gojenie się ran

Na czym polega gojenie się ran po urazach?

Opublikowano: 21 sierpnia 2019

Największym narządem naszego organizmu jest skóra. Niestety nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak ważną rolę odgrywa i zaniedbujemy ją w codziennych czynnościach pielęgnacyjnych. Jedną z jej najważniejszych funkcji jest izolacja wnętrza ciała od środowiska zewnętrznego, przyczyniając się do utrudnienia drobnoustrojom chorobotwórczym wniknięcia do naszego organizmu (w wyniku przerwania ciągłości omawianego narządu, czyli jej zranienia, dochodzi do łatwej ingerencji patogenów wnętrza naszego organizmu). Ważnymi funkcjami skóry są również: uczestnictwo w termoregulacji oraz ochrona przed promieniowaniem słonecznym.

Etapy gojenia uszkodzeń skóry

Już od momentu uszkodzenia skóry dochodzi do zapoczątkowania jej odbudowy. Uczestniczą w tym między innymi komórki krwi, które przez „łączenie się ze sobą” tworzą czop hamujący wypływ krwi. Proces gojenia składa się z trzech faz, które są niezależne od rozległości rany, jej głębokości oraz stopnia utraty tkanek. Naprawa uszkodzeń rozpoczyna się procesem wysiękowym, charakteryzującym się obecnością jasnożółtego, klarownego wysięku, który umożliwia samooczyszczenie się rany. Kolejnym etapem jest ziarninowanie polegające na wytworzeniu tkanki łącznej bogatej w malutkie naczynia krwionośne zaopatrujące nową tkankę w substancje odżywcze. Ostatnia faza to naskórkowanie i regeneracja. Opiera się na przebudowie powstałej tkanki łącznej, tworzą się dojrzałe włókna kolagenowa w efekcie czego dochodzi do wytworzenia blizny.

Otarcia i odparzenia to dokuczliwy problem, zwłaszcza u dzieci

Otarcia i odparzenia są rodzajem uszkodzenia skóry wynikającym z tarcia o odzież lub inny materiał np. pieluchę, a także o sąsiadujące fałdy skórne. Całemu procesowi sprzyja utrzymujące się wilgotne środowisko. Główną lokalizacją odparzeń u dzieci są pachwiny oraz okolice pośladków, a u dorosłych również okolica pod biustem i pach. W szczególności dotyczą one małych dzieci i osób starszych (u których mogą prowadzić do wytworzenia odleżyn). Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo powstania takich zmian skórnych, należy stosować profilaktykę w postaci kremów ochronnych. Dobrze sprawdzi się tutaj maść ochronna na odparzenia u dzieci Bepanthen, która odpowiednio nawilża skórę, a także stymuluje procesy regeneracyjne. Ważne jest, aby stosowane preparaty nie zawierały tlenku cynku, który ingeruje w fizjologiczną florę bakteryjną.

Rany skóry – prosta droga do zakażenia

W związku z tym, iż omawiany narząd jest bezpośrednio narażony na niekorzystne czynniki biologiczne, chemiczne, fizyczne oraz mechaniczne w łatwy sposób może dojść do jego zranienia. Jeżeli nie zaopatrzymy odpowiednio miejsca obrażenia, może dojść do zakażenia rany objawiającego się bólem, obrzękiem i zaczerwienieniem, czemu towarzyszyć może gorączka, a także ropna wydzielina sącząca się z rany. Pierwsza pomoc w przypadku zranienia opiera się na zahamowaniu krwawienia, najlepiej przez opatrunek uciskowy. Następnie ranę należy przemyć bieżącą wodą lub solą fizjologiczną, a na końcu zastosować środek dezynfekujący oraz całość zaopatrzyć jałowym opatrunkiem.

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
batonik białkowy
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...
kuchna zero waste
W obecnych czasach, gdy półki sklepowe uginają się pod cięża...