Mozart - Beethoven - koncert symfoniczny Polska Opera Królewska

Mozart i Beethoven – w wykonaniu Orkiestry Polskiej Opery Królewskiej

Opublikowano: 17 stycznia 2019

1 lutego 2019 r. o godz. 19:00 Orkiestra Polskiej Opery Królewskiej pod dyrekcją Dawida Runtza zaprezentuje w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie dzieła wielkich kompozytorów: Mozarta i Beethovena.

Orkiestrze towarzyszyć będzie Janusz Wawrowski – polski wirtuoz skrzypiec, który zachwyca publiczność na całym świecie zarówno doskonałą techniką gry, jak i bogatą paletą brzmienia.  Jest jedynym skrzypkiem z wieloletnim kontraktem z Warner Classics, laureatem nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk 2017 w kategorii muzyka poważna – za album roku  Sequenza, jest też laureatem wielu międzynarodowych konkursów skrzypcowych. Najnowszym projektem Wawrowskiego jest założenie orkiestry kameralnej Warsaw Players, składającej się z młodych polskich wirtuozów. Ostatnia płyta artysty, nagrana wspólnie z Jose Gallardo, prezentuje najpiękniejsze polskie utwory na skrzypce i fortepian. Hidden Violin to sposób uczczenia przez Wawrowskiego 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Co usłyszymy na koncercie?

Na koncercie Janusz Wawrowski wykona partię solową w III Koncercie skrzypcowym G-dur KV 216 Wolfganga Amadeusza Mozarta. Artysta wykona utwór na pierwszym w powojennej Polsce Stradivariusie. Na  skrzypcach stworzonych w 1685 r. przez włoskiego mistrza lutnictwa Antonio Stradivariusa w roku narodzin Jana Sebastiana Bacha .Wiele szczegółów z historii skrzypiec owianych jest tajemnicą. Forma instrumentu nawiązuje już do najwspanialszych egzemplarzy Stradivariego z tzw. okresu złotego jego twórczości. Pozostawały przez lata w rękach prywatnych właścicieli. Wykonywano na nich koncert tylko raz w roku. Dzięki temu jest to obecnie jeden z najlepiej zachowanych Stradivariusów na świecie. Dokładne badania tego 333-letniego instrumentu wykazały, że wszystkie jego elementy są oryginalne. Autentyczność skrzypiec potwierdzają liczne certyfikaty.

Mozart

Geniusz muzyczny Mozarta ujawnił się już w wieku trzech. Chłopiec dorastał w rodzinie muzycznej, jego siostra też obdarzona była wielkim talentem muzycznym. Ojciec był cenionym skrzypkiem. Był też kompozytorem i pedagogiem, autorem znanej w Europie szkoły gry na skrzypcach. Rodzeństwo zaczęło podróżować po świecie z koncertami. Mozart wzbudzał zachwyt swoją grą na pianinie i skrzypcach, zaczął też komponować. Mając zaledwie 19 lat, został koncertmistrzem kapeli arcybiskupa i księcia Salzburga, wtedy też powstał III Koncert skrzypcowy. Utwory z tego okresu wykazują już cechy typowo mozartowskiego stylu. Są pełne gracji, lekkości i śpiewności.

Ludwig van Beethoven

Ludwig van Beethoven – kolejny geniusz muzyczny – już w wielu 11 lat pracował jako organista. W Wiedniu został uczniem Józefa Haydna i zaczął zdobywać sławę jako pianista i kompozytor. Mając 27 lat skomponował już dwie symfonie, trzy koncerty i znane sonety fortepianowe – Patetyczną  i  Księżycową.

I Symfonia C-dur op. 21 Beethovena powstała u schyłku XVIII wieku, a po raz pierwszy zabrzmiała przed publicznością 2 kwietnia 1800 roku. Ówczesna krytyka przyjęła dzieło dość chłodno – jak na tamte czasy nosiło ono wiele nowatorskich rozwiązań. Potrzebny był czas, by doceniono geniusz tkwiący w tej pierwszej z dziewięciu symfonii Beethovena.

Koncert będzie dużym wydarzeniem dla wszystkich wielbicieli muzyki obu kompozytorów.

Mozart - Beethoven - koncert symfoniczny

____________

Tekst: Anna Arwaniti

.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Chopin i Jego Europa
To jubileusz Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „...
Sonos
Dzięki zaawansowanym technologiom, takim jak wzmacniacze kla...
Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena
17 marca  br. rozpoczął się 28. Wie...
Ciocia Tunia
Dawanie radości dzieciom oraz ich wdzięczność za to...
Festiwal Ludwiga van Beethovena
„Beethoven i filozofowie” – to motto 28. edycji Wiel...