musical Piloci

Musical „Piloci” w teatrze ROMA

Opublikowano: 3 lipca 2017

Historia wielkiej miłości Jana, młodego polskiego pilota wojskowego, i Niny, warszawskiej aktorki kabaretowej i piosenkarki, brutalnie przerwanej przez II wojnę światową, to akcja musicalu „Piloci”. Od 7 października będzie można go zobaczyć w Teatrze Muzycznym ROMA.

Musical Piloci zaczyna się w 1939 r., a rozgrywa w Warszawie, Londynie, Paryżu i Generalnej Guberni oraz na podlondyńskim lotnisku, by skończyć się w 1947 r. Najważniejsza w niej jest jednak Bitwa o Anglię, w której polscy piloci odegrali niezwykle doniosłą rolę.

„Piloci” to, po „Akademii Pana Kleksa” (2007) drugi polski musical, wystawiany na deskach TM ROMA.

O takim spektaklu myślałem od dawna, tym bardziej że jest to temat bliski mi ze względów rodzinnych: dwaj bracia mojej babci – Maksymilian i Jan Lewandowscy – brali udział w Bitwie o Anglię w Dywizjonie 307I – zdradza Wojciech Kępczyński, autor libretta i reżyser.

– „Piloci” nie są musicalem historycznym – rekonstrukcją faktów. To absolutna fantazja, bliższa sensacyjnej powieści Kena Folleta, niż rozprawom historycznym na temat II wojny światowej, choć wydarzenia historyczne stanowiły oczywiście dla mnie inspirację. Polscy piloci byli fantastycznymi ludźmi, świetnie wyszkolonymi – dodaje.

Przypomnę, że Dywizjon 303, który stacjonował w Northolt, był najbardziej skuteczną formacją lotniczą w Bitwie o Anglię: piloci zestrzelili 126 maszyn wroga.

Błyskawicznie stali się też bożyszczami Anglii, a Winston Churchill twierdził, że jeden polski pilot wart jest dziesięciu innych sprzymierzeńców.

– Opowiadamy tę fabułę współczesnym językiem. Mimo poważnych tematów, nie uciekamy od humoru, żartu czy zabawy słowem. Jest tam dużo piosenek – takich, które stanowią część akcji, ale i też lirycznych, komicznych albo dramatycznych, komentujących to, co się dzieje i pozwalających bliżej poznać bohaterów – mówi Michał Wojnarowski, autor tekstów piosenek.

Najpierw powstawał tekst, a następnie, w trakcie długich spotkań muzyka.

Jej kompozytorami są bracia Dawid i Jakub Lubowiczowie, którzy deklarują: – Opowiadamy tę historię współczesnym, nowoczesnym językiem muzycznym. Oczywiście są tam utwory, nawiązujące do lat 20. i 30. ubiegłego wieku, ale musical jest zróżnicowany stylistycznie, bo muzyka – pomimo wielu nawiązań do epoki – jest elegancko „ubrana” we współczesny „garnitur”. Usłyszymy właściwe dla musicalu songi, oparte na długich melodyjnych frazach, ale także nowoczesne rytmy i brzmienia. W tym spektaklu weźmie udział 20-osobowa orkiestra.

Przykładem nowoczesności jest hip-hopowy utwór „Pan Hurricane”, brawurowo wykonany przez wieloosobowy zespół, a także „Piloci”.

Bardziej tradycyjne są „Nie obiecuj nic” i „Za rok, za dwa” – piosenka, która w ciągu trzech minut przenosi widzów do Paryża, Warszawy i pod Londyn.

Na przesłuchania, które odbyły się w październiku i listopadzie ubiegłego roku, zgłosiło się blisko 600 osób.

Zakwalifikowano ok. 60 aktorów, wokalistów i tancerzy – artystów znanych ze poprzednich spektakli TM ROMA oraz debiutujących na tej scenie. Jak zwykle główne role będą miały podwójną, a czasami nawet potrójną obsadę, bo spektakl będzie grany siedem razy w tygodniu. O tym, kto wystąpi w pierwszej obsadzie, kilka dni przed premierą zdecyduje Wojciech Kępczyński.

Również w ekipie twórców i realizatorów są znane postaci, m.in.: Sebastian Gonciarz – drugi reżyser, scenariusze walk powietrznych, Dorota Kołodyńska – kostiumy, Jaga Hupało – fryzury – czy Agnieszka Brańska – choreograf, której dziadek był pilotem i walczył w Bitwie o Anglię.

W kwietniu rozpoczęły się próby muzyczne. Trwają próby reżyserskie na salach prób, a w połowie sierpnia zaczną się na dużej scenie. Bardzo zaawansowane są prace nad scenografią i kilkuset kostiumami. Stanowiące integralną część inscenizacji filmy i animacje przygotowuje Platige Image. Kamil Pohl, ich reżyser, podkreśla: – Co ważne, nie animujemy tylko cyfrowej scenografii. Projektujemy i tworzymy całe światy, tworzymy interaktywną animację, tak by filmy i sceniczne elementy stanowiły dopełnienie, a nie kontrapunkt naszej historii.

Wiadomo, że teatr ROMA zaskakuje rozwiązaniami inscenizacyjnymi.

Nie dziwi więc, że na scenie pojawi się samolot Hurricane. Widzowie będą świadkami – jak zapewnia Tomasz Pałasz, pirotechnik – jednego z największych wybuchów na skalę wszystkich teatrów muzycznych na świecie.

Za nami ponad sto prób w terenie, bo szukamy rozwiązania, które w sposób powtarzalny, bardzo efektowny, a przede wszystkim bezpieczny zaprezentuje eksplozję na scenie. Sam efekt będzie trwał 2–3 sekundy, ale jego zasięg ma objąć większą część okna sceny. To moment kulminacyjny, więc musi mieć moc – dodaje.

11 czerwca odbył się ostatni, 562. spektakl musicalu „Mamma Mia”, który w sumie obejrzało ponad 0,5 mln widzów. „Pilotom”, których premiera zaplanowana jest na 7 października, a w planach jest ok. 600 spektakli, życzę, by wylądowali z podobnym wynikiem.

Tekst Jerzy Bojanowicz

Plakat: TM ROMA

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Już 9 kwietnia o 19.00 na Dużej Scenie Teatru Muzycznego ROM...
Natalia Kukulska i Marek Napiórkowski
26 marca na deskach warszawskiego Teatru Muzycznego ROMA poj...
Nova Scena - Nowy Jork. Prohibicja
12 stycznia odbyła się premiera spektaklu „Nowy Jork. Prohib...
Mariusz Totoszko i Monika Rygasiewicz
Nieczęsto zdarza się, by filmo...