wypadanie włosów

Nadmierne wypadanie włosów – to problem skóry głowy czy włosów?

Opublikowano: 5 sierpnia 2017

Wypadanie włosów to naturalny proces. Każdego dnia tracimy ich nawet ok. 100 i taka ilość nie powinna budzić wątpliwości. Problemy zaczynają się, gdy kosmyków na szczotce zaczyna się pojawiać coraz więcej i więcej. Wypadanie włosów w nadmiernej ilości jest problemem estetycznym, ale też może świadczyć o nieprawidłowej pracy Twojego organizmu. Czy to problem włosów czy skóry?

Odpowiedź na tak postawione pytanie nigdy nie będzie jednoznaczna. Dlaczego? Ponieważ nadmierne wypadanie włosów, czyli łysienie, ma wiele przyczyn oraz odmian. Warto zatem je poznać, by zrozumieć istotę problemu.

Kiedy może pojawić się nadmierne wypadanie włosów?

Zjawisko łysienia można zaklasyfikować, generalnie, do dwóch grup. Mowa o anagenowym oraz telogenowym procesie wypadania włosów. Nazwy te odnoszą się do faz wzrostu włosa. Anagen jest fazą wzrostu włosa, trwającą nawet do 6 lat. Telogen zaś to końcowa faza cyklu życia włosa, w której wypada on naturalnie.

Oznacza to, że nadmierne wypadanie włosów anagenowe (nazywane dystroficznym) oznacza nagłe, gwałtowne przerwanie procesu wzrostu kosmyków, a telogenowe polega na zbyt szybkim dojrzewaniu włosów i ich przedwczesnym starzeniu się.

  • Łysienie anagenowe następuje najczęściej pod wpływem chorób genetycznych, ostrych zaburzeń hormonalnych oraz w trakcie chemioterapii czy po zatruciu metalami ciężkimi bądź retinoidami. Polega na zahamowaniu procesów podziałów komórkowych zachodzących w macierzy włosa. Przebiega gwałtownie, a utrata włosów następuje bardzo szybko – do kilkunastu dni po zadziałaniu szkodliwego czynnika. Jest najczęściej odwracalne – włosy odrastają po odstawieniu substancji, która spowodowała utratę kosmyków.
  • Łysienie telogenowe jest procesem powolniejszym. Wynikać może ze zmian hormonalnych (np. łysienie androgenowe), wielu chorób, ale także braku odpowiedniej ilości składników odżywczych w organizmie (zwłaszcza krzemu, żelaza, biotyny i witaminy B12) czy uszkodzeń mechanicznych – np. przy czesaniu.

Proces wypadania zaczyna się w skórze głowy

Jednak wcale nie oznacza to, że to wyłącznie problem skóry głowy. Owszem – problemy, np. z nadmiernym wydzielaniem się sebum mogą być jedną z przyczyn gubienia kosmyków, ale by te wypadły, muszą zajść o wiele bardziej zaawansowane procesy, i to w macierzy włosa. Uszkodzenie zaś wynikać może, jak pokazuje opis różnych form łysienia, z przyczyn hormonalnych, braku witamin i minerałów w organizmie czy działania substancji szkodliwych zawartych np. w lekach.

Co więc zrobić, by zatrzymać nadmierne wypadanie włosów? Jeśli ma charakter telogenowy, zacząć warto od zmiany diety na taką bogatą w witaminy z grupy B, żelazo, krzem oraz cynk. Dobrze pomyśleć również o suplementacji – najlepiej przy wykorzystaniu sprawdzonego preparatu, zawierającego maksymalne dawki substancji wzmacniających włosy i przeciwdziałających ich wypadaniu.

Takim produktem jest np. VITAPIL®, który zawiera aż 16 składników korzystnie wpływających na kosmyki – ich siłę oraz wzrost, w tym młode pędy bambusa, w których ilość związków krzemu jest pięć razy większa niż w skrzypie polnym, najczęściej dodawanym do suplementów.

Jeśli odpowiednia suplementacja i zmiana diety oraz pielęgnacji nie pomogą – skonsultuj się z lekarzem, który zdiagnozuje źródło problemu i wskaże kierunek leczenia.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
kuchna zero waste
W obecnych czasach, gdy półki sklepowe uginają się pod cięża...
depresja
Nawet 30% młodych ludzi myślało poważnie o próbie sa...
test oddechowy
SIBO (Small Intestinal Bacterial Overgrowth), czyli zespół r...
Psycholog Online
W dzisiejszym zglobalizowany...
Żaneta Ściwiarska
Wszystko zaczęło się od moich prób naprawy samej sie...