Kreacje - warsztaty baletowe w Warszawie

Największe wydarzenia baletowe – już w marcu

Opublikowano: 7 marca 2019

Balet to sztuka totalna – można nim opowiedzieć wszystko. Trzeba używać języka naturalnego, posługiwać się aktorstwem jak w niemym kinie, ale bardzo współcześnie, bez zbędnej egzaltacji, prosto, żeby trafiało to do publiczności. Ruch ciała tancerza jest formą wyrazu sztuki. Taniec ma budzić głębokie autentyczne przeżycia, pokazywać namiętności, wyzwalać emocje – mówi Krzysztof Pastor, dyrektor Polskiego Baletu Narodowego.

„Kreacje 11” to kolejne warsztaty choreograficzne, które należą już do tradycji w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Aby jednak talenty choreograficzne miały szansę ujawnić się i rozwijać, muszą zaistnieć ku temu odpowiednie warunki, stąd pomysł na stworzenie warsztatów choreograficznych – dodaje Krzysztof Pastor.

Kreacje - warsztaty baletowe - plaka

Warsztaty są nieodłącznym elementem życia zespołu baletowego, którego celem jest poszukiwanie nowych dróg, wyrazów ekspresji, kreatywności, szukanie własnych rozwiązań artystycznych i odnalezienia siebie w twórczości baletowej. Taniec to ciężka, żmudna praca. Opanowanie techniki jest integralnie związane z artystycznym przekazem. Bardzo ważna jest też kreatywność tancerzy i ich zaangażowanie.

Co roku już od dziesięciu lat powstają nowe układy choreograficzne. W tym roku swoje miniatury baletowe zaprezentują m.in. Lorenzo Alberti, Michał Chróścielewski, Adam Myśliński, Joanna Drabik, Anna Hop, Antonio Lanzo, Gianni Melfi, Rachael Vrbancic, Vladimir Yaroshenko oraz wspólnie Théo Just i Demeter Kóbór. Niektórzy z uczestników warsztatów, jak: Robert Bondara, Jacek Tyski, George Williamson, Karol Urbański, Anna Hop, Eduard Bablidze czy Natalia Wojciechowska, prowadzą, osiągając sukcesy swoją samodzielną działalność choreograficzną. Przez minionych 10 lat spróbowało swoich sił spróbowało 31 tancerzy. Publiczność obejrzała już 90 nowych prac debiutantów.

W ramach warsztatów tancerze uczestniczą też w wielu pracach związanych z produkcją spektaklu, są odpowiedzialni za kostiumy, światło, projekcje. Redakcję programu, szeroko rozumianą obsługę techniczną, poznają wszystkie elementy, które składają się na stworzenie spektaklu baletowego.

Finałem tegorocznej edycji warsztatów „Kreacje 11” będą trzy przedstawienia na scenie kameralnej Teatru Wielkiego, które odbędą się w dniach: 15–17 marca 2019 roku.

W tym czasie, bo 16 marca odbędzie się Gala Ogólnopolskiego Konkursu Perły Tańca. Inicjatorką i pomysłodawczynią konkursu jest pedagog i choreografka, wieloletnia primadonna Teatru Wielkiego, Bożena Kociołkowska. Organizatorami konkursu są: Instytut Muzyki i Tańca oraz Fundacja Sztuki Tańca.

Nagrody zostaną przyznane w sześciu kategoriach. Patronami tych wyróżnień, dla upamiętnienia szczególnych zasług dla twórczości baletowej, zostali wielcy twórcy sztuki tańca: Leon Wójcikowski, Bronisława Niżyńska, Barbara Bittnerówna, Conrad Drzewiecki, Olga Sawicka i Janina Jarzynówna-Sobczak. Na Gali po raz pierwszy wyróżnieni zostaną wybitni twórcy: tancerze, choreografowie, pedagodzy, teoretycy tańca i utalentowani młodzi adepci.

Anna Arwaniti

Perły Tańca

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Wicked
5 kwietnia 2025 r. na Dużej Scenie Teatru M...
ABBA i Inni Symfonicznie
Jeśli szukasz niezapomnianych wrażeń muzycznych, które przen...
Bang & Olufsen Atelier
Bang & Olufsen, ikona luksusowego sprzętu audio, od praw...
Rozpoczął się sezon kulturalny Polska-Rumunia i Rumu...
Aleja Rocka Symfonicznie
Od karkówki z grilla do wielkiej sceny – tak zaczęła się nie...