Nie daj się zaskoczyć – zrób kolonoskopię

Opublikowano: 30 września 2018

Na początku tego roku pod hasłem: Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób kolonoskopię, ruszyła kolejna kampania społeczna promująca profilaktykę nowotworową organizowana przez spółkę COPERNICUS PL. Tym razem akcja umożliwia mieszkańcom województwa pomorskiego darmowe badania kolonoskopowe. Kolonoskopia może cię uratować!

Trzyletni projekt skierowany jest zarówno do kobiet jak i mężczyzn aktywnych zawodowo w wieku
50-65 lat, którzy nie mają objawów raka jelita grubego, a także w ciągu ostatnich dziesięciu lat nie wykonywali badania kolonoskopowego.

Z badań mogą skorzystać również osoby młodsze, tj. w wieku 40-65 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego, lub osoby w wieku 20-65 lat pochodzące
z rodziny z zespołem Lyncha.

Liderem projektu i zarazem Partnerem Wiodącym jest COPERNICUS PL Sp. z o.o. –jeden z największych pomorskich samorządowych podmiotów leczniczych.

Partnerami projektu są Pomorski Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia – stowarzyszenie skupiające placówki medyczne z terenu województwa pomorskiego, Fundacja OnkoRejs – Wybieram Życie oraz Przychodnia BaltiMed sp. z o. o. sp. k. W zakresie realizacji badań kolonoskopowych ośrodkami współpracującymi są: Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie oraz Medpharma Zakład Opieki Zdrowotnej S.A. w Starogardzie Gdańskim.

W ramach projektu badania można wykonać w następujących placówkach: Copernicus PL Sp. z o.o. – Szpital Mikołaja Kopernika ul. Nowe Ogrody 1-6 w Gdańsku, Copernicus PL Sp. z o.o.  – Szpital Św. Wojciech ul. Jana Pawła II w Gdańsku, Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie ul. Piechowskiego 36 oraz w Medpharma ZOZ S.A. ul. Jana Pawła II 5 w Starogardzie Gdańskim.

Na badania można zapisać się poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.kolonoskopia-pomorze.pl lub poprzez kontakt telefoniczny z infolinią pod numerem 58 727 01 30.

Zachęcamy do skorzystania !

 

„Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób cytologię.”  – to hasło rozpoczętej w tym roku kampanii promującej profilaktykę raka szyjki macicy. Ponad 7 tysięcy mieszkanek pomorza w ciągu najbliższych trzech lat będzie mogła skorzystać z darmowych badań cytologicznych.

Celem projektu jest zmniejszenie zachorowalności i umieralności kobiet na ten typ nowotworu.

Chodzi o przełamanie bariery wstydu oraz zwiększenie świadomości odnośnie wysokiej skuteczności i potrzeby wykonywania badań. Rak szyjki macicy jest obecnie siódmym pod względem częstości zachorowań nowotworem u kobiet w Polsce, co jest wynikiem o ok. 15 % gorszym niż średnia zachorowalności w krajach Unii Europejskiej. Ponieważ choroba wykrywana jest zbyt późno, umieralność z jego powodu jest w naszym kraju o 70% wyższa niż przeciętna dla krajów Unii Europejskiej. Regularne badania cytologiczne pozwalają na wykrycie stanu przedrakowego. Dzięki odpowiedniemu leczeniu – mogą zapobiec wystąpieniu raka szyjki macicy. Poza tym, cytologia wykrywa obecność komórek rakowych i może przyczynić się do wykrycia bezobjawowych, wczesnych postaci raka, które są całkowicie wyleczalne.

Z darmowych badań może skorzystać każda kobieta w wieku 25-59 lat, która w ciągu ostatnich trzech lat nie miała wykonywanej cytologii w ramach programu przesiewowego finansowanego przez NFZ.

Zapisów można dokonywać poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.cytologia-pomorze.pl lub poprzez kontakt telefoniczny z infolinią pod numerem 58 727 01 30.

Akcja organizowana jest przez spółkę COPERNICUS Podmiot Leczniczy, w ramach projektu „Profilaktyka raka jelita grubego szansą na wydłużenie aktywności zawodowej kobiet”. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Przy tworzeniu kreacji, do współpracy została zaproszona trójmiejska rysowniczka, Agnieszkę Szczepaniak, pracującą pod pseudonimem PaplaLAla. W ramach 3-letniej kampanii powstanie seria rysunków satyrycznych, które będą w lekki i humorystyczny sposób uświadamiać kobiety o potrzebie wykonania badań cytologicznych oraz niwelować barierę wstydu dotyczącą cytologii.

 

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
przeciwwskazania do stosowania medycznej marihuany
Marihuana lecznicza to temat, który budzi w...
Alergie
Porządki sezonowe to idealna okazja, aby nie tylko odświeżyć...
Siwienie włosów
Siwienie włosów to naturalny proces, podczas którego nasze w...
brak snu
W dzisiejszym świecie, gdzie tempo życia jest coraz...
Dieta śródziemnomorska
Pewnie słyszałeś o diecie śródziemnomorskiej, która kładzie...