Wynajem długoterminowy staje się coraz popularniejszy. Na Zachodzie już 80% wszystkich samochodów służbowych finansowanych jest za pośrednictwem wynajmu długoterminowego. Choć w Polsce do takiego wyniku przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, to już dziś możemy obserwować ogromny wzrost wynajmu od 2015 roku, w którym to usługa ta na dobre zadomowiła się w naszym kraju.
Najem długoterminowy jest obecnie jedną z najwygodniejszych form finansowania samochodu. Usługę tę można porównać do leasingu operacyjnego bez wykupu auta pod koniec trwania umowy. Poza tym w ramach wynajmu firmy uzyskują możliwość ograniczenia obowiązków utrzymania auta do jego regularnego tankowania, ponieważ sprawy serwisowe, administracyjno-prawne i ubezpieczeniowe cedowane są na firmę wynajmującą. Wynajmowane samochody są zarejestrowane i mają pełne ubezpieczenie OC i AC. Dodatkowo najemca może skorzystać z opcjonalnego pakietu Assistance oraz wymiany opon wraz z ich przechowywaniem.
Na dobrą sprawę różnica między leasingiem operacyjnym a wynajmem długoterminowym samochodu sprowadza się przede wszystkim do większej liczby produktów komplementarnych oraz braku późniejszego wykupu samochodu pod koniec trwania umowy. Poza tym najem długoterminowy traktowany jest jako usługa, dzięki czemu pozwala skorzystać przedsiębiorstwom z większej tarczy podatkowej.
Niemniej, wiele firm wynajmujących idzie najemcom na rękę i pozwala im dokonać wykupu samochodu z najmu pod koniec trwania umowy. Podobnie z leasingiem operacyjnym, w którym leasingobiorca nie zdecydował się na wykup auta. Taką opcję zyskasz, biorąc samochód na leasing w Carsmile.
Według danych rynkowych z pierwszego kwartału 2019 roku wynika, że z polskich salonów wypuszczono niemal 140 tys. samochodów osobowych, z czego niemal 70% z nich nabyły firmy. Sama branża wynajmu długoterminowego kupiła łącznie niemal 20 tys. aut. Powoduje to, że co piąte nowe auto nabywane przez firmy było przeznaczone na wynajem długoterminowy.
Z takiej formy finansowania korzystają głównie firmy z sektora MŚP oraz duże korporacje. Przedsiębiorcy decydują się na wynajem przede wszystkim ze względu na jego znaczne korzyści podatkowe oraz dużą wygodę i elastyczność. Do kluczowych zalet wynajmu długoterminowego należy zaliczyć również transparentność kosztów oraz brak zaburzania płynności finansowej przedsiębiorstw i ograniczania ich zdolności kredytowej w wyniku wynajmowania floty firmowych pojazdów.
Dla przedsiębiorstw, które chcą korzystać z nowych, bezpiecznych, komfortowych i ekonomicznych aut, wynajem długoterminowy jest jedną z najkorzystniejszych opcji finansowania, ponieważ pod koniec trwania umowy firmy nie pozostają z przykrym obowiązkiem odsprzedaży auta na rynku wtórnym. Obowiązek ten nie tylko wymagać będzie dodatkowych nakładów pracy, ale również narazi przedsiębiorstwa na dodatkowe straty wynikające z negocjowania cen auta przez nabywców.
Ja mogę polecić Master1, u nich najem nazywa się co prawda abonament, ale mają bardzo duży wybór aut. Warto sprawdzić, jak ktoś właśnie planuje zakupić auto.