Katarzyna Skonieczna

Na narty lub snowboard bez okularów i soczewek!

Opublikowano: 30 stycznia 2018

Ferie już w trakcie, warunki do uprawiania sportów zimowych mamy wymarzone. Problemem są tylko okulary i soczewki, które ograniczają czerpanie z nich przyjemności. Już od dawna chcesz się pozbyć wady wzroku, ale nie jesteś pewna, która metoda będzie dla Ciebie najlepsza? Odpowiednia korekcja wady wzroku to ważny element zdrowia.

O najnowszych sposobach korekcji wady wzroku, polecanych szczególnie osobom aktywnym, rozmawiamy z dr. n. med. Katarzyną Skonieczną z kliniki okulistycznej Optegra.

Krótkowidz w Polsce najczęściej wybiera okulary lub soczewki kontaktowe. Jakie są ich wady w przypadku osób aktywnych, uprawiających sport?

Katarzyna Skonieczna – Największa wada okularów to przede wszystkim ograniczenia. Zdarza się, że podczas ruchu spadają lub zsuwają się z nosa. Znacznie zawężają też pole widzenia, a zimą dodatkowo parują. Nie nadają się dla narciarzy czy snowboardzistów, narażonych na częste upadki i urazy, które w okularach mogą być naprawdę niebezpieczne dla naszych oczu. Poza tym, po prostu nie mieszczą się pod goglami.

Coraz więcej osób decyduje się na szkła kontaktowe, lecz nawet one nie są idealnym rozwiązaniem dla aktywnych.

Na przykład nie można ich używać na basenie, ze względu na możliwość zakażenia bakteriami lub grzybami, kontakt z chlorem lub innymi substancjami chemicznymi. Po wyjściu z basenu należy  wymienić je na nowe. Osoby noszące na co dzień popularne „kontakty” skarżą się również na uczucie suchości oczu. Zimą, zespół suchego oka szczególnie dokucza narciarzom i snowboardzistom, gdyż soczewki pod goglami szybciej wysychają, m.in. ze względu na ograniczony dopływ tlenu i świeżego powietrza. Pacjenci używający szkieł kontaktowych częściej są narażeni na nieprzyjemne infekcje, które mogą skończyć się nawet poważną chorobą oczu.

Jakie są obecnie najpopularniejsze metody trwałej korekcji wzroku?

Katarzyna Skonieczna – Skuteczną korekcję wad wzroku zapewniają zabiegi laserowe, które w Polsce wykonuje się z powodzeniem już od ponad 20 lat. To bezpieczny sposób na odzyskanie dobrego widzenia. Jednak pacjenci, którzy decydują się na metody laserowe, muszą liczyć się z ich ograniczeniami. Na powrót do pracy i codziennych aktywności, w zależności od rodzaju korekcji, potrzebujemy nawet do 3 tygodni po zabiegu.

Chyba, że zdecydujemy się na najnowszą metodę Lentivu, czyli mikrosoczewkową korekcję wzroku.

Zabiegi tego typu przeprowadzono już u ponad 250 tys. pacjentów na całym świecie. Jakie są  zalety mikrosoczewkowej korekcji wzroku w porównaniu z innymi metodami?

Katarzyna Skonieczna – Lentivu to całkowicie bezpieczna i skuteczna metoda, dzięki której pacjenci szybko odzyskują pełną ostrość życia. Od innych sposobów korekcji wzroku wyróżnia ją przede wszystkim minimalna inwazyjność, a także bardzo krótki okres potrzebny na powrót do codziennych zajęć czy sportu. Najczęściej, już następnego dnia można wrócić do obowiązków zawodowych, ale też ulubionych aktywności. Ostatnio, jeden z naszych pacjentów zdecydował się na wyjazd w góry od razu po wizycie kontrolnej po przeprowadzonym dzień wcześniej zabiegu.

Przy metodzie mikrosoczewkowej nie ma przeciwskazań, by rezygnować ze sportowych pasji.  Czas rekonwalescencji ograniczony jest do minimum, a pacjent nie musi korzystać ze zwolnienia lekarskiego.

Czy zabieg Lentivu jest bolesny? Jak długo trwa?

Katarzyna Skonieczna – Zabieg Lentivu jest całkowicie bezbolesny. Pacjenci są zaskoczeni, gdyż faktycznie, nie odczuwają  bólu. Dzieje się tak z powodu kropli znieczulających, które są aplikowane przed zabiegiem. Zaletą jest też bardzo krótki pobyt w sali operacyjnej, który trwa do kilkunastu minut, z czego większość czasu zajmują przygotowania. Sam zabieg na jednym oku trwa około 20 sekund! W przypadku Lentivu możemy mówić także o minimalnym dyskomforcie po zabiegu. Pacjentom przez kilka godzin  dokucza jedynie lekki dyskomfort.

Kto może skorzystać z mikrosoczewkowej korekcji wzroku i jakie są przeciwskazania do zabiegu?

Katarzyna Skonieczna – Zabieg można wykonać u większości krótkowidzów, czyli osób noszących tzw. okulary minusowe (do – 10,0 D) i astygmatyków, noszących tzw. okulary cylindryczne (do 5,0 D). Każdy pacjent, przed zabiegiem, podczas wizyty kwalifikacyjnej, przechodzi bardzo szczegółowe, specjalistyczne badania diagnostyczne. Przeciwskazania do przeprowadzenia korekcji wzroku metodą Lentivu to przede wszystkim niestabilna wada wzroku oraz zaburzona gospodarka hormonalna, związana np. z cukrzycą czy chorobami tarczycy. Kobiety w ciąży oraz będące w okresie laktacji również powinny odłożyć zabieg na później.

Jaki pierwszy krok należy zrobić, by sprawdzić czy zabieg jest dla mnie?

Katarzyna Skonieczna – Żeby wiedzieć z całą pewnością, że zabieg może zostać wykonany, należy w pierwszej kolejności poddać się szczegółowym specjalistycznym badaniom w klinice Optegra.  Wizyta kwalifikacyjna to tylko półtorej godziny, by być o krok bliżej do pełnej radości życia bez wady wzroku i dotychczasowych ograniczeń!

Zadzwoń: 222 426 260   www.optegra.com.pl

Udostępnij ten post:  • Pacjentka - Była pisze:

    Nie polecam kliniki OPTEGRA – mało profesjonalna obsługa za koszmarne pieniądze

  • KarolinaM pisze:

    Ja miałam korekcję w Optegrze właśnie u doktor Skoniecznej i baaardzo, ale to bardzo polecam. Zabieg się udał, a dzięki korekcji teraz w końcu pozbyłam się okularów i mogę uprawiać aktywnie sport 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
depresja
Nawet 30% młodych ludzi myślało poważnie o próbie sa...
test oddechowy
SIBO (Small Intestinal Bacterial Overgrowth), czyli zespół r...
Psycholog Online
W dzisiejszym zglobalizowany...
Żaneta Ściwiarska
Wszystko zaczęło się od moich prób naprawy samej sie...
Krzysztof Jarząbek
Priorytetem jest dla mnie przede wszystkim rozbudowa...