Segregacja śmieci

Na czym polega segregacja śmieci?

Opublikowano: 5 lutego 2021

Każdy zna rolę i wagę sortowania śmieci w gospodarstwie domowym – nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, jak ta procedura przebiega. Jak segregować śmieci? Czego potrzebujesz, aby łatwo i skutecznie sortować odpady w swoim domu lub mieszkaniu?

Segregacja śmieci – musisz to wiedzieć!

Zależnie od przeprowadzonych badań i szacunków, zakłada się, że przeciętny obywatel naszego kraju wytwarza każdego roku około 300-400 kg śmieci, a średnia ta w Unii Europejskiej jest jeszcze wyższa. Nie ulega wątpliwości, że tak duża ilość odpadów jest całkowicie destrukcyjna dla środowiska – dlatego też tak ważną rolę pełni segregacja śmieci. Na czym polega segregowanie odpadów?

Segregacja śmieci to po prostu oddzielanie tych odpadów, które już do niczego się nie nadają, od tych, które można w różnych celach wykorzystać w przyszłości. Zasadniczo wszystkie produkowane odpady dzieli się na odpady komunalne, przemysłowe oraz niebezpieczne. Odpady komunalne to te wytwarzane w naszych domach.

Recykling – jak przebiega segregacja śmieci?

W ostatnich latach w całej Europie przywiązuje się znacznie baczniejszą uwagę do sortowania odpadów, z tego też powodu pytanie „jak segregować śmieci?” zadawane jest coraz częściej. Pierwszym etapem segregowania odpadów jest podzielenie wytwarzanych śmieci na poszczególne typy surowców. To także najważniejsza część całego procesu przetwarzania odpadów – wrzucanie śmieci do prawidłowych pojemników na poziomie gospodarstw domowych znacznie ułatwia kolejne działania, jak np. recykling śmieci.

Na etapie gmin segregacja odpadów odbywa się w postaci sortowania kontenerowego lub workowego. Pierwsza z wymienionych metod dotyczy mieszkańców bloków i kamienic, drugą natomiast spotyka się w domach jednorodzinnych. W takich miejscach coraz częściej spotyka się ustawione przed domem specjalne pojemniki do segregacji.

Pojemniki oznacza się uniwersalnymi kolorami, aby ułatwić sortowanie śmieci. Właściwe odpady należy umieszczać w workach lub kontenerach o następujących kolorach:

  • żółty – metal i tworzywa sztuczne, a także odpady wielomateriałowe
  • niebieski – papier
  • zielony – szkło kolorowe
  • biały – szkło białe
  • brązowy – odpady biodegradowalne
  • czarny – odpady zmieszane

Ponadto niektóre z odpadów należy umieszczać w tzw. pojemnikach specjalnych. Dotyczy to np. odpadów niebezpiecznych, co ułatwia ich późniejszą identyfikację oraz bezpieczną utylizację. Odpady niebezpieczne to np. zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny, zużyte świetlówki i żarówki, zużyte akumulatory oraz baterie, przeterminowane leki, termometry czy oleje.

Segregacja śmieci – czego potrzebujesz?

Aby w sposób odpowiedni sortować śmieci, potrzebujesz właściwie zaledwie 3 elementów: odrobiny chęci, stosownych pojemników oraz wiedzy, jak segregować śmieci. Warto zapoznać się z dokładnymi wytycznymi dotyczącymi tego, co umieszczać w konkretnych pojemnikach, gdyż wyróżnia się sporo wyjątków – np. paragonów nie zalicza się do papieru, lecz do odpadów zmieszanych, do tego kontenera wędrują też talerze czy kubki.

 

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Klimatyzator kasetonowy
...
Linea
Nowość na polskim rynku – czas poznać nowy sklep internetowy...
recykling odpadów niebezpiecznych
Recykling odpadów niebezpiec...
technologia LED
Zastosowanie energooszczędnej technologii oświetlenia w ozna...
Pompa ciepła
Pompy ciepła stanowią innowacyjne rozwiązanie w dzie...