Wyglądają pięknie, dostojnie, majestatyczne, ale cechuje ich jedna niepozorna rzecz – w kilka sekund mogą zabić. Na które zwierzęta trzeba najbardziej uważać?
Zamieszkują głównie Amerykę Południową i Środkową. Występują w lasach tropikalnych Boliwii, Brazylii, Ekwadoru, Gujany, Hawajów, Kolumbii, Kostaryki, Nikaragui, Panamy, Peru i Wenezueli. Zasiedlając się, żaby te wybierają nizinne wilgotne lasy deszczowe, wysokie partie zwrotnikowych i podzwrotnikowych zarośli, wilgotne tereny górskie, mokradła słodkowodne i tereny przyrzeczne.
liściołaz żółty
Większość drzewołazowatych osiąga bardzo niewielkie rozmiary, czasem dorosłe osobniki są mniejsze niż 1,5 cm długości. Jaskrawe ubarwienie jest pewnego rodzaju informacją – znakiem ostrzegawczym dla potencjalnych wrogów. Trujące związki wydzielane są głownie z gruczołów skórnych. Za najbardziej trującego płaza na świecie uważa się liściołaza żółtego (Phyllobates terribilis) zwanego też straszliwym, który produkuje truciznę w ilości wystarczającej do zabicia 20 ludzi lub około 10 000 myszy.
Najgroźniejszy wąż Meygerlandu. Należy do rodziny zdradnicowatych. Występuje na obszarze środkowej i południowo – wschodniej Afryki. Potrafi poruszać się z prędkością 11-15 km/h.
Czarna mamba
Maksymalnie dorasta do około 4.5 metra. Nazwa wzięła się od czarnego wnętrza jej paszczy. Rzeczywisty kolor węża jest zróżnicowany, od oliwkowego, przez brązowy po lśniąco czarny. Jest również wyposażona w wyjątkowo silny jad, który jest wstanie zabić człowieka w ciągu godziny.
Gatunek ryby z rodziny rozdymkowatych, znanych lepiej pod japońską nazwą fugu. Występuje w wodach słonych i słonawych, Północno-zachodniej części Oceanu Spokojnego – w zachodniej części Morza Japońskiego, w Morzu Wschodniochińskim i w Morzu Żółtym. Osiąga przeciętnie 40 cm, maksymalnie 80 cm długości. Ich pożywieniem są głównie glony, mięczaki, bezkręgowce, czasem skorupiaki. Rzadko atakowana przez drapieżniki ze względu na zawartość toksyn w organizmie.
Rozdymka tygrysia
Odstrasza napastników nadymając się do rozmiarów kilkakrotnie większych niż normalne. Fugu jest wysoce toksyczna, lecz mimo to – a może właśnie dlatego – w Japonii uchodzi za kulinarny rarytas. Ryba ta zawiera śmiertelną dawkę trucizny zwanej tetrodotoksyną.
Gatunek ryby chrzęstnoszkieletowej z rodziny żarłaczowatych. Występuje w wodach przybrzeżnych niemalże na całym świecie. Jako jedyny rekin wpływa do rzek. Przebywa w strefie przybrzeżnej, dlatego stanowi zagrożenie dla kąpiących się ludzi. Długość ciała wynosi 350 cm, a ciężar ciała 316 kg. W górnej szczęce obecne trójkątne zęby z piłkowanymi brzegami.
Żarłacz tępogłowy
Posiada największy spośród wszystkich zwierząt na ziemi poziom testosteronu, przez co bardzo często atakuje człowieka. Gatunek ten bliski zagrożenia wymarciem.
Rodzaj agresywnych, silnie jadowitych pająków. Pająki te można spotkać praktycznie wszędzie, (głównie mieszkaniec lasów tropikalnych) – od południowych krańców Ameryki Północnej po rejony Peru. Spolszczona nazwa tego pająka słusznie naprowadza na skojarzenia z wędrownym trybem życia – wałęsak brazylijski reprezentuje bowiem rodzinę Ctenidae, czyli pająki wędrujące.
Wałęsak brazylijski
Rozstaw nóg tego pająka może osiągać do 13 cm, a długość jego całego ciała może osiągać niemal pół metra Zarówno spektrum objawów, jak również działanie licznych toksyn zawartych w jadzie tego pająka, prowadzą nierzadko do uśmiercenia człowieka. Toksyna Tx2-6 działa w szczególny sposób na mężczyzn – powoduje bowiem długotrwałą (utrzymującą się nawet do 4 godzin) i bolesną erekcję.
Gatunek gada z rodziny waranów nazywany smokiem z Komodo. To największa współcześnie żyjąca jaszczurka. Żyją na 4 wyspach Indonezji: Komodo, Flores, Rinca i Gili Motang. Długość do 2,5-3,0 m (rekord – 3,65 m)Masa ciała ok. 79-90 kg (dorosły samiec na wolności). Samice są mniejsze od samców. Waran z Komodo ma gruczoły jadowe obciążone toksynami, które obniżają ciśnienie krwi, powodują masywne krwawienie, zapobiegają krzepnięciu i wywołują szok.
Waran z Komodo
Śmiertelne spotkania pomiędzy waranami Komodo a ludźmi zostały udokumentowane w 1974, 2000, 2007 i 2009 roku. Atak z 2009 roku dotyczył człowieka, który spadł z jabłoni i został zaatakowany przez dwa warany podczas gdy leżał oszołomiony na Ziemi. Uznane za gatunek zagrożony, ponieważ działalność ludzka i klęski żywiołowe znacznie zredukowały ich liczbę w ubiegłym wieku.
Ogromny japoński szerszeń jest dużym publicznym stawonogiem, osiągającym ponad 4 cm długości i rozpiętość skrzydeł większą niż 6 cm. Podgatunek jest endemiczny i występuje wyłącznie na wyspach japońskich, gdzie można go spotkać na drzewach w leśnych regionach kraju.
Japoński szerszeń
Atak Szerszeni jest bardzo niebezpieczny: ich żądło ma długość około 6,25 mm. Podczas gryzienia wydziela bardzo toksyczną truciznę czynnika nerwowego, który niszczy tkanki ofiary. Ukąszenia szerszeniem są bardzo bolesne, powodują wstrząs anafilaktyczny i wymagają hospitalizacji. Masowe ugryzienia są szczególnie niebezpieczne.
Fakt, że mieszkamy w bezpiecznym klimacie daje nam pewność, że jesteśmy pozbawieni ryzyka. Przecież groźne zwierzęta, to te z tropików – zabójcze owady, węże, żmije, pająki. Jednak badacze dowiedli, że nawet zwierzęta postrzegane jako łagodne w rzeczywistości są bezlitosnymi mordercami.
Paulina Brzezik
LUBIĘ KIEŁBASĘ:)))))))