Muszyna

Muszyna − rozwój dzięki turystyce

Opublikowano: 27 grudnia 2021

Do niedawna przez Muszynę się przejeżdżało, teraz się do niej przyjeżdża. Położone na Sądecczyźnie uzdrowisko jest jedną z destynacji najchętniej wybieranych przez turystów podróżujących do Małopolski. Władze lokalne nie szczędzą wydatków na infrastrukturę turystyczną, upatrując w niej szansę na szybki rozwój gminy

W tym roku Muszyna znalazła się w pierwszej dwudziestce krajowych liderów inwestycji samorządowych rankingu „Wspólnoty”. Co roku wydajemy duże pieniądze na inwestycje − zawsze w granicach 30 proc. budżetu, czasem więcej. To zależy od tego, ile środków pozyskujemy. Ostatnie lata są świetne w pozyskiwaniu funduszy unijnych, jesteśmy w tej materii na 7. miejscu w kraju − mówi Jan Golba, burmistrz Muszyny.

Uzdrowisko pełne atrakcji

Fenomen tego modnego uzdrowiska zyskuje potwierdzenie w coraz większym uznaniu turystów i kuracjuszy, którzy z roku na rok obserwują, jak powstają nowe atrakcje. Nie sposób wymienić ich jednym tchem. Wśród tych najczęściej wybieranych przez odwiedzających można wskazać ogrody sensoryczne, ogrody tematyczne, ogrody biblijne, ogród baśni i legend, centrum rekreacji wodnej, międzynarodowe trasy rowerowe EuroVelo11 i Aquavelo, pijalnie wód mineralnych oraz woliery z egzotycznym ptactwem i wybiegi dla alpak. Tegorocznym hitem miejscowości były pola krokusów. W dzielnicy uzdrowiskowej Zapopradzie posadzono ich aż 2 miliony, a dzięki lepszej dostępności dla osób z niepełnosprawnością ruchową stanowią one ciekawą alternatywę dla Doliny Chochołowskiej.

Wymienionym atrakcjom nie ustępuje zrewitalizowane centrum miasta. Nowy budynek ratusza z odtworzonymi XVI-wiecznymi piwnicami, które przez stulecia były pogrzebane i ukryte pod płytą rynku, ściąga tysięce turystów zainteresowanych historią dawnego Państwa Muszyńskiego.

Imponujące plany inwestycyjne

Czy Muszyna ma jeszcze jakieś asy w rękawie na najbliższe lata? Odnotowujemy spory ruch turystyczny, zarówno w sezonie wysokim, jak i niskim, ale przed nami najważniejsze, duże inwestycje związane z turystyką. Dopiero po ich realizacji będziemy mogli mówić, że Muszyna jest europejskim uzdrowiskiem. Do tej pory zdołaliśmy znacząco zmniejszyć dystans dzielący nas od najlepszych. Mamy fantastyczne produkty, których być może nie ma nigdzie indziej, ale w zakresie infrastruktury dopiero zrobiliśmy to, co już niektórzy mieli dawno. Inwestycje pozwalają na stworzenie mocnego produktu turystycznego – mówi Jan Golba.

W najbliższych latach w kurorcie planowana jest budowa kolejki widokowej z serca uzdrowiska na górę Malnik. Podobną można podziwiać w Druskiennikach na Litwie. Na szczycie powstanie także wieża widokowa i infrastruktura towarzysząca wypoczynkowi. Kolejna inwestycja pozwoli m.in. na kontakt z kulturą orientalnych Chin i słonecznej Grecji. Stanie się tak za sprawą ogrodów tematycznych, w których nie zabraknie nowych aranżacji ogrodowych nawiązujących do różnych zakątków świata.


Ogrody dobrze nawodnione. Linie i taśmy kroplujące

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Posiadanie statusu uzdrowiska to przede wszystkim doskonała,...
Muszyna
Magia Muszyny co roku przyciąga do górskiego miasteczka przy...
Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP - logo
18 marca w miejscowości...
Beskid Sądecki - droga na Halę Łabowską
Beskid Sądecki to wyjątkowo atrakcyjny region Polski, który...