złoto inwestycyjne

Na co zwrócić uwagę kupując złoto

Opublikowano: 28 lipca 2020

Złoto cieszy się w Polsce rosnącą popularnością wśród indywidualnych inwestorów. Dzięki dużej liczbie firm konkurujących na rynku, a także komfortowej możliwości nabycia kruszcu przez internet, fizyczne złoto stało się bezproblemowo dostępne dla wszystkich zainteresowanych. Mimo to, mając na uwadze przede wszystkim względy bezpieczeństwa, jak i również kwestie ekonomiczne, warto zastanowić się, gdzie najlepiej kupić ten szlachetny metal.

Analiza wartości złota w trakcie światowych kryzysów gospodarczych, w tym obecnie panującego wywołanego pandemią COVID-19 jasno pokazuje, że kruszec ten traktowany jest jako bezpieczna przystań dla kapitału. Lokowanie oszczędności w ten sposób uważane jest za zabezpieczenie przed spadkiem wartości pieniądza. Złoto chroni nas przed ryzykiem inflacyjnym. Jest to od dawna jedna z najlepszych, długofalowych inwestycji. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze przyniesie nam zysk w krótkiej perspektywie. Przynosi wymierne stopy zwrotu cierpliwym inwestorom lokującym majątek w perspektywie długofalowej.

Gdzie kupić złoto?

Mimo obaw o bezpieczeństwo, zakup fizycznego złota przez internet u odpowiedniego dealera gwarantuje dobrą cenę i szybką realizację transakcji. Wśród elementów, na które inwestor w szczególności powinien zwrócić uwagę należy wymienić czas realizacji. Zakup złota, na dostawę którego należy poczekać więcej niż miesiąc powoduje dodatkowe ryzyko w postaci możliwości zmiany sytuacji ekonomicznej dealera. Dlatego warto postawić na dystrybutora, który zapewni nam szybką realizację naszego zamówienia. Nie powinna ona przekraczać 2-3 dni roboczych. Ten czas gwarantuje inwestorowi, że dealer sam utrzymuje odpowiednie zapasy złota i oferuje produkt, który realnie posiada.

Podstawowym kryterium wyboru miejsca zakupu złota stacjonarnie jest cena. Warto porównać kilku dealerów pod tym kątem. Należy pamiętać, że większość podmiotów oferuje rabaty przy większych inwestycjach. To także istotny element do uwzględnienia przy porównywaniu miejsc, gdzie planujemy nasz zakup. Kolejną kwestią jest wspomniana wcześniej dostępność towaru. Jedyna sytuacja, w której dealer powinien pobrać zaliczkę to chęć zarezerwowania ceny przy zakupie w późniejszym terminie – zaliczka rzędu 10-20% transakcji jest branżowym standardem. Sprzedawca złota, który jest w stanie od ręki zaoferować monety bulionowe czy sztabki jest wiarygodny.

Gdy już wybierzemy sposób zakupu złota, warto sprawdzić firmę pod kilkoma względami:

  1. możliwość skupu złota i jego cen. Oczywiście można później odsprzedać zakupiony kruszec w dowolnej, innej firmie, jednak brak oferty odkupu źle świadczy o sprzedawcy;
  2. opinie o dealerze w internecie.
  3. struktura firmy oferującej złoto. Warto sprawdzić, czy jest rentowna, czy należy do większej grupy kapitałowej oraz to, czy jest bezpośrednim dystrybutorem oferowanego bulionu.

Na rynku pojawia się coraz więcej pośredników oferujących złote sztabki i monety. Sprzedaż złota inwestycyjnego jest jednak regulowana przepisami prawa, a podmioty, które chcą prowadzić taką działalność podlegają rejestracji. Można je sprawdzić w Rejestrze podmiotów prowadzących działalność kantorową na stronie Narodowego Banku Polskiego.

W jakiej formie kupować złoto?

Inwestując w fizyczne złoto powinniśmy kupować najtańszy produkt spośród najważniejszych monet/sztabek (tak zwanych bestsellerów – sztabek w rozmiarze 1oz i większych produkowanych przez renomowanych producentów certyfikowanych przez LBMA, monet bulionowych: Australijski Kangur, Wiedeński Filharmonik, Południowoafrykański Krugerrand, Kanadyjski Liść i Amerykański Orzeł, monet historycznych: 20 franków francuskich i brytyjskich suwerenów).

Dzięki dużej popularności monety oraz sztabki łatwo będzie później odsprzedać na całym świecie. Większość inwestorów zna tylko kilka produktów, ale za to bardzo dobrze, dzięki czemu z łatwością są w stanie ocenić ich autentyczność.

Na korzyść monet przemawia łatwiejsza możliwość sprawdzenia prawdziwości produktu oraz niższe spready, a na korzyść sztabek (zwłaszcza 100 gramowych i większych) lepsza cena za gram.

Jeżeli stawiamy na sztabki, zawsze wybierajmy produkty – z wcześniej wspominanym – certyfikatem LBMA (London Bullion Market Association). Złote sztabki dostarczane są w opakowaniach CertiPack, na których wskazany jest certyfikat autentyczności, indywidualny numer sztabki oraz oznaczenie próby i wagi. Są łatwe w przechowaniu oraz tańsze niż monety bulionowe o tej samej gramaturze ze względu na niższe koszty ich produkcji.

W przypadku posiadania oszczędności pozwalających na zakup złota o wartości rzędu kilkunastu, bądź nawet kilkudziesięciu tysięcy, zainwestuj w kilka produktów, co w przyszłości w przypadku nagłej potrzeby pozwoli spieniężyć część inwestycji.

Zakup fizycznego złota inwestycyjnego to doskonałe uzupełnienie portfolio każdego inwestora. Stanowi ono dobre ubezpieczenie portfela na wypadek znaczących zmian w gospodarce. Ponadto, jest jednym z najbardziej płynnych aktywów.

Aleksander Pawlak, Prezes Zarządu Tavex

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Ewa Kraińska
AI już kieruje naszymi zakupami. To jest aktualna rz...
nieruchomości w Dominikanie
Formalności, jakich musimy dopełnić by nabyć nieruchomość w...
Stare Babice
Gmina Stare Babice znajduje się w województwie mazow...
e-commerce
W erze cyfrowej, gdzie każde kliknięcie ma znaczenie, zakupy...
bitcoin
Przez ponad dekadę widzieliśmy, jak Bitcoin wzrastał o setki...