soczewki

Najpopularniejsze błędy podczas noszenia soczewek

Opublikowano: 25 września 2021

Twoje oczy są niezwykle delikatne i muszą być traktowane z najwyższą ostrożnością. Jest to szczególnie ważne, gdy nosisz soczewki kontaktowe. Przylegają one bezpośrednio do oczu, a sposób, w jaki użytkujemy soczewki kontaktowe bezpośrednio oddziałuje na kondycję oka i jakość widzenia. Dlatego konieczna jest wiedza na temat tego, jakich najczęściej popełnianych błędów należy koniecznie się wystrzegać.

O czym pamiętać nosząc soczewki?

Oto kilka błędów, które ludzie popełniają podczas używania soczewek kontaktowych, a które mogą wpłynąć negatywnie na oczy i komfort noszenia soczewek:

 • długotrwałe stosowanie soczewek kontaktowych, niezgodne z zalecanym trybem noszenia,
 • spanie w soczewkach kontaktowych,
 • noszenie soczewek kontaktowych w wodzie,
 • czyszczenie soczewek wodą z kranu, a nie specjalnie do tego przeznaczonymi preparatami,
 • używanie przeterminowanych soczewek kontaktowych,
 • zakładanie lub zdejmowanie soczewek nieumytymi rękoma,
 • nie suszenie umytych rąk przed dotknięciem soczewek – woda zawiera różne zakaźne drobnoustroje, które mogą dostać się do oka przez soczewkę,
 • niewystarczająca higiena soczewek kontaktowych oraz pojemniczków do ich przechowywania,
 • mieszanie starego i świeżego płynu do przechowywania soczewek,
 • brak regularnych kontroli wzroku,
 • używanie jednorazowych soczewek dłużej niż jest to zalecane, nieprzestrzeganie zalecenia o jednorazowym używaniu takich soczewek,
 • brak regularnej wymiany pojemniczka do przechowywania soczewek.

Dlaczego nie należy spać w soczewkach?

Enzymy i przeciwciała, które chronią powierzchnię oczu, wymagają tlenu do zwalczania szkodliwych drobnoustrojów. Kiedy oczy są zamknięte podczas snu, dopływ powietrza jest zmniejszony, co oddziałuje negatywnie na oczy. Może pojawić się ich podrażnienie i przesuszenie, ponadto wzrasta podatność na infekcje. Bezwzględnie należy unikać spania w soczewkach, za wyjątkiem krótkich, okazjonalnych drzemek. Jeśli zachodzi częstsza konieczność zasypiania w soczewkach, wówczas należy zaopatrzyć się w soczewki przeznaczone do spania.

Brak odpowiedniej higieny soczewek

soczewki

Aby uniknąć przenoszenia brudu, tłuszczu i bakterii do oczu, zawsze należy myć ręce przed czyszczeniem soczewek, a także ich zakładaniem i zdejmowaniem. Należy dokładnie umyć ręce i osuszyć je. Czyszczenie soczewek powinno odbywać się wyłącznie z użyciem dedykowanych do tego preparatów, po czym soczewki należy odkładać do pojemniczka z płynem. Tu także należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach – wskazane jest czyszczenie pojemniczka i regularne jego wymienianie na nowy, a  także codzienna zmiana płynu. I tu ważna uwaga – nie należy mieszać porcji starego płynu z nowym, dolewając porcje płynu do pojemniczka. Wszystkie niezbędne akcesoria, a także szeroki wybór soczewek znaleźć można w sklepie internetowym http://swiatsoczewek.com/ . Sklep wyróżnia się bogatą ofertą oraz atrakcyjnymi cenami.

Bierzesz prysznic i pływasz w soczewkach kontaktowych – czym to grozi?

Zalecane jest trzymanie soczewek z dala od wody (w tym wody w basenie), aby uniknąć infekcji i podrażnień. Bakterie i pasożyty obecne w wodzie mogą zostać zachowane pod soczewkami, szczególnie na terenach lęgowych, takich jak wanny z hydromasażem i baseny. W razie konieczności używania soczewek podczas pływania polecanym rozwiązaniem są wersje jednodniowe, które zostaną zdjęte i wyrzucone po wyjściu z basenu.

Nosisz źle dopasowane soczewki

Jednym z najpoważniejszych błędów jest zakup soczewek kontaktowych na własną rękę, np. w oparciu o moc optyczną noszonych okularów korekcyjnych. Zawsze konieczna jest konsultacja ze specjalistą i wykonanie badania wzroku u optometrysty. Osoby z krótko lub dalekowzrocznością potrzebują soczewek sferycznych o odpowiedniej mocy optycznej, dla astygmatyków dedykowane są soczewki toryczne, np. Biofinity Toric. Osoby z prezbiopią potrzebują natomiast soczewek progresywnych. Idealne dopasowanie soczewek umożliwia opcja zakupu soczewek próbnych, bez konieczności nabywania całego opakowania.

 

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Przeszczep włosów
Wypadanie włosów to problem, który dotyka w...
Earl Grey
Herbata czarna jest jednym z najpopularniejszych nap...
Odświeżacz powietrza
W biurze oraz w domu powietrze może wydawać się nieświeże. B...
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
radiofrekwencja mikroigłowa
Nazywana nieoperacyjnym liftingiem, polecana jako zabieg, kt...