki gresowe, można mieć gwarancję, że będą służyć przez długie lata.

Najmodniejsze wzory płytek gresowych

Na podstawie tego, co już powiedzieliśmy, widać, że mozaika gresowa jest funkcjonalna i uniwersalna, ale na tym jej zalety się nie kończą. W sprzedaży jest dużo wzorów i kolorów, dzięki czemu możemy wybrać taką, która idealnie pasuje do naszej aranżacji. Mozaika gresowa to idealna propozycja, jeśli potrzebne są nam płytki do kuchni albo łazienki.

Wzory są równie różnorodne jak w przypadku zwykłych płytek ceramicznych, a nasze wnętrza mogą zdobić płytki heksagonalne, w kształcie arabesek, rybiej łuski, czy jodełki. Nie brakuje też płytek z motywami azteckimi. Mozaikę gresową dostaniemy w wielu kolorach jak biały, czarny, odcienie błękitu i zieleni. Z jej udziałem stworzymy wnętrze nowoczesne, w stylu glamour, skandynawskim, industrialnym i lub jeszcze innym.

Mozaika gresowa – zalety

Podsumowując, płytki gresowe są dla osób, które szukają materiałów wykończeniowych o wyjątkowej wytrzymałości i odporności na uszkodzenia. Są one też dla szukających czegoś, co można zastosować wewnątrz i na zewnątrz. Patrząc przez pryzmat tego, że przez lata będą prezentować się jak w dniu zakupu, są opłacalną inwestycją. Gres łatwo utrzymać w czystości i jest odporny na wnikanie zaburzeń. Producenci podążają za trendami wnętrzarskimi, dzięki czemu mozaika gresowa jest materiałem dekoracyjnym, pozwalającym urozmaić aranżację i podkreślić jej charakter.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Osuszacza Powietrza
Utrzymanie komfortowego i zdrowego środowiska wewnątrz domu...
Odświeżacz powietrza
W biurze oraz w domu powietrze może wydawać się nieświeże. B...
odbiór mieszkania
Każdy marzy o idealnym domu, który zagospodaruje wed...
Klimatyzator kasetonowy
...
Linea
Nowość na polskim rynku – czas poznać nowy sklep internetowy...