Jaki wpływ na miasto ma zmiana klimatu? Czy deszcz musi być uciążliwością dla mieszkańców? Czy możemy go dobrze wykorzystać? Dzięki innowacyjnemu projektowi Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy okazuje się, że warto łapać każdą kroplę, bo deszcz może także oznaczać… duży zysk.
Bydgoszcz – jak większość dużych miast w Polsce – stale się rozbudowuje, co powoduje, że terenów zielonych ubywa i deszcz, zamiast wsiąkać w grunt, spływa strumieniami po ulicach. Jest to efekt urbanizacji, która doprowadziła do betonowania i asfaltowania dużych przestrzeni miejskich – bo tak jest wygodniej i nowocześniej. Ale jest to też sprzeczne z naturą i zamiast dać nam korzyści, takie postępowanie stworzyło warunki niesprzyjające dla człowieka. Dlatego w koncepcjach planowania przestrzennego i rewitalizacji starych terenów musimy wrócić do natury, kiedy to padający deszcz wsiąka w ziemię, zasilając wody podziemne i rośliny. I ten powrót jest bardzo ważny, gdyż prognozy zmian klimatu do 2050 roku przewidują wzrost natężenia opadów. Będzie ich może mniej, ale będą bardziej intensywne, co z pewnością będzie się kończyło podtopieniami. Czy jest zatem rada na to, by uciec od sytuacji, w której co ulewa, to nas zalewa?
Eksperci MWiK przebadali każdy deszcz, jaki spadł w Bydgoszczy w ciągu ostatnich 50 lat. Poznając charakterystykę bydgoskiej deszczówki i miejsca zagrożone zalaniem przygotowali plan modernizacji i uporządkowania kanalizacji deszczowej w mieście. Dzięki wnikliwej pracy i unijnemu wsparciu woda przestanie być problemem i zmieni się w wyzwanie, któremu sprostać w ciekawy i ekologiczny sposób mogą nie tylko władze miasta, ale i każdy mieszkaniec. A wszystko dzięki przygotowanemu przez specjalistów MWiK projektowi pn. „Budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych na terenie miasta Bydgoszczy”. Jest on wynikiem przeświadczenia, że mimo intensywnego rozwoju miasto – funkcjonujące „jak gąbka” – może stać się bardziej odporne na zmiany klimatu, przejawiające się naprzemiennymi suszami i ulewami. Woda opadowa może być bezpiecznie gromadzona, by można ją było później wykorzystać w okresach niedoboru.
Przygotowany przez MWiK projekt – co ważne – angażuje mieszkańców. Każdy mieszkaniec, poprzez bardzo proste działania, może przywrócić naturalny obieg w przyrodzie i wykorzystać wodę deszczową poprzez „łapanie” jej i wykorzystanie do podlewania zieleni. Po raz pierwszy na taką skalę będzie wdrażany w mieście projekt techniczny, który zawiera rozwiązania pozwalające gromadzić deszcz.
Są to w dużej mierze rozwiązania tradycyjne, takie jak rury, zbiorniki i pompy, a jednocześnie innowacyjne. Inżynierowie zebrali z całego świata najnowsze trendy związane z obiegiem wody i zebrali je w 20 kategorii – od najprostszych, które każdy mieszkaniec Bydgoszczy będzie mógł zastosować w swoim ogródku, po bardzo nowoczesne rozwiązania, z których mogłyby korzystać władze miasta i firmy. Projekt pokazuje, że coś można zrobić inaczej. Od prostych zastosowań dla domku jednorodzinnego, takich jak beczka pod rynną, która zbiera wodę, po rozwiązania wykorzystujące nowoczesne podejście do planowania przestrzennego, jak np. głęboko posadowiony plac zabaw, który w trakcie nawalnego deszczu zmienia się w zbiornik retencyjny, z którego później ta woda będzie odprowadzana do środowiska.
Bydgoski projekt zakłada modernizację kanalizacji deszczowej w mieście. Niestety jak większość tego typu kanalizacji w Polsce – i ta w Bydgoszczy była w ostatnich latach mocno zaniedbana. Dawne plany sieci kanalizacyjnej nie uwzględniały ciągłej rozbudowy miasta, przez co m.in. bydgoskie kanały nie nadążają dziś z odprowadzaniem wody z coraz liczniejszych ulic. W wyniku dokonanych przeglądów oszacowano, że tylko 24 proc. kanalizacji deszczowej jest w dobrym stanie technicznym. Reszta znajduje się w stanie pogorszonym lub złym – kanały są zamulone i zapiaszczone, w efekcie większość kanałów wymaga przebudowy albo gruntownej renowacji w celu zapewnienia drożności.
Budowa nowych zbiorników, a także sadzenie roślinności to proste i ekologiczne sposoby radzenia sobie z deszczem. Zespół takich pomysłów MWiK zawarł w opracowanym Katalogu tzw. rozwiązań zielono-niebieskich. Katalog posłuży za przysłowiowy „elementarz” wiedzy i praktyczną pomoc w tworzeniu miasta-gąbki. Zawiera on 20 różnych rozwiązań, które przechwytując wodę deszczową przeciwdziałają podtopieniom, poprawiają mikroklimat, zwiększają bioróżnorodność i sprzyjają kreowaniu miasta przyjaznego mieszkańcom, miasta, w którym chce się mieszkać i odpoczywać. Katalog dostępny jest na stronie mwik.bydgoszcz.pl oraz www.deszcztozysk.bydgoszcz.pl.
Dodaj komentarz