Niewinne oblicza grzechu

Opublikowano: 23 kwietnia 2016

Malarka młodego pokolenia – Sylwia Kalinowska, tworzy i mieszka w Janowie Podlaskim na terenie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego. Ukończyła Historię Sztuki na Collegium Civitas w Warszawie, jest także absolwentką wydziału artystycznego – grafiki na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie.

Dla Sylwii Kalinowskiej inspiracją najmocniejszą i wciąż niewyczerpaną w swym bogactwie i skrywanej tajemnicy jest KOBIETA.

Celem artystki jest uwidocznienie na obrazie zmysłowości i piękna drzemiącego w każdej kobiecie. Jej kobiety jawią się jako Anielice i Diablice.  Łączy je wspólny mianownik: wszystkie są piękne, subtelne i zmysłowe. Przeglądając jej prace, nietrudno zauważyć że Sylwia Kalinowska umiłowała secesję. Ten styl malarski, jak żaden inny, zezwala na swobodne układy kompozycyjne, czaruje falistą linią, bogatą ornamentyką roślinną i zwierzęcą, asymetrią i linearyzmem, a wszystko to tworzy wrażenie ulotności, zwiewności i czyni postacie kobiet iluzorycznymi,  jakby nie z tego świata.

Na zbliżającej się wystawie zaprezentujemy serię portretów, przedstawiającą cały wachlarz kobiecych emocji i nastrojów: od delikatności i nostalgii, miłości i namiętności po gniew i dumę. Pomimo podobieństw i charakterystycznego stylu te obrazy mają swoją interpretacyjną moc, swoją niejednoznaczną cechę: lubieżną lecz wciąż wstydliwą. Na wystawie pojawią się także charakterystyczne dla artystki, jedyne w swoim rodzaju portrety na deskach zwane Anielicami. Drapieżne, subtelne, zadziorne, delikatne, zimne, rozpalające – trudno jednoznacznie zdefiniować prace Sylwii Kalinowskiej. Prace te, łączy jednak pewna wspólna cecha,  piękno i tajemnica jaką jest kobieca dusza.           

Lidia Bąk / kurator wystawy

 

Wystawa sprzedażowa prac autorstwa Sylwii Kalinowskiej – zorganizowana została w ramach współpracy Akademii Kultury i Sztuki Klubu Integracji Europejskiej i galerii BE-ART exclusive.

Wernisaż wystawy „Niewinne oblicza grzechu” odbędzie się w poniedziałek 9.05.2016r. o godzinie 19.00 w siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej ul.Trębacka 4 w Warszawie. Podczas wernisażu, otwierającego wystawę, goście będą mieli okazje kontemplować sztukę i malarstwo Sylwii Lenart-Kalinowskiej, przy lampce dobrego wina i dźwiękach muzyki na żywo.

 

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
W piątkowy wieczór 15 października, jak co roku od 9...
Sylwia Kalinowska
Sylwia Kalinowska to malarka przez duże M, ale również kobie...
Przed nami wyjątkowe, coroczne, oczekiwane spotkanie...
dwór Strzyżew
21 czerwca Dwór Strzyżew gościł członków Klubu Integracji Eu...
Wieczorem 29 listopada w butiku Unique usytuowanym w gmachu...