Menu
Mozart - Beethoven - koncert symfoniczny Polska Opera Królewska

Mozart i Beethoven – w wykonaniu Orkiestry Polskiej Opery Królewskiej

1 lutego 2019 r. o godz. 19:00 Orkiestra Polskiej Opery Królewskiej pod dyrekcją Dawida Runtza zaprezentuje w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie dzieła wielkich kompozytorów: Mozarta i Beethovena.

Orkiestrze towarzyszyć będzie Janusz Wawrowski – polski wirtuoz skrzypiec, który zachwyca publiczność na całym świecie zarówno doskonałą techniką gry, jak i bogatą paletą brzmienia.  Jest jedynym skrzypkiem z wieloletnim kontraktem z Warner Classics, laureatem nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk 2017 w kategorii muzyka poważna – za album roku  Sequenza, jest też laureatem wielu międzynarodowych konkursów skrzypcowych. Najnowszym projektem Wawrowskiego jest założenie orkiestry kameralnej Warsaw Players, składającej się z młodych polskich wirtuozów. Ostatnia płyta artysty, nagrana wspólnie z Jose Gallardo, prezentuje najpiękniejsze polskie utwory na skrzypce i fortepian. Hidden Violin to sposób uczczenia przez Wawrowskiego 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Co usłyszymy na koncercie?

Na koncercie Janusz Wawrowski wykona partię solową w III Koncercie skrzypcowym G-dur KV 216 Wolfganga Amadeusza Mozarta. Artysta wykona utwór na pierwszym w powojennej Polsce Stradivariusie. Na  skrzypcach stworzonych w 1685 r. przez włoskiego mistrza lutnictwa Antonio Stradivariusa w roku narodzin Jana Sebastiana Bacha .Wiele szczegółów z historii skrzypiec owianych jest tajemnicą. Forma instrumentu nawiązuje już do najwspanialszych egzemplarzy Stradivariego z tzw. okresu złotego jego twórczości. Pozostawały przez lata w rękach prywatnych właścicieli. Wykonywano na nich koncert tylko raz w roku. Dzięki temu jest to obecnie jeden z najlepiej zachowanych Stradivariusów na świecie. Dokładne badania tego 333-letniego instrumentu wykazały, że wszystkie jego elementy są oryginalne. Autentyczność skrzypiec potwierdzają liczne certyfikaty.

Mozart

Geniusz muzyczny Mozarta ujawnił się już w wieku trzech. Chłopiec dorastał w rodzinie muzycznej, jego siostra też obdarzona była wielkim talentem muzycznym. Ojciec był cenionym skrzypkiem. Był też kompozytorem i pedagogiem, autorem znanej w Europie szkoły gry na skrzypcach. Rodzeństwo zaczęło podróżować po świecie z koncertami. Mozart wzbudzał zachwyt swoją grą na pianinie i skrzypcach, zaczął też komponować. Mając zaledwie 19 lat, został koncertmistrzem kapeli arcybiskupa i księcia Salzburga, wtedy też powstał III Koncert skrzypcowy. Utwory z tego okresu wykazują już cechy typowo mozartowskiego stylu. Są pełne gracji, lekkości i śpiewności.

Ludwig van Beethoven

Ludwig van Beethoven – kolejny geniusz muzyczny – już w wielu 11 lat pracował jako organista. W Wiedniu został uczniem Józefa Haydna i zaczął zdobywać sławę jako pianista i kompozytor. Mając 27 lat skomponował już dwie symfonie, trzy koncerty i znane sonety fortepianowe – Patetyczną  i  Księżycową.

I Symfonia C-dur op. 21 Beethovena powstała u schyłku XVIII wieku, a po raz pierwszy zabrzmiała przed publicznością 2 kwietnia 1800 roku. Ówczesna krytyka przyjęła dzieło dość chłodno – jak na tamte czasy nosiło ono wiele nowatorskich rozwiązań. Potrzebny był czas, by doceniono geniusz tkwiący w tej pierwszej z dziewięciu symfonii Beethovena.

Koncert będzie dużym wydarzeniem dla wszystkich wielbicieli muzyki obu kompozytorów.

Mozart - Beethoven - koncert symfoniczny

____________

Tekst: Anna Arwaniti

.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2022