zalecenia po wszczepieniu implantu zębowego

Najważniejsze zalecenia po wszczepieniu implantu zębowego

Opublikowano: 25 marca 2022

Wszczepienie implantu zęba to zabieg, po którym przy da nam się co najmniej kilka dni rekonwalescencji. Śrubę implantu wkręca się w kość, dziąsło zszywa wokół jej nasady, wszystko po to by rana zabliźniła się w sposób jak najbardziej kontrolowany. Im łatwiej będzie przebiegać proces gojenia tym większe szanse, że nie trzeba będzie nic korygować, a to z kolei pozwoli na szybką finalizację prac nad koroną implantu. Warto więc bezpośrednio po zabiegu stosować się do kilku kluczowych dla procesu leczenia wskazówek. Jakich?

Kontrolujmy to co jemy

Szczególnie w pierwszych dniach po zabiegu, gdy rana po instalacji implantu zęba jest jeszcze świeża powinniśmy unikać sytuacji, w których możemy ją drażnić lub wystawiać na dodatkowe bodźce. Zaleca się unikać potraw zimnych jak i gorących, które mogą nieść dolegliwości bólowe, wszak brzęk dziąsła uwydatnia połączenia nerwowe, co może przełożyć się na silne odczuwanie ciepła jak i zimna. Warto też stronić od potraw zawierających twarde składniki. Sugerowane są potrawy półpłynne lub po prostu łatwe do rozdrobnienia. Mocne gryzienie i przeżuwanie nie będzie nam na ręką, a już na pewno powinniśmy kierować pokarm na przeciwną stronę naszej jamy ustnej. Dzięki temu unikniemy mechanicznego uszkodzenia rany poprzez ostre lub twarde pokarmy, ograniczymy też ryzyko osadzania się pokarmu w okolicach rany.

Zróbmy przerwę od papierosów

Palenie tytoniu nie jest dobre dla naszego zdrowia. Przypominają nam o tym obrazki umieszczone na paczkach papierosów. Niestety mimo to duża grupa osób wciąż nie może rozstać się z nałogiem. Przez pierwsze kilka dni po zabiegu instalacji śruby implantu zęba warto na zaprzestać lub mocno ograniczyć palenie papierosów. Dlaczego? W trakcie palenia uwalniane są do naszego gardła i jamy ustnej toksyczne substancje. Wpływają one negatywnie na florę bakteryjną. Jeśli zależy nam na tym by rana po zabiegu wygoiła się jak najlepiej to powinniśmy dbać o to by utrzymać jak najwyższą higienę jamy ustnej przynajmniej w okresie rekonwalescencji.

Zróbmy przerwę od alkoholu

Alkohol podobnie jak papierosy są używką do niczego nam nie potrzebną. Jego nadużywanie ma poważne konsekwencje dla naszego zdrowia, ale szkodliwe jest także częste spożywanie w małych ilościach. Na czas, gdy rana po zabiegu będzie się goić lepiej odstawić alkohol, odmówić sobie kieliszka do obiadu czy kolacji. Alkohol znajdujący się w organizmie rozszerza naczynia krwionośne, powoduje szybszą transmisję krwi, a przez to poprawia ukrwienie tkanek. Niestety stan ten nie jest pomocny w leczeniu i zabliźnianiu otwartych ran. Tym bardziej jeśli w ramach terapii po zabiegu przyjmuje leki przeciwbólowe.

Wysiłek fizyczny odłóż na za tydzień

W trakcie intensywnego wysiłku fizycznego dochodzi do wzrostu erytrocytów we krwi. Stąd zaleca się by na tydzień lub dwa powstrzymać się od intensywnego treningu. Jeśli po zabiegu wszczepienia implantu planowałeś półmaraton, triatlon, a może po prostu chciałeś przejechać kilkadziesiąt kilometrów na rowerze to rozważ rezygnację z tych aktywności. Nie możesz wytrzymać? Ok, nie musisz całkowicie rezygnować z treningu, po prostu wykonuj ćwiczenia, które będą dla ciebie mało obciążające. Cały czas obserwuj jak reaguje twoje ciało i rana na twoja aktywność fizyczną.

Nie drażnij implantu

Nie drażnij implantu palcami, ani językiem. Trudno się temu oprzeć, ale można w ten sposób uszkodzić ranę, a przez to goić się będzie dłużej.

Pamiętaj o codziennej higienie

Zabieg wstawienia implantu nie zwalania Cię z higieny jamy ustnej. Co prawda, szczoteczka może nie być najlepszym wyborem. Często lepiej odstawić ją na kilka dni. Włosie szczoteczki może drażnić okolice rany. Zamiast tego stosuj płyn antybakteryjny do płukania jamy ustnej. Płucz ją trzy razy dziennie, najlepiej po każdym posiłku. Jeśli chcesz używać szczoteczki, to wybierz tę z miękkim włosiem i staraj się na początku omijać okolice zabiegu. Po kilku dniach wszystko zacznie powoli wracać do normy, a Ty będziesz mógł wrócić do swojej ulubionej szczoteczki i pasty.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
kwiaty na pogrzeb
Matused on raske aeg elus, kui sõnadest ei pruugi piisata, e...
stomatologia
See on kuum teema paljude inimeste jaoks, kes seisavad ortod...
Wiercenie otworów
Dziś pojawia się coraz więcej różnych urządzeń gospodarstwa...
awaryjne otwieranie drzwi
Brak możliwości dostania się do własnego mieszkania...
Olej MCT
Olej MCT st...