Dlaczego chrapiemy

Dlaczego chrapiemy – nie chrap, kochanie!

Opublikowano: 21 grudnia 2017

Chrapanie z pewnością nie jest zdrowe i nie wolno go lekceważyć, zwłaszcza jeśli u chrapiącego występują chwilowe przerwy w oddychaniu. Najnowsze Badania CBOS wykonane na zlecenie Centrum Medycznego MML pokazują, że prawie 13 milionów Polaków chrapie! Schorzenie to powoduje gorsze dotlenienie organizmu, osoba chrapiąca po przebudzeniu często odczuwa ból głowy, osłabienie, przygnębienie i zmęczenie.

Problemy z koncentracją i zapamiętywaniem, senność w ciągu dnia, osłabienie libido, depresja to tylko jedne z wielu konsekwencji chrapania. Z chrapaniem można skutecznie walczyć przy pomocy małoinwazyjnych zabiegów, jak np. techniki radiowe (koblacja, termoterapia bipolarna Celon), implanty podniebienne Pillar, technika harmoniczna, laserowa, plastyka gardła. Dlaczego chrapiemy?

Kto chrapie?

Statystycznie częściej chrapią mężczyźni. Jak wynika z badań, przeprowadzonych w październiku. przez CBOS na zlecenie Centrum Medycznego MML, chrapie aż 2/3 mężczyzn w Polsce, czyli prawie 10 milionów!

Kobiety jednak nie pozostają daleko z tyłu – 1/3 kobiet otwarcie przyznaje się do chrapania. Te najnowsze w Polsce badania, skupiające się wokół problemu chrapania, pokazują, że w skali całego kraju, ponad 45% z nas przyznaje się do chrapania, czyli problem ten dotyczy blisko 13 milionów dorosłych Polaków!

6 mln Polek nie może się wyspać!

Chrapanie to przede wszystkim problem społeczny – ponad 40% z nas ma chrapiącego partnera, wydawane przez niego irytujące dźwięki nie pozwalają się wyspać. Powoduje to duży dyskomfort w sypialni. Prawie 5,7 milionów kobiet co rano budzi się niewyspana!

Można spać w oddzielnych sypialniach, można spać ze stoperami w uszach,  ale można też uporać się z problemem chrapania przy pomocy małoinwazyjnych zabiegów, dzięki którym w większości sypialni zagości błoga cisza.

Dlaczego chrapiemy?

Chrapanie jest najczęstszą dolegliwością występującą w czasie snu. Powstaje na skutek drgania wiotkiej części podniebienia i języczka. Podczas snu rozluźniają się mięśnie podniebienia miękkiego, a przy ułożeniu ciała na plecach język cofa się, usta otwierają i dochodzi do zwężenia kanału nosogardła i gardła. Stopniowo zmniejsza się liczba wdechów i stają się one coraz krótsze, co powoduje zaburzenia oddechowe. Zwężenie kanału gardła powoduje, że powietrze przeciska się trudniej do płuc, powoduje wibracje tkanek miękkich i wywołuje charakterystyczny efekt akustyczny.

W obrębie górnych dróg oddechowych istnieją duże różnice w budowie anatomicznej poszczególnych struktur. Wpływa to w znaczący sposób na prawidłową jakość snu, zarówno nasilając efekt akustyczny, jakim jest chrapanie, jak też blokując drogę prawidłowego oddychania, prowadząc do stopniowo nasilającego się niedotlenienia, czyli bezdechu śródsennego. Stąd niezmiernie istotne jest poznanie mechanizmów wpływających na cały złożony proces zaburzeń oddychania podczas snu (OBPS), włącznie z późniejszymi konsekwencjami dla zdrowia.

