najzdrowsze warzywa

Najzdrowsze warzywa na świecie

Opublikowano: 11 lutego 2022

O tym, że warzywa zawierają wiele składników korzystnie wpływających na zdrowie człowieka, nie trzeba nikogo przekonywać. Naukowcy z Amerykańskiego Centrum Kontroli Chorób i Prewencji przebadali wiele ich gatunków i stworzyli ranking najzdrowszych. Jakie warzywa powinny zatem na stałe znaleźć się w jadłospisie każdego z nas?

Kapusta

Zestawienie amerykańskich ekspertów otwiera popularna w Polsce kapusta. Jest ona źródłem potasu, a ponadto reguluje ciśnienie krwi. Zawiera ona również glutaminę, czyli aminokwas działający przeciwzapalnie. To jeszcze nie wszystko, albowiem kapusta ma także dużo witaminy K. Wpływa ona korzystnie na działanie układu nerwowego i krwionośnego.

W jakiej formie najlepiej jeść kapustę, aby cieszyć się jej właściwościami? Otóż odpowiedź na to pytanie jest niezwykle prosta – w każdej. Zarówno kapusta surowa, kiszona, jak i gotowana, jest niezwykle zdrowa dla człowieka.

Sałata rzymska

Sałata rzymska korzystnie wpływa na funkcjonowanie narządu wzroku. Zawiera ona bowiem luteinę. To także znakomite źródło witaminy A i C oraz witamin z grupy B. Sałata rzymska to również źródło kwasu foliowego.

Pietruszka

Pietruszka to warzywo, które zawiera niezwykle mało kalorii, natomiast stanowi ona źródło wielu witamin – głównie A, C i K, a także potasu, żelaza i beta-karotenu. Jej spożywanie jest zalecane podczas leczenia kamicy moczowej, walki z nerwobólami i problemami z trawieniem. Usuwa ona także wzdęcia, wpływa pozytywnie na cerę i wzrok, a także wspomaga pracę serca.

Sałata masłowa

Z badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców wynika, że bogactwo witamin oraz innych korzystnych dla człowieka składników można znaleźć w popularnej sałacie masłowej. Otóż można w niej znaleźć między innymi C i E, magnez, potas, wapń, błonnik pokarmowy i kwas foliowy. Warzywo to jest zalecane osobom, które mają problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Zawiera ono także przeciwutleniacze zapobiegające wyrodnieniom plamki żółtej. Sałata masłowa wspomaga również pracę układu nerwowego, jak i poprawia odporność, a także trawienie.

Cykoria

Cykoria nie jest najpopularniejszym warzywem w Polsce, a szkoda, ponieważ jest ona niezwykle zdrowa. Zawiera ona witaminy A, C, E i K, a także witaminy z grupy B. Ponadto stanowi ona doskonałe źródło takich pierwiastków jak mangan, potas, fosfor, miedź, cynk, magnez oraz żelazo. Co ciekawe, cykoria sprawia, że w jelitach mnożą się pożyteczne dla organizmu człowieka bakterie. Wspomagają one bowiem walkę z drobnoustrojami. Za tę właściwość cykorii odpowiada inulina, naturalny probiotyk.

Szpinak

Wiele osób nie lubi szpinaku ze względu na niemiłe doświadczenia z czasów dzieciństwa. Tymczasem to błąd, ponieważ jest to jedno z najzdrowszych warzyw. Zawiera on bowiem wiele przeciwutleniaczy w postaci beta karotenu, luteiny i zeaksantyny. Działają one pozytywnie między innymi na wzrok. Ponadto można w nim znaleźć wiele folianów oraz witaminy A,C, E, i K. Szpinak wspomaga także pracę układu pokarmowego. Co więcej, pozwala on zmniejszyć ryzyko wystąpienia miażdżycy i nadciśnienia tętniczego.

Burak ćwikłowy

Burak ćwikłowy to kolejne popularne w Polsce warzywo. Jak wykazali amerykańscy naukowcy, zawiera ono duże ilości żelaza, które konieczne jest podczas leczenia anemii oraz poprawy poziomu czerwonych krwinek. Co więcej, buraki zawierają związek chemiczny, który wspomaga walkę z nowotworami złośliwymi, a nawet hamuje rozwój zmian poprzedzających wystąpienie nowotworów. Warzywo to jest zalecane osobom, które mają problemy z sercem. Buraki obniżają bowiem ciśnienie krwi, jak również zapobiegają zawałowi serca.

Burak ćwikłowy

Boćwina

Boćwina jest w Polsce bardzo popularna wiosną. To inaczej burak liściowy. Zawiera on przede wszystkim dużo prowitaminy A. Stanowi ona także źródło białka, żelaza, wapnia, witaminy A, B1, B2, C i K oraz kwasu foliowego.

Kapusta pekińska

Kapusta pekińska zawiera przede wszystkim duże ilości witaminy A. Wpływa ona korzystnie na wzrok, a także poprawia kondycję włosów, skóry i zębów. Zawiera ona także duże ilości błonnika oraz witaminy C i K. Kapusta pekińska ma także działanie podobne do zwykłej kapusty, a więc przeciwnowotworowe, przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne.

Rukiew wodna

Za najzdrowsze warzywo została uznana przez amerykańskich naukowców rukiew wodna. Stało się to przede wszystkim za sprawą dużych ilości witaminy C i prowitaminy A. Wspomaga ona także obniżanie poziomu cholesterolu i trójglicerydów. Podobnie jak kapusta, rukiew wodna ma właściwości przeciwnowotworowe. Zapobiega ona także uszkodzeniom DNA białych krwinek oraz zwiększa zdolność pochłaniania wolnych rodników.

Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Amerykańskiego Centrum Kontroli Chorób i Prewencji wynika wprost, że niektóre warzywa to prawdziwe bomby witaminowe. Co więcej, zawierają one także inne substancje korzystnie wpływające na organizm ludzki. Warto więc umieścić je na stałe w swoim jadłospisie.

Paweł Stasiuk

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *