Menu
Narty

Narty to drogie hobby

Jazda na nartach jest sportem zdrowym, znakomicie wpływającym na pracę niemal wszystkich mięśni, jednak nie jest to tania rozrywka. Dobry sprzęt kosztuje nawet kilkaset złotych. Oczywiście można polować na okazje, a jeśli ktoś po prostu lubi jeździć, ale nie ma ambicji zawodowca, kupić narty i inne niezbędne akcesoria za nieco ponad 2 tysiące złotych.

Za 2 tysiące złotych można kupić narty, wiązania, buty, kask i kijki – to cena średniej klasy zestawu. Oczywiście kwoty różnią się w zależności od tego dla kogo jest zestaw. Dla dzieci koszt waha się od 500 do 800 zł, dla młodzieży od 600 do 1200 zł. Dla kobiet narty z wiązaniami można nabyć już za 1000 złotych, a te z górnej półki za 3000 tysiące. W przypadku mężczyzn wersja minimalna, to 1000 zł, a droższe sięgają nawet 4000 tysięcy.

Skąd te różnice w cenie dla osób dorosłych? Otóż narty dla pań są lżejsze, a co za tym idzie mają słabsze wiązania, z tańszego materiału. Damskie buty również są lżejsze, a więc i tańsze.

Najlepiej narty kupować na wyprzedażach. Na wiosnę ich ceny spadają niemal o połowę i sprzęt, który przed sezonem zimowym kosztował 2500, w kwietniu można nabyć za około 1400 złotych.

Decydując się na kupno używanych nart, warto sprawdzić ich przebieg, tak jak w przypadku samochodu oraz zwrócić uwagę jak wyglądają ich krawędzie i ślizgi.

Czasami warto zapłacić nieco więcej i kupić narty po sezonie w sklepie, niż inwestować w używany sprzęt, szczególnie kupiony na aukcjach internetowych, kiedy nie ma możliwości porządnie go obejrzeć i ocenić jego stanu technicznego.

Wytrawni narciarze radzą, żeby nie kupować rzeczy najtańszych, sprzęt z wyżej półki będzie służył dłużej. Przy wyborze stroju na narty, należy zwracać uwagę z czego jest wykonany, czy chroni przed chłodem i pozwala oddychać. Markowy, nie zawsze znaczy najlepszy.

Rocznie w Polsce sprzedaje się 50 tysięcy par nart i 100 tysięcy par butów. Okazuje się, że Polacy chętnie narty wypożyczają na miejscu, w ośrodkach, natomiast dbając o swój komfort i zdrowie-buty wolą mieć dopasowane, jak Kopciuszek-bez „przycinania” stopy.

Jedna odpowiedź do “Narty to drogie hobby”

  1. Marek Michalczyk pisze:

    Dlatego ja wypożyczam narty – zawsze mam najnowszy model. przeliczyłem że wypożyczenie jest najtańszą formą. Zakup, serwisowanie, transport, przechowywanie nowe modele – to jest nieopłacalne. Co innego buty – warto mieć swoje dopasowane do stopy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2022