Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej - wystawa poświęcona Józefowi Beckowi

Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej – wystawa poświęcona Józefowi Beckowi

Opublikowano: 27 grudnia 2018

Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej w ramach obchodów 100-lecia niepodległości przygotowało pierwszą w Polsce wystawę poświęconą Józefowi Beckowi – wybitnemu polskiemu politykowi i dyplomacie II RP, który sprzeciwiał się europejskiej polityce appeasmentu i dostrzegł zagrożenie ze strony hitlerowskich Niemiec.

My Polacy nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna rzecz w życiu narodów i państw, która jest bezcenna: tą rzeczą jest honor – tą znaną wypowiedzią ministra rozpoczęto w dniu 19 października otwarcie ekspozycji „Chciejmy Polski, a będzie! – minister Józef Beck”. Uroczystość odbyła się pod Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Wystawę otworzyli: Magdalena Urbaniec – dyrektor Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej, Andrzej Fąfara – dyrektor Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Wiesław Janczyk – poseł na Sejm RP, Grzegorz Biedroń – radny Sejmiku Województwa Małopolskiego, Władysław Bieda – burmistrz Miasta Limanowa oraz Jolanta Juszkiewicz – przewodnicząca Rady Miasta.

W galicyjskim miasteczku Limanowa w latach 1899–1918 mieścił się dom rodzinny Becków, gdzie gościły osoby zaangażowane w walkę o niepodległość, m.in. Bronisław i Józef Piłsudscy. Wówczas Józef Alojzy Beck senior organizował władzę samorządową w powiecie limanowskim, na wzór czego konstruował później fundamenty samorządności w niepodległej Polsce, a młody Józef Beck był uczniem, który zaciągnął się w 1914 r. do Legionów Polskich, by wyruszyć w bój o wolną ojczyznę.

Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej - wystawa Józef Beck

Od lewej: Grzegorz Biedroń (Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego), Andrzej Fąfara (dyrektor Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych), Wiesław Janczyk (poseł na Sejm RP), Jolanta Juszkiewicz (przewodnicząca Rady Miasta Limanowa), Władysław Bieda (burmistrz Miasta Limanowa), Magdalena Urbaniec (dyrektor Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej)

Historia vs nowoczesność

Narracja wystawy – mówi dyrektor muzeum – ma za zadanie pozwolić odbiorcy zrozumieć ministra Becka poprzez jego korzenie, wartości i ideały, jakie kształtowały jego sposób myślenia i rozumienia rzeczywistości, co istotnie wpłynęło na jego późniejszą działalność wojskową i polityczną. Nie podejmujemy się oceny jego dokonań, pozostawiając tą ocenę państwu. Chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom odbiorców, wystawa pod względem elementów ekspozycyjnych oraz stylu narracji łączy klasyczne metody z nowoczesnymi rozwiązaniami. Zaopatrzono ją w sprzęt multimedialny oraz elementy aranżacyjne, dzięki czemu przybrała niepowtarzalną formę merytoryczną i wizualną. Podjęto się również stworzenia filmu animowanego prezentującego historię życia i działalności polityka II RP opowiedzianą przez samego ministra Becka.

Wystawę przygotowało Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej przy współpracy z Miastem Limanowa, Instytutem Historii PAN oraz I LO w Limanowej. Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

www.muzeum.limanowa.pl/

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Piotr Michnikowski
Wystawa „Kawałki barw” to prezentacja najnowszych pr...
W dniach 13.10 - 25.11 2022 roku galeria Fijewski or...
Katarzyna Paskuda
26 maja w Filharmonii w Szczecinie odbyło się uroczyste otwa...
Sekwencje
11 maja 2022 roku w Centrum Giełdowym w Warszawie odbyła się...
Katarzyna paskuda
Już 26 maja 2022 r. o godz. 19.00 w Filharmonii w Sz...