prezent dla żeglarza

Najlepszy prezent dla żeglarza – co wybrać?

Opublikowano: 29 listopada 2022

Szukasz idealnego prezentu dla wilka morskiego? Zastanawiasz się, czy lepszym pomysłem będzie podarowanie mu praktycznego gadżetu, czy raczej czegoś, co pomoże mu — dosłownie — złapać wiatr w żagle? 

Jeżeli szukasz konkretnych wskazówek, to jesteś we właściwym miejscu. Dzięki zamieszczonym poniżej inspiracjom z łatwością znajdziesz odpowiedni podarunek dla żeglarza lub żeglarki. Zapraszamy do lektury!

Propozycja 1: lornetka żeglarska

Ten niewielki przedmiot bardzo się przydaje podczas weekendowego żeglowania, ale też w czasie dłuższych rejsów morskich lub oceanicznych. Warto pamiętać, że dobra lornetka jest potrzebna nie tylko do tego, by podziwiać widoki; dzięki niej można też znacząco podnieść poziom bezpieczeństwa na jachcie, ponieważ ułatwia ona zarówno nawigowanie, jak i unikanie ewentualnych przeszkód.

lornetka żeglarska

Jaka lornetka nadaje się na prezent dla żeglarza? Wybierając konkretny model, zwróć uwagę na następujące elementy:

 • średnica obiektywów – im większa, tym więcej widać przy kiepskim oświetleniu (np. wieczorem),
 • powiększenie – nie warto wybierać jak największego, bo w pewnym momencie drgania ręki i tak uniemożliwią skuteczną obserwację. W warunkach rejsowych maksimum to 10x,
 • cena – może to być od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych. Najdroższy model niekoniecznie będzie najlepszy, więc przez zakupem warto sprawdzić opinie w Internecie.

Propozycja 2: latarka czołówka

Podczas rejsu możliwość oświetlenia sobie drogi lub stanowiska pracy bez konieczności używania rąk może uratować żeglarzowi życie, dlatego „jedyną słuszną” latarką na wodzie jest właśnie czołówka. 

Wybór tego rodzaju gadżetów jest jednak ogromny – czym więc warto się kierować, by wśród wielu propozycji znaleźć tę idealną? Jeśli czołówka ma sprawdzić się na rejsie, z pewnością powinna mieć:

 • regulację kąta świecenia; niekiedy priorytetem jest oświetlanie tego, co na wprost, a w innych przypadkach – pokładu pod nogami,
 • opcję włączenia światła czerwonego – nie razi ono innych załogantów i nie męczy oczu, a po wyłączeniu wzrok bardzo szybko przestawia się na tryb „ciemność”,
 • solidny pasek – dzięki temu nie ześlizgnie się z głowy,
 • wodoodporną obudowę – pamiętaj, iż jest niemal pewne, że wszelki sprzęt stosowany na pokładzie prędzej czy później zetknie się z wodą. 

Propozycja 3: kompas namiarowy

Dobry kompas przydaje się nie tylko na rejsie, ale również podczas wypraw w teren czy w góry. W odróżnieniu od elektroniki jest on niezawodny, a przy tym nie potrzebuje zasilania. 

To jednak niejedyne powody, dla których nadaje się on na prezent dla żeglarza. Równie istotny jest fakt, że podarowanie komuś kompasu ma znaczenie symboliczne: wiąże się z szukaniem swojej drogi (przypomnij sobie Piratów z Karaibów) i bezpiecznym powrotem do domu z nawet najdalszych zakątków świata. 

Wybierając konkretny model, zwróć uwagę na takie szczegóły, jak:

 • solidna obudowa,
 • szeroka igła ułatwiająca odczyt,
 • boczna podziałka umożliwiająca pracę z mapą.

Propozycja 4: nóż z marszpiklem

Na rynku istnieje szeroki wybór noży, a raczej — scyzoryków żeglarskich. Mogą one mieć rozmaite wyposażenie, a co za tym idzie – cenę. W zasadzie jest to dla Ciebie doskonała wiadomość, ponieważ niezależnie od tego, jaki budżet masz do dyspozycji, z pewnością znajdziesz odpowiedni model. 

Pamiętaj jednak, że jeśli ma to być prezent dla żeglarza, podstawowym elementem wyposażenia takiego scyzoryka powinny być:

 • odporne na rdzę, niezbyt długie ostrze,
 • marszpikiel (rodzaj szpikulca służącego do rozluźniania węzłów),
 • ucho, przez które można przewlec linkę zapobiegającą utopieniu scyzoryka. 

Propozycja 5: voucher na szkolenie żeglarskie 

Na wstępie wspomnieliśmy, że istnieją takie prezenty dla żeglarzy, które pomagają im rozwinąć skrzydła. Są to różnego rodzaju kursy i szkolenia żeglarskie. Można wybrać voucher na konkretny kurs żeglarski lub voucher kwotowy, który pozwoli żeglarzowi samemu zdecydować, jakie umiejętności chce zdobyć.

prezent dla żeglarza

Tego rodzaju podarunki są o tyle interesujące, że — w przeciwieństwie do materialnych przedmiotów — zostają na zawsze. Każdy gadżet można przecież zgubić, zniszczyć, albo, co najbardziej prawdopodobne na rejsie, utopić. Raz nabyte umiejętności są jednak  niezniszczalne i wielokrotnie procentują w przyszłości. 

Jaki prezent dla żeglarza wybrać? Jeśli nie możesz dyskretnie dowiedzieć się, czego brakuje w ekwipunku obdarowywanego, skorzystaj z naszego poradnika i na pewno niezależnie od wybranej pozycji, sprawisz przyjemność miłośnikowi żeglarstwa.

 

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Prezent na Walentynki
Walentynki – jedni je uwielbiają, inni nie znoszą. Nie zmien...
Pako Lorente
Pako Lorente to popularna polska marka, która od lat zdobywa...
Kosmetyki dla mężczyzn
Skład kosmetyków do ciała dla mężczyzn jest specjalnie dobie...
Producent toreb papierowych Duet
Opakowania na prezenty - to...
Robi się coraz cieplej. Wiosnę trzeba powitać świeżym i zdro...