Gdy zbliża się czas rozliczeń podatkowych, warto zapoznać się z uprawnieniami, jakie przysługują podczas składania PIT-ów. Jednym z nich jest opcja przekazania 1,5% podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego. Na czym to polega i jak tego dokonać?
Przekazanie 1,5% podatku polega na tym, że podatnik w Polsce może przeznaczyć część swojego rocznego podatku dochodowego na wsparcie działań statutowych wybranej organizacji dobroczynnej czy konkretnych osób, które są pod opieką np. fundacji. To opcja dostępna w ramach corocznego rozliczenia PIT.
1,5% podatku można przekazać wyłącznie organizacjom pożytku publicznego. Status OPP nadaje się organizacjom, które posiadają osobowość prawną i spełniły wszystkie wymogi ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.
Przekaż 1,5% podatku, jeśli obowiązuje Cię podatek dochodowy od osób fizycznych, rozliczasz się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą i korzystasz z podatku liniowego, a także wtedy, gdy jesteś emerytem lub rencistą. W przypadku emerytów i rencistów, których rozlicza organ rentowy, należy złożyć do urzędu skarbowego oświadczenie PIT-OP. Środków nie mogą podarować osoby prawne (np. spółki) ani te opodatkowane w formie karty podatkowej.
Jedną z OPP, którym można przekazać część podatku, jest Fundacja Sedeka. Działa ona na rzecz osób z niepełnosprawnościami i ich bliskich. Funkcjonuje według transparentnych zasad od 2009 roku i jako jedna z nielicznych nie pobiera żadnych prowizji. Kieruje się wyłącznie dobrem podopiecznych.
Możliwość przekazania środków na rzecz OPP istnieje od 1 stycznia 2004 roku. To właśnie wtedy weszła w życie ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, która reguluje zasady tej procedury. Początkowo podatnicy mogli przekierowywać 1% swojego podatku na wybraną organizację, w 2023 roku wartość ta wzrosła do 1,5%.
Z perspektywy podatnika ważne jest to, że gdy przekazuje się 1,5% podatku, wartość zobowiązania wobec urzędu skarbowego nie wzrośnie. Część środków, zamiast trafić do budżetu państwa, zasili rachunek wybranej organizacji pożytku publicznego. Cały proces nic nie kosztuje.
Część podatku dochodowego można przekazać na rzecz potrzebujących niezależnie od sposobu rozliczenia. To łatwe zarówno podczas ręcznego uzupełniania tradycyjnego formularza, jak i przy załatwianiu formalności za pomocą programów dostępnych online.
Aby móc przekazać 1,5% podatku dla OPP, trzeba znać numer KRS wybranej organizacji. Następnie należy znaleźć w formularzu PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 lub PIT-39 rubrykę oznaczoną jako „Wniosek o przekazanie 1,5% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP)” i wprowadzić niezbędne dane.
Opcjonalnie można wpisać w odpowiedniej rubryce informacje uzupełniające, do których należy cel szczegółowy. W Fundacji Sedeka, dzięki temu można przekazać środki na rzecz konkretnego podopiecznego. Podatnik ma zatem wybór – albo wspiera ogólną działalność statutową danej organizacji , albo uszczegóławia cel, na jaki zostaną przeznaczone środki. Celów szczegółowych warto szukać na witrynach internetowych poszczególnych organizacji pomocowych.
Osoba przekazująca 1,5% podatku decyduje, czy zostanie anonimowym darczyńcą dla organizacji pożytku publicznego, czy udostępni swoje dane. Wystarczy zaznaczyć stosowną zgodę w formularzu PIT. Lista wszystkich OPP, jakim można podarować środki, znajduje się na stronie internetowej Narodowego Instytutu Wolności.
Przekaż 1,5% podatku, ponieważ to sposób na realne wsparcie potrzebujących, który nie wymaga ponoszenia żadnych dodatkowych kosztów. Można samodzielnie wybrać OPP czy Podopiecznego, jakiego się wesprze. To prosty gest wspomagający organizacje pomocowe. Dzięki temu mogą one kontynuować i rozwijać swoją działalność.
W artykule znajduje się link sponsorowany.
Dodaj komentarz