kamizelka odblaskowa.

Nie tylko kamizelka odblaskowa – jakie odblaski przydają się na co dzień?

Opublikowano: 26 lipca 2019

Elementy odblaskowe to nie tylko stylowe dodatki do ubioru, ale również gadżety, które mogą uratować życie. Coraz więcej mówi się o bezpieczeństwie na drodze. Szybko zapadający zmrok i trudne warunki atmosferyczne sprawiają, że piesi, biegacze czy rowerzyści mogą być trudno widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego.

Zimą kierowcom trudno jest dostrzec pieszych, którzy zlewają się z otoczeniem. Noc, nieoświetlona droga, bujna roślinność wokół, ciemne ubranie pieszego i brak elementów odblaskowych powoduje, że kierowcy dostrzegają taką osobę z odległości max. 30 metrów. A wystarczy założyć na siebie odblaski, aby prowadzący pojazd zauważył pieszego już z odległości 150 metrów, czyli 5 razy wcześniej.

Kto musi nosić odblaski? Najprzydatniejsze odblaski dla pieszych

Do tej pory obowiązek noszenia odblasków leżał na dzieciach i młodzieży do 15 roku życia. Od 31 sierpnia 2014 roku wprowadzono obowiązek noszenia elementów odblaskowych przez wszystkich pieszych, bez względu na wiek. Przepisów muszą przestrzegać osoby poruszające się po zmroku poza obszarem zabudowanym. Świadomie rezygnując z odblasków narażamy na niebezpieczeństwo siebie i innych, ale też grozi nam mandat w wysokości od 20 do nawet 500 zł.

Jakie gadżety odblaskowe oprócz kamizelki?

Standardowy odblaskowy produkt zwiększający bezpieczeństwo na drodze to kamizelka odblaskowa. Jest lekka, przewiewna i nie krępuje ruchów. Można założyć ją na spacer, na rower i do biegania. W dodatku jest bardzo tania. Na rynku są zarówno kamizelki odblaskowe dla dzieci, jak i dla dorosłych. Ale nie tylko kamizelki odblaskowe pomogą nam zwiększyć swoją widoczność po zmroku. Jest też cała masa innych odblaskowych gadżetów, które przyniosą zamierzony skutek.

Odblaski dla rowerzystów

Odblaski na rower to bez dwóch zdań podstawowe wyposażenie dla każdego rowerzysty. Pomagają zauważyć nas po zmroku i przy ograniczonej widoczności. Przepisy prawa stanowią, że każdy rowerzysta obowiązkowo musi mieć odblask rowerowy tylny w kolorze czerwonym. Ale nie zaszkodzi mieć też inne odblaski rowerowe. W sklepach z akcesoriami dla biegaczy znaleźć można kamizelki odblaskowe na rower, czapki odblaskowe i szelki odblaskowe, które doskonale spełnią swoją rolę.

Odblaski dla psa

Twój czworonożny przyjaciel preferuje nocne eskapady? Zadbaj o jego bezpieczeństwo po zmroku. Kup szelki odblaskowe dla psa i zakładaj je swojemu pupilowi na wieczorne i nocne spacery. Wystarczy przecież chwila nieuwagi, aby pies zerwał się ze smyczy i wybiegł na ulicę. Odblaski dla psa uchronią zwierzaka przed tragedią.

Odblaski do biegania

Masz wygodne buty do biegania i komfortowy strój, a czy pomyślałeś o odblaskach? Dobry trening powinien być bezpieczny pod każdym względem. Zdarza się, że biegamy po ciemku, wzdłuż ścieżek rowerowych lub po poboczach jezdni. Wtedy warto mieć na sobie odblaski do biegania, by uniknąć wypadku. Sięgnij po odblaski na rękę lub chusty odblaskowe, które nie będą powodować dyskomfortu podczas biegania, a mogą uratować Ci życie.

Odblaski na rękę

Samozaciskowe opaski na ramię to uniwersalny odblask, w który może zaopatrzyć się każdy. Są to idealne odblaski dla dzieci ze względu to, iż są bardzo proste w obsłudze, więc z założeniem ich poradzi sobie nawet 3-latek. Są lekkie, dlatego nie czuć, że ma się je na ręce. A przy okazji nie zajmują dużo miejsca, dlatego zawsze można mieć je przy sobie w plecaku lub w torebce.

Naklejki i zawieszki odblaskowe

Jeśli chodzi o odblaski dla dzieci, najlepiej sprawdzą się wszelkiego rodzaju breloczki i zawieszki takie jak zawieszki na plecak, worki odblaskowe, czy odblaskowe elementy garderoby. Najważniejsze to uświadomić pociechę, jak ważne jest noszenie odblasków i dlaczego powinna mieć je zawsze umieszczone w widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego miejscu.

Gadżety takie jak wiszące odblaski do torebki czy breloczki odblaskowe dla dzieci nie kosztują dużo, a mogą uratować życie i zdrowie. Dlatego pamiętaj, by nie wychodzić z domu po zmroku bez odblasku nawet wtedy, gdy mieszkasz w mieście.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
InPost
Tworzenie prężnie działającego biznesu e-commerce to wyzwani...
Suwnice
...
Port Lotniczy Olsztyn-Mazury
Od 2016 r. położony w sercu regionu Port Lotniczy Ol...
EA Logistic
Firma logistyczna EA Logistic od ponad 10 lat utrzym...
wózek widłowy
Wózki do kompletacji to nieodzowny element pracy w m...