Muzeum Louwman

Muzeum Louwman – najstarsza prywatna kolekcja aut

Opublikowano: 24 września 2018

Muzeum rodziny Louwman to miejsce, gdzie znajduje się najstarsza i prawdopodobnie najwspanialsza prywatna kolekcja samochodów na świecie. Trzypiętrowy budynek o powierzchni 10 tys. metrów mieści się w Hadze. Został zaprojektowany przez amerykańskiego architekta Michaela Gravesa i został wkomponowany w ogród projektu holenderskiego architekta krajobrazu Lodewijka Baljona.

Historia Muzeum Louwman

Historia muzeum sięga 1934r., kiedy Pieter Louwman sprowadził 20-letniego Dodga i stał się importerem tej marki i Chryslera. Znajdują się tam unikatowe eksponaty samochodów wyprodukowanych przed 1910 rokiem. De Dion-Bouton&Trepardoux z 1887 r. to jeden z najstarszych zachowanych samochodów osobowych na świecie. Obecnie muzeum prowadzi syn założyciela – Evert, który zgromadził już ponad 250 zabytkowych i klasycznych samochodów. Pojazdy zgrupowane są według roku produkcji, marki, charakteru użytkowania i wszystkie są na tzw. chodzie. Osobną salę zajmują motocykle, samochody wyścigowe, wozy strażackie, stare dystrybutory paliwa i akcesoria samochodowe. Znajdują się też ciekawe obrazy i rysunki Gordona Crosby’ego związane z motoryzacją, a także plakaty i wiele pucharów z wyścigów samochodowych.

Ekspozycja

Ekspozycja podzielona jest na cztery części, zaprojektowana z olbrzymią pieczołowitością i dbałością o każdy szczegół oddający atmosferę czasów. Począwszy od narodzin motoryzacji, pojazdów parowych, pierwszych aut spalinowych, lektyk, po nowoczesne samochody sportowe, bolidy Formuły 1, samochody z wyścigów w Le Mans od 1935 r., samochody unikatowe, luksusowe, produkowane na zamówienie najbogatszych ludzi świata. Ze złotymi klamkami, wysadzane drogimi kamieniami czy z tapicerką ze skór zebry.

Kolejne ciekawostki to samochody mężów stanu – Humber-Pullman W. Churchilla czy motocykl generała Montgomerego oraz auta celebrytów: Aston Martin, którym jeździł James Bond w filmie Goldfinger, Cadillac z 1976 r. należący do Elvisa Presley’a, który został skonstruowany na specjalne zamówienie piosenkarza, czy samochody z filmu Ojciec Chrzestny. Muzeum Louwman - wnętrze

Do ciekawostek należy też Swan Car – samochód-łabędź, który powstał na zamówienie Anglika pragnącego sunąć po drodze jak po wodzie. W oczach ptaka zainstalowano żarówki, a zdobienia roślinne wykonano ze złota. Bardzo barwnie opisana jest też historia zamieszczona przy eksponowanych pojazdach, które utrzymane są w idealnym stanie. Zdarza się, że niektóre egzemplarze są nieobecne w muzeum, bo występują w filmach czy jadą na międzynarodowe wystawy.

Jest to jedyna w swoim rodzaju i najstarsza kolekcja motoryzacyjna na świecie. Muzeum, w którym czuć pasję i zaangażowanie właścicieli w kontynuację kolekcjonerskiego rodzinnego dorobku. Można tu spędzić wiele godzin, poznając pasjonującą historię ludzi, którzy tworzyli te dzieła sztuki, jakimi są stare samochody.

Muzeum Louwman -

_______________________

Tekst i fot. Anna Arwaniti

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Auta poleasingowe
Każdy kierowca szukający now...
Felgi zimowe
Wraz z nadejściem zimy, większość kierowców zaczyna się zast...
Ferrari 458
Wielu miłośników motoryzacji chciałoby przynajmniej raz prze...
Kia
Blog Kiawiarnia to miejsce, gdzie pasja do motoryzacji łączy...
Beijing 5
Inżynierowie i designerzy marki BAIC wiedzą jak to robić. To...