Leczenie:

W Centrum Leczenia Chrapania jednym z najważniejszych elementów jest diagnostyka – Tomografia Komputerowa 3D pozwala na zobrazowanie całego górnego układu oddechowego w przestrzennym obrazie. Dzięki temu, jesteśmy w stanie zidentyfikować źródło chrapania i dopasować odpowiednią technikę leczenia.

dr Michał Michalik – Centrum Medyczne MML

„Odpowiednio dobrana technika leczenia do danego przypadku pozwalana osiągnięcie najwyższej możliwej skuteczności. Błędną jest myśl, że istnieje jeden lek na każdego chrapiącego człowieka – nie istnieje uniwersalna metoda leczenia chrapania i bezdechów śródsennych, dlatego spektrum stosowanych technik pozwala zaadresować każdy przypadek”mówi dr Michał Michalik z Centrum Medycznego MML.

Techniki radiowe (RF)

uważa się za podstawowe narzędzie w laryngologii w dziedzinie leczenia chrapania i zaburzeń oddechu. Doprowadzone do perfekcji przez lata, tworzą trzon nieinwazyjnych metod leczenia. Dziś są znane jako technika Celon bądź Koblacja – ich zastosowanie daje skuteczność sięgającą ponad 90%. Obie posiadają ten sam trzon technologicznych założeń i dają zbliżone efekty leczenia.

Jedna z najskuteczniejszych metod leczenia chrapania   – technika laserowa

W wielu przypadkach, otyłość jest głównym powodem chrapania –  umożliwiający małoinwazyjne zmniejszenie nadmiaru tkanki tłuszczowej. Metoda ta pozwala na precyzyjne wykonanie zabiegu na m.in. podniebieniu miękkim, migdałkach podniebiennych. Ten rodzaj zabiegu często wykonywany jest u osób
ze zróżnicowanymi zmianami dotyczącymi jamy ustnej i gardła

Eksperci w walce z chrapaniem

Centrum Medyczne MML otworzyło w pełni sprofilowaną Klinikę typu Snoring Center (Centrum Leczenia Chrapania). Lekarze CM MML od 2005 roku wyleczyli już ponad 9 tysięcy osób zmagających się z problemem chrapania, naturalnym więc było stworzenie w pełni sprofilowanej jednostki. Snoring Center specjalizuje się w kompleksowym diagnozowaniu i leczeniu chrapania i bezdechów śródsennych. Mając do dyspozycji najnowsze techniki leczenia oraz najlepiej wykwalifikowaną kadrę lekarską w kraju, MML gwarantuje swoim pacjentom  efektywność wykonywanych zabiegów.


Centrum Medyczne MML – Bo pacjent jest najważniejszy!

Centrum Medyczne MML to wiodące centrum medyczne w dziedzinie leczenia schorzeń laryngologicznych oraz okulistycznych, specjalizuje się w leczeniu: chorób zatok, leczeniu chrapania, bólów i urazów uszu, chorób nosa, gardła, krtani, niedrożności dróg łzowych, zaćmy, jaskry, zespołu suchego oka. MML szczyci się największą w Polsce liczbą wykonanych endoskopowych operacji zatok.

Centrum oferuje swoim pacjentom nowocześnie wyposażone gabinety diagnostyki chirurgii laryngologicznej i okulistycznej, jak również chirurgii plastycznej twarzy. Klinika oferuje holistyczne podejście do opieki nad pacjentem: konsultacje przed zabiegiem, konsultacje profilaktyczne, realizację zabiegów  z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik, opiekę po zabiegu. Wszystkie zabiegi są wykonywane tak aby pacjent mógł szybko powrócić do codziennego trybu życia.

Więcej informacji na www.mml.pl

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
prywatna opieka medyczna
Opieka medyczna może działać w oparciu o dwie formuły. Pierw...
mikrobiom skóry
O tym, jak dbać o skórę, czym jest mikrobiom skóry,...
antykoncepcja hormonalna
Środki antykoncepcyjne zapewniają kobietom możliwość...
dna moczanowa
Kwas moczowy jest to organiczny związek chemiczny stanowiący...
żele intymne
Sprawy związane z seksualnością w coraz mniejszym stopniu są...