Menu
teleopieka

Na czym polega teleopieka nad seniorami?

Opieka nad starzejącymi się członkami rodziny może niekiedy stanowić wyzwanie. Z jednej strony chcemy by zawsze byli bezpieczni, a z drugiej mamy mnóstwo obowiązków, które uniemożliwiają nam zajęcie się nimi w odpowiednim stopniu. Nie zawsze możemy też sprowadzić się do nich albo wziąć ich do siebie. Właśnie w takiej sytuacji doskonale sprawdza się teleopieka. Na czym dokładnie polega?

Co to jest teleopieka?

Teleopieka to usługa opiekuńcza wykorzystująca nowoczesne technologie. Jej celem jest zapewnienie jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa osobom starszym, mieszkającym samodzielnie oraz szybka reakcja w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia. Teleopieka może zapewniać różny stopień ochrony w zależności od potrzeb pacjenta.

Jak to działa? System teleopieki łączy pracę lekarzy, ratowników medycznych i innych specjalistów z wykorzystaniem urządzeń wyposażonych w przycisk alarmowy. Zazwyczaj są to opaski, które starsze osoby cały czas mają założone na nadgarstek. W razie nagłego pogorszenia samopoczucia albo wypadku, wciskają przycisk SOS. Dzięki temu sygnał trafia do centrum medycznego, z którego natychmiast certyfikowany opiekun łączy się z pacjentem. Następnie bada sytuację i ocenia jakiego rodzaju pomoc jest potrzebna, po czym wzywa wyznaczone wcześniej osoby lub, w razie konieczności, także karetkę. To podstawowy zakres teleopieki, ale można go znacząco rozszerzyć.

Teleopieka NESTOR – opieka na wyższym poziomie

Jak jeszcze może działać teleopieka? Posłużmy się przykładem usług firmy NESTOR. W ramach pakietu Senior Care Medyczny klienci otrzymują dodatkowo możliwość odbywania darmowych telekonsultacji z lekarzem oraz korzystania z dowolnej ilości wystawionych przez nich e-recept. To bardzo ważne udogodnienie bo mogą połączyć się z lekarzem w każdej chwili. Zwłaszcza w czasie pandemii COVID-19 ma to ogromne znaczenie. W tym okresie otrzymanie odpowiedniej opieki medycznej jest szczególnie trudne. A przecież wiele osób starszych wiekiem cierpi na przewlekłe choroby i potrzebuje stałego dostępu do fachowej opieki.

Prócz tego teleopieka NESTOR umożliwia zbieranie i przekazywanie danych z 32 różnych czujników umieszczonych w domu podopiecznego (np. czujniki ruchu, gazu, dymu, wody, otwarcia drzwi). Dzięki temu rodzina nie musi się zastanawiać czy mama albo tata zakręcili wodę w kranie albo czy na pewno wyłączyli gaz. Czujnik ruchu będzie natomiast przydatny, żeby ustalić czy wstali z łóżka i czy normalnie funkcjonują. Dzięki tej funkcji choć jesteś w innym miejscu, masz wgląd w to, co się dzieje z twoimi rodzicami i w razie jakiś nieprawidłowości możesz natychmiast zareagować.

Warto jeszcze wspomnieć, że urządzenia oferowane przez firmę NESTOR są bezpłatne. Przy podpisaniu umowy wpłaca się jedynie kaucję, zwracaną po zakończeniu okresu jej trwania.

Nowoczesna opieka na odległość

Choć w Polsce usługi teleopieki nie są jeszcze dobrze znane, osoby, które już z nich korzystają bardzo sobie chwalą to rozwiązanie. Teleopieka to doskonały sposób na zapewnienie swoim bliskim całodobowej ochrony na wysokim poziomie. Dodatkową korzyścią jest to, że seniorzy wciąż mogą mieszkać samodzielnie, co pozytywnie wpływa na ich poczucie własnej wartości.

Teleopieka to dyskretna, ale skuteczna pomoc dla osób starszych, którą można dostosować do ich potrzeb. W krajach zachodnich wiele rodzin sięga po to rozwiązanie. Okres pandemii jeszcze lepiej pokazał dlaczego naprawdę warto korzystać z usług zdalnej opieki. Nie zawsze możemy być w pobliżu najdroższych nam osób. Nie zawsze będziemy w stanie udzielić im pomocy dokładnie w momencie, kiedy jej potrzebują. Na szczęście zawsze możemy skorzystać z nowoczesnej teleopieki i zadbać o to, żeby nasi bliscy byli stale w dobrych rękach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2